Szczecin. Informacje. Bal Starej Płyty ma już 20 lat! Wpisz swoje życzenia do prezentu urodzinowego!!!

04/11/2011 9 przez kierunek Szczecin

[singlepic id=724 w=360 h=285 mode=web20 float=]Szczeciński Bal Starej Płyty – znacie starszą szczecińską imprezę cykliczną?

Początki szczecińskiego Balu Starej Płyty przypadają na lata 1984-89. Właśnie wtedy Waldemar Kulpa będąc studentem Uniwersytetu Szczecińskiego, działając w DK ”KORAB”, KSPS ”PINOKIO” i Akademickim Radio Pomorze, sporadycznie organizował w różnych klubach Szczecina imprezy na kształt ”Balu Starej Płyty”. Początkowo był to tylko pomysł… Jak się później okazało – pomysł z potencjałem, który pozwolił mu przetrwać 20 lat…

Pierwsza cykliczna impreza w ramach Balu Starej Płyty odbyła się w pierwszy czwartek listopada 1991 roku. Już pół roku później Bal Starej Płyty cieszył się takim powodzeniem wśród studentów szczecińskich uczelni (i nie tylko), że jego autor i prowadzący postanowił zaryzykować najgorszy dzień w tygodniu-poniedziałek (w żadnym lokalu w ten dzień nie działo się nic ciekawego), na drugą część tej imprezy.
Okazało się, że ta impreza potrafi się obronić – już po kilku tygodniach tłoczno było i w czwartek i w poniedziałek.

Od marca 2000 roku Bal Starej Płyty powrócił do jednego dnia w tygodniu (czwartek). W ten sposób ustąpił poniedziałkowego miejsca dla kolejnej imprezy CZADOWISKO

[singlepic id=718 w=254 h=300 mode=web20 float=left]BAL STAREJ PŁYTY – to alternatywa dla dyskotekowej sieczki, prezentowanej przez większość klubów, ale również sposób na przyciągnięcie klientów.
Nowe puby i niektóre kluby studenckie śledząc ”kontrastowe” sukcesy, same próbowały sprzedawać podobny styl zabawy. Niektórzy ukrywali to pod innymi nazwami, tak jak na przykład jeden ze znanych szczecińskich klubów studenckich w Szczecinie, organizował też w czwartki imprezę pt. ”Od Beatlesów do Rolling Stonesów” , inny dom kultury – ”Rock and Roll’owe prywatki”. Najmniej wysilił się jeszcze inny klub studencki, który pod tą samą nazwą próbował powielać od lat wypracowany schemat zabawy.

Kontrastowy ”Bal Starej Płyty” opierał się od lat przede wszystkim na prezentacji dobrej muzyki. Nie chodzi tu o popisy DJ’ów w miksowaniu podobnych w tempie i stylu utworów, które po zmiksowaniu tworzą 40 minutowy kawał muzyki, lecz o spontaniczne reakcje publiczności na różnorodność stylistyczną, zmianę tempa, teksty piosenek, wspólne śpiewy, czy reakcję na bliższy radiowemu-komentarz prezentera imprezy.
Jest tutaj miejsce na niezłe czadowe skakanie, popisy taneczne w trakcie trwania bloczków z najlepszą muzyką do tańca (przede wszystkim w rytmach latynoskich typu: salsa, cha-cha, rumba itp.), jak również chwile z dużą dawką humoru (utwory kabaretowe, spontaniczne miksy utworów polskich-lecz np. wg tekstów, a nie bitów), a nawet chwile wzruszeń w końcowych fazach imprezy, gdzie dla najbardziej wytrwałych grane są piękne ballady, utwory rozbudowane typu: ”Epitaph”- King Crimson, ”Children of Sanchez”- Chucka Mangione, utwory filmowe jak: ”The Piano”, suity z filmów np. ”Bodyguard”, ”Forrest Gump”.

Bal Starej Płyty nie jest imprezą prowadzoną pod publiczkę.
Życzenia klientów nie zawsze są spełniane, chyba że utwory, o które jest prośba ”leżą” w klimacie aktualnie prezentowanym.

Bal Starej Płyty to świetne miejsce dla muzyki z lat od 20-tych do 90-tych. Co więcej Bal Starej Płyty to także miejsce dla wszystkich lubiących dobrą muzyczną zabawę szczecinian – co można osobiście zobaczyć pojawiając się na jednym z Balów, które obecnie odbywają się co środę w szczecińskim Rockerze…

Po dwudziestu latach dostrzec można także pewną formułę imprezy:
– duża dawka uderzeniowa muzyki z lat 60-tych najczęściej rozpoczyna imprezę
– w trakcie, sporo lat 80-tych (również z muzyki polskiej)
– Ci, którzy nie lubią np. disco fever korzystają z oferty baru i czekają na ulubiony Beastie Boys, czy Depeche Mode i odwrotnie.
– najczęściej jednak większość wytrawnych muzycznie sympatyków imprezy potrafi połączyć sympatię do Boney M z Metallicą i śpiewać przeboje Henryka Warsa, tańcząc za chwilę ”Should i stay or should i go” – The Clash.

Z każdym rokiem materiałów muzycznych przybywa i wiele utworów siłą rzeczy pojawia się bardzo rzadko. Zatem, aby można potańczyć przy wielu ulubionych przebojach z ”Balu Starej Płyty” powstawały następne imprezy cykliczne.

Ciekawostki:
– Na Balu Starej Płyty wykształcili się późniejsi dj’e klubowi, którzy prowadzili różne cykliczne imprezy: Darek Baranik (znany prezenter TV3 Szczecin), Janusz Jaworski (Dj Janush), Maciek Umiastowski (Dj Shuvar), Andrzej Kutys (Dj Furia), Zbyszek Matczak (Dj Zibi) i wielu innych.
– Na tej imprezie poznało się wiele par z naszego miasta, w tym Waldek Kulpa ze swoją żoną Anią.
– Bal Starej Płyty był swego czasu takim elitarnym miejscem, gdzie niektórzy mówili, że właśnie tu można znaleźć swoją drugą połówkę. Oznaczało to, że na imprezie bawili się wartościowi młodzi Szczecinianie.

Jedno jest pewne szczeciński Bal Starej płyty stał się imprezą kultową. Dzięki stylowi zabawy, który wypracował Waldek Kulpa powstało wiele klubów i pubów naśladujących niesamowity styl i klimat. O wielu z nich nikt już dziś nie pamięta, ale są wyjątki, choćby Rocker Club, którego założyciele często u Waldka na imprezie bywali, a i za konsoletą przebywali

Teraz kiedy Kontrastów już nie ma, Waldek związał się Rockerem na stałe i chyba na dobre obu stronom to wychodzi …
Dzięki temu Bal Starej Płyty obchodzi swoje 20-te urodziny, a publiczność kochająca stare dobre przeboje ma znów swoje miejsce…

[singlepic id=730 w=220 h=266 mode=web20 float=]UWAGA!

Jeżeli Bal Starej Płyty nie jest Wam obcy, chcielibyście zrobić coś fajnego aby uczcić 20 urodziny tej imprezy…
Piszcie komentarze z życzeniami dla Balu Starej Płyty jak i samego Waldka Kulpy…
nasz portal www.Kierunek.Szczecin.pl ufundował świetną pozycję książkową – Remember the 80’s: Now That’s What I Call Nostagia!
Książka już do nas leci z Wielkiej Brytanii…

Co więcej Wasze życzenia, które wpiszecie pod tym wpisem wkleimy do tej książki, którą podczas imprezy urodzinowej podarujemy Waldkowi Kulpie…

Czekamy zatem, no i do zobaczenia na imprezie z okazji 20 urodzin Balu Starej Płyty!

Poniżej jeszcze galeria zdjęć, wycinków prasowych i grafik związanych z historią Balu Starej Płyty…

[nggallery id=40]