ARCHIWUM. Szczecin. Koncerty. Wydarzenia. 02.05.2014. Śpiewanki Majowe @ Filharmonia Szczecińska

ARCHIWUM. Szczecin. Koncerty. Wydarzenia. 02.05.2014. Śpiewanki Majowe @ Filharmonia Szczecińska

26/04/2014 0 przez Imprezy w Szczecinie

Szczecin, majówka, 02.05.2014, Filharmonia Szczecińska, imprezy, wydarzenia, orkiestra, filharmonia, Śpiewanki Majowe, w Szczecinie

Szczecin, majówka, 02.05.2014, Jasne błonia w Szczecinie, imprezy, wydarzenia, dla dzieci, festyn, obchody, warsztaty plastyczne, warsztaty muzyczne, w Szczeciniekoncert: Śpiewanka Majowa
Gdzie: Filharmonia Szczecińska. Pl. Armii Krajowej 1. 70-455 Szczecin
Kiedy: 2 maja 2014 (piątek), start godz. 19:00
Bilety: bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie Filharmonii

W Dniu Flagi Narodowej Orkiestra Symfoniczna szczecińskiej Filharmonii zabierze nas w niezwykłą, muzyczną podróż.

Będzie to koncert o Polsce, którego dźwięki przywołają znane obrazy: góralskie tańce, szlachecką swadę, patriotyczną walkę o niepodległość.

Wspólnie wykonamy „Marsz, marsz Polonia”, „My, Pierwsza Brygada” i „Przybyli ułani pod okienko”.

Rzadko mamy okazję śpiewać te popularne utwory – być może nawet nie wszystkie je znamy. Tym bardziej warto w świąteczny, piątkowy wieczór wybrać się z rodziną do Filharmonii, by wspólnie z dziećmi i rodzicami, z akompaniamentem orkiestry symfonicznej, zaśpiewać na narodową nutę.

Bogata historia Polski od lat inspiruje artystów do tworzenia dzieł wyjątkowych. Bogata kultura ludowa dostarcza im gotowych tematów. Nie bez przyczyny 2 maja, w Dniu Flagi Narodowej, w szczecińskiej Filharmonii zabrzmią utwory, które najbardziej przywodzą na myśl krajobrazy Polski.

Poczynając od kultury polskich górali, będziemy mieli okazję wysłuchać najsłynniejszych cytatów muzycznych z opery Stanisława Moniuszki „Halka”. Zabrzmi także niezwykle ekspansywny taniec góralski ze słynnego baletu Karola Szymanowskiego „Harnasie”.

Utwory, które bezpośrednio odnoszą się do historii Polski, komponowali nie tylko polscy mistrzowie. Angielski kompozytor Edvard Elgar zadedykował swoją uwerturę „Polonia” wybitnemu pianiście, a nade wszystko mężowi stanu – Ignacemu Janowi Paderewskiemu. Zapewne dlatego w kompozycji Elgara usłyszeć można zarówno cytaty z kompozycji samego Paderewskiego, jak również odniesienia do muzyki Chopina.

Bardzo dosłownie brzmi pięknie zinstrumentowana polska pieśń „Warszawianka”.

Koncert zwieńczy niezwykle popularna suita Wojciecha Kilara z filmu „Pan Tadeusz” – z całym swoim dostojeństwem, radością i echami szlacheckiej zwady.

Zaśpiewaj z orkiestrą symfoniczną

W drugiej części koncertu publiczności rozdane zostaną śpiewniki z tekstami popularnych tradycyjnych piosenek i pieśni.

Z towarzyszeniem szczecińskiej Orkiestry Symfonicznej pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka wspólnie odśpiewamy „Marsz, marsz Polonia”, „My, Pierwsza Brygada” i „Przybyli ułani pod okienko”.

Koncert rozpocznie się w piątek, 2 maja o godz. 19:00. Bezpłatne wejściówki można odebrać w kasie Filharmonii. Liczba miejsc jest ograniczona pojemnością sali.