Szczecin. Informacje. 21-28.04.2012. Uwaga będą zrzucać szczepionki dla lisów

22/04/2012 0 przez kierunek Szczecin

Rusza wiosenna akcja szczepienia lisów w województwie zachodniopomorskim.

Od 21 do 28 kwietnia szczepionki będą zrzucane z samolotów na lasy, pola, łąki i nieużytki.

:: szczegóły w rozwinięciu…

To właśnie lisy są zwierzętami, które najczęściej przenoszą wściekliznę. Szczepionka będzie zatopiona w przynęcie o rybnym zapachu, który lisy wyczuwają z dużej odległości.
W trakcie rozrzucania szczepionki i przez kolejne siedem dni, czyli od 21 kwietnia do 5 maja zabronione jest urządzanie polowań. Nie należy dotykać ani niszczyć przynęt – zapach człowieka pozostawiony na przynęcie może zniechęcić lisy.

W tych dniach nie tylko myśliwi powinni zachować szczególną ostrożność. Należy uważać na dzieci i nie urządzać wycieczek szkolnych do lasów. W przypadku kontaktu ze szczepionką powinniśmy zgłosić się do najbliższej placówki opieki zdrowotnej.

Właściciele zwierząt domowych powinni uważać na psy i koty oraz zwierzęta gospodarskie i nie wypuszczać ich poza obręb gospodarstw. W razie kontaktu zwierzęcia ze szczepionką należy zgłosić się do najbliższego zakładu leczniczego dla zwierząt.

Rozpoczęcie akcji szczepień lisów planowane jest na 21 kwietnia, jednak w przypadku niekorzystnych warunków meteorologicznych może być prowadzone w kolejnych dniach – do skutecznego wyłożenia szczepionek.