Szczecin. Informacje. SZOK czyli Szczecińska Ofensywa Kulturalna

15/05/2011 0 przez kierunek Szczecin

Szczecińscy artyści i animatorzy kultury pod wodzą Mitra Dymitriadisa i Waldka Kulpy powołali nową inicjatywę kulturalną w Szczecinie pod nazwą SZOK.

SZOK ma być jednym z kulturalnych motorów napędowych powstającej Fundacji Kontrasty, ale nie tylko…

SZOK czyli Szczecińska Ofensywa Kulturalna to akcja na rzecz kultury. Naszą ambicją jest stworzenie kilku cyklicznych imprez prezentujących artystów dojrzałych, ale niekoniecznie mainstreemowych. Wyszliśmy z założenia, że pod wierzchołkiem góry lodowej artystycznego uniwersum znajduje się rozległy, fascynujący i buzujący energią świat ludzi z pasją i talentem.
Zobaczmy i posłuchajmy ich!

To może być SZOK!

:: szczegóły inicjatywy :: opisy poszczególnych akcji :: w rozwinięciu ::

Cykle wchodzące w skład inicjatywy SZOK:

Szczecińskie Wierszogranie – cykl koncertów pokazujący artystów związanych z poezją śpiewaną, piosenką aktorską, autorską, a nawet morską czy turystyczną.
Chcielibyśmy pokazywać przynajmniej raz w miesiącu, zawsze w poniedziałek, wartościowych artystów, niekoniecznie bardzo popularnych, nie mniej jednak takich, dzięki którym widz wychodząc z koncertu stwierdzi, że było warto…

Chcemy takich artystów przybliżać szczecińskiej publiczności, chcemy przybliżać wartości, które niesie to, z czym stają na scenie przed widzami. Wśród planowanych wydarzeń będą koncerty bardzo uznanych artystów, którzy na scenie występują od 20, 30 lat, ale również takich, którzy są wielką nadzieją w/w nurtów muzycznych.

Do tej pory w tym cyklu wystąpili: brytyjczyk Kev Fox, Marta Andrzejczyk, Paweł Orkisz oraz szczeciński zespół Nad Porami Roku. W klubie Kontrasty ostatnio występowali również: Sklep z Ptasimi Piórami, Szymon Zychowicz i Piotr Woźniak, ale koncerty te nie były objęte cyklem Szczecińskie Wierszogranie. Wcześniej odbywały się koncerty związane z klimatem tzw. „Krainy Łagodności”. Scenę Kontrastów odwiedzali: Mariusz Lubomski, Grzegorz Tomczak, Marek Majewski, Emilian Kamiński, Anna Treter, zespoły Bez Jacka, Do Góry Dnem, Słodki Całus od Buby i wielu innych.

Szczecińskie Wierszogranie nie mogłoby istnieć, gdyby nie wsparcie Wydziału Kultury i Ochrony Zabytków Urzędu Miasta Szczecin, gdyby nie programowe i duchowe wsparcie Marka Kuca z zespołu Do Góry Dnem i wreszcie gdyby nie osobiste zaangażowanie i czuwanie nad odpowiednią formą wydarzenia Mitra Dymitriadisa oraz samego pomysłodawcy cyklu Waldka Kulpy.

Kornishon – Szczecińskie Potyczki Kabaretów i Satyryków – cykl pokazujący cały wachlarz sztuki kabaretowej i satyrycznej, od stand-up’owców po wieloosobowe zespoły kabaretowe.
Rozpoczęliśmy w kwietniu br. od występu Kabaretu Jurki. Osobą odpowiedzialną za program oraz prowadzenie spotkań jest Bartek Marciniak znany z Kabaretu Nie Pytaj oraz własnych solowych występów. Najbliższy Kornishon już 26.05. Zobaczymy zwycięzcę jednej z edycji SZPAKa Kacpra Rucińskiego w towarzystwie Bartka Marciniaka.

Generator Jazzu – cykl koncertów jazzowych i jam session. Kontrasty od samego początku istnienia były miejscem szczególnym na jazzowej mapie Polski. Tutaj odbywały sie regularne imprezy pt: Wtorki Jazzowe. Potem w wielu klubach Szczecina jazz znalazł swoje miejsce. W ostatnich latach odbywa się kilka dużych imprez jazzowych lecz brak systematycznych działań nie pozwala na rozwijanie środowiska oraz samej publiczności, brakuje regularnej sceny jazzowej. Chcemy ten brak uzupełnić i doprowadzić do edukacji publiczności, która potem będzie uczestniczyć również w tych większych imprezach i festiwalach.

W przygotowaniu następne cykle m.in.: Alternator czyli cykl koncertów zespołów alternatywnych, grających mało popularne gatunki rocka, jak choćby art rock i wiele innych odmian. Artyści nagrywający płyty, ale nie znajdujący możliwości zagrania koncertów z powodu braku zainteresowania organizatorów (ekonomia, niechęć itd…)

przygotowane na podstawie materiałów SCK Kontrasty