ARCHIWUM. Szczecin. Imprezy. 7-8.05.2011. Piknik nad Odrą

02/05/2011 0 przez kierunek Szczecin

Piknik Nad Odrą

W weekend 7-8 maja 2011 na Wałach Chrobrego odbędzie się Piknik nad Odrą – impreza promująca turystykę, rekreację i dobrą kuchnię.

W tym roku krajem partnerskim Pikniku zostały Niemcy, reprezentowane przez Niemiecką Centralę Turystyki (DZT).

:: zobacz szczegółowy opis oraz atrakcje imprezy :: w rozwinięciu…

Jubileusz Market Tour

Najważniejszą częścią Pikniku nad Odrą są Targi Turystyczne Market Tour. W tym roku odbywa się jubileuszowa, dwudziesta edycja targów.

Impreza od lat plasuje się w czołówce najliczniej odwiedzanych targów turystycznych w Polsce. Stoiska targowe utworzą dwie aleje z prezentacjami ofert turystycznych gmin i regionów Polski i Niemiec, biur podróży, hoteli, ośrodków wypoczynkowych, rekreacyjnych, sanatoryjnych.

Wśród wystawców obecni będą przedstawiciele, m.in. oceanarium w Stralsund, ogrodu zoologicznego Tierpark, parku narodowego Nationalpark-Zentrum Sassnitz z Niemiec.

Na targach stanie autokar Polskiej Organizacji Turystycznej promujący turystyczne atrakcje Polski. Odwiedzający otrzymają broszury z najciekawszymi miejscami kraju, mapy poszczególnych regionów, a także informację o produktach turystycznych certyfikowanych przez Polską Organizację Turystyczną.

W autokarze będzie można obejrzeć filmy promocyjne o atrakcjach turystycznych Polski oraz wziąć udziału w konkursach. Sporą atrakcją dla zwiedzających będzie balon sportowy promujący polską kandydaturę w światowym konkursie Fundacji „New7Wonders” na 7 nowych cudów Natury. Polskim finalistą konkursu są Mazury, obok takich miejsc jak Wielka Rafa Koralowa, Wezuwiusza, Wielkiego Kanionu Kolorado.

Wielkie Gotowanie

Od kilku lat w centralnym punkcie imprezy stawiany jest gar o pojemności 3.800 litrów, w którym przyrządzane jest 2.500 litrów potrawy.
W sobotni poranek 7 maja kucharze Teatru Kulinarnego Krzysztofa Górskiego rozpoczną kilkugodzinne Wielkie Gotowanie dla 10.000 osób.

Lista Produktów Tradycyjnych

Piknik Nad Odrą 2011 został wybrany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi jako wydarzenie, podczas którego odbędzie się trzecia edycja prezentacji promujących dziedzictwo kulinarne polskich regionów wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych.

Dzięki temu szczecinianie i goście Pikniku – nie wyjeżdżając z miasta – odbędą kulinarną podróż w różne części Polski i przypomną sobie smaki z rodzinnych stron lub odkryją je po raz pierwszy.

Na balkonie przy Wałach Chrobrego, na stoiskach specjalnie utworzonej alei, producenci z całej Polski pokażą jak powstają tradycyjne produkty najlepszej jakości, podadzą je do spróbowania i wystawią na sprzedaż takie specjały jak Piernikowe Chatki znad Mrogi, Nadwarciański Chrzan Po Staropolsku, Kwas Chlebowy, Ogórki Kwaszone Spod Wielunia, Krajanki, Kołocz Śląski, Kapusta Kiszona z Bobrowy, Sękacz Mazurski i wiele innych.

Organizatorami wydarzenia są Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego oraz Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Organic

Kolejnym wydarzeniem Pikniku nad Odrą będą 7. Targi Żywności i Produktów Ekologicznych Organic, które w tym roku przenosząc się z hal Międzynarodowych Targów Szczecińskich obędą się w plenerze – na Wałach Chrobrego.

Organic to okazja do spotkania z producentami żywności z województwa zachodniopomorskiego, Polski, Litwy i Szwecji.

Można będzie zakupić ekologiczną żywność, rękodzieło wykonane z produktów naturalnych.

Scena

Tradycyjnie na scenie odbywać się będą występy muzyczne i taneczne. Gwiazdami sobotniego wieczoru będą Magda Durecka, Maciej Molęda, Michał Gielniak.

Natomiast przez oba dni Pikniku nad Odrą będzie można odbyć podróż muzyczną w różne zakątki Polski dzięki występom gminnych zespołów wokalno-tanecznych m.in. studenckiego zespołu pieśni i tańca Katowice, Barlineckiego Ośrodka Kultury, Zespołu Grazioso z Maszewa.

Dla najmłodszych uczestników Pikniku nad Odrą aktorzy Teatru Polskiego przygotowali program „Ekologia na wesoło”. Także na scenie odbywać się będą konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Jarmark nad Odrą

Tuż przy Odrze powstanie alejka stoisk z kolorowymi zabawkami, pamiątkami, wyrobami artystycznymi, gastronomią oraz atrakcjami dla dzieci – wesołym miasteczkiem, dmuchanymi zamkami, kolejką – tyrolką.

Regaty Wioślarskie

W trakcie Pikniku nad Odrą na wodzie odbędą się Regaty Wioślarskie Ósemek Uczelnianych organizowane przez Akademicki Związek Sportowy Organizacja Środowiskowa w Szczecinie.

Będzie to 41 edycja Regat. Wezmą w niej udział Ósemki Uczelniane: Akademii Morskiej w Szczecinie, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, Uniwersytetu Szczecińskiego, Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.

Źródło: Międzynarodowe Targi Szczecińskie