Szczecin. Informacje. Karta strefowa (czyli 2w1) – wspólne przedsięwzięcie szczecińskiej SPP i ZDiTM.

18/01/2011 0 przez kierunek Szczecin

fot. MJOG

Karta strefowa, czyli 2 w 1

Karta strefowa to wspólne przedsięwzięcie szczecińskiej SPP i ZDiTM. Dzięki niej kierowcy mogą opłacać parking w „strefie” oraz kupować bilety w środkach komunikacji miejskiej.

W 2010 roku szczecińska Strefa Płatnego Parkowania wprowadziła kilka udogodnień dla kierowców. Jednym z nich – m.in. poza usługą „SMS Parking” i proceduralnym ułatwieniem dla opiekunów osób niepełnosprawnych – jest dodatkowe zastosowanie karty strefowej (dostępnej od 2008 r.), które znacznie zwiększyło jej funkcjonalność. Przy pomocy karty, oprócz opłacania postoju w SPP, można również kupować bilety w szczecińskich autobusach, w których znajdują się biletomaty (głównie w tzw. „Solaraisach”).

Karta strefowa to komfortowe ułatwienie zarówno dla szczecińskich kierowców, jak i użytkowników komunikacji miejskiej. Często bywa tak, że – chcąc zaparkować w ”strefie” lub skorzystać z autobusu lub tramwaju – zapomnieliśmy zabrać ze sobą tzw. drobne. W takiej sytuacji karta strefowa posłuży nam do bezgotówkowego zakupu biletu parkingowego lub autobusowego i tramwajowego.

By wejść w posiadanie karty wystarczy udać się do jednej z kas SPP (ul. Wojska Polskiego 63 lub Kaszubska 30), poprosić o nią i wpłacić kwotę, jaką chcemy mieć na koncie, z którego będziemy czerpać przy płaceniu za bilety parkingowe i tramwajowe. Karta strefowa doskonale sprawdza się m.in. wśród studentów i pracowników, którzy na uczelnię czy do pracy jeżdżą raz środkami komunikacji miejskiej, a raz własnym samochodem, w zależności od tego jak im wygodnie, czyli, w jakim miejscu miasta w danym dniu uczą się lub pracują. Karta strefowa jest bowiem rozwiązaniem dla osób, które podczas częstych podróży po mieście szukają przede wszystkim wygody i funkcjonalności.

Sposób korzystania z karty jest bezproblemowy. W celu opłacenia parkingu należy zbliżyć kartę do urządzenia biletowego i określić czas rezerwacji postoju, po czym odebrać wydruk biletu parkingowego i umieścić go za szybą zaparkowanego samochodu.

W przypadku zakupu biletu komunikacji miejskiej w biletomacie, znajdującym się np. w autobusie, należy wybrać sposób zakupu biletu poprzez wciśnięcie opcji „płać kartą” i przyłożenie karty w odpowiednim miejscu do urządzenia. Konto karty strefowej uzupełnia się w kasach SPP.

Obecnie w szczecińskich autobusach niskopodłogowych znajdują się już 32 biletomaty, a w przyszłym roku pojawi się kolejnych 19 w pojazdach kursujących na terenie Szczecina i 13 w autobusach jeżdżących do Polic. W styczniu 2011 r. zacznie kursować nowy, niskopodłogowy tramwaj „Pesa Swing”, w którym zainstalowany będzie pierwszy biletomat tramwajowy. W 2011 r. spółka Tramwaje Szczecińskie zakupi łącznie 6 tramwajów tego typu.

Przygotowane przez:
Andrzej Tęgi
____________________________________

Miejska Jednostka Obsługi Gospodarczej