ARCHIWUM. Szczecin. Imprezy. 19.03.2011. XI Międzynarodowa Giełda Birofilów Pivaria 2011

11/03/2011 1 przez kierunek Szczecin

Wydarzenie: XI Międzynarodowa Giełda Birofilów Pivaria 2011
Gdzie: DK Słowianin. Korzeniowskiego 2. Szczecin
Kiedy: 19 marca 2011 (sobota), start godz. 7:00-13:00
Bilety: 5zł

PIVARIA '2011 – w sobotę 19 marca w szczecińskim Klubie „Słowianin” odbędzie się (już po raz 11) spotkanie kolekcjonerów birofilii – dziedziny kolekcjonerstwa obejmującej zbieranie różnego rodzaju przedmiotów związanych z piwem: jego konsumpcją, przechowywaniem, transportem, reklamą itd.
Impreza, nad którą patronat objął browar BOSMAN, przyciągnie do Szczecina hobbystów z wielu stron kraju i nie tylko. Spodziewany jest przyjazd czołówki polskich kolekcjonerów oraz ich kolegów z Niemiec, Czech i Słowacji.

W sobotę 19 marca na XI Międzynarodową Giełdę Birofili – PIVARIA '2011 zjadą się jak zwykle miłośnicy butelek, kufli, szklanek, etykiet, kapsli, podstawek, otwieraczy i całego szeregu innych przedmiotów będących przedmiotem pożądania piwnych kolekcjonerów zbierających wszystko co ma związek ze złocistym napojem.

Kolekcjonowaniem piwnych pamiątek zajmuje się w Polsce kilkaset osób. Ścisłą czołówkę tworzy ok. 150 z nich. Na birofilskich giełdach wymieniają zbiory, handlują i piją piwo. Propagują w ten sposób kulturę picia piwa i jego wyższość nad innymi napojami.

Podobnie jak filateliści, birofile mają swoje „białe kruki”. Do takich można zaliczyć np. kolektybilia z browarów przedwojennego Szczecina: „Elysium”, „Bohrisch”, „Bergschloss”.

Kolekcjonowanie piwnych akcesoriów to domena mężczyzn. Na liście krajowych birofilów widnieją nazwiska jedynie kilku pań. Przedmiotem kolekcji ostatnio bywają również m.in. firmowe długopisy browarów, zapalniczki czy koszulki oraz b. modne ostatnio modele samochodów ciężarowych. W całym hobby najważniejsze jest jedno: musi być logo browaru!

Od samego początku Giełdę wspomaga browar „Bosman” – tym samym świetnie wpisuje się w klimat giełdy oraz zostaje w pamięci uczestników jako mecenas dobrej imprezy skierowanej do środowiska birofilskiego, kształtującego w sposób wydatny piwne gusta.
Ilość uczestników z roku na rok rośnie. Dzięki sponsoringowi, Giełda zyskała uznanie i została wpisana do czterech najważniejszych imprez międzynarodowych tego typu w Polsce!
Impreza ma charakter międzynarodowy: uczestniczą w niej głównie Polacy, Niemcy, Słowacy oraz Czesi. Na przestrzeni lat byli również goście m.in. z Danii i Holandii.
Najdalsze miejscowości skąd przyjeżdżają uczestnicy to Norymberga, Hamburg, Rzeszów, Lublin i Znojmo – mała czeska miejscowość pod Brnem przy granicy z Austrią.
Świadczy to o renomie giełdy: że ludziom opłaca się przyjeżdżać z tak daleka właśnie do Szczecina, aby nawiązywać i zacieśniać kolekcjonerskie kontakty.

Od samego początku organizatorem giełdy jest Krzysztof Żurawski, wydawca jedynego w Polsce pisma skierowanego do środowiska briofilów pt. „Pivaria”. Jest on również autorem książek w tym dot. historii piwowarstwa na Pomorzu Zachodnim.
Żurawski, za swoje zasługi został uhonorowany specjalnym medalem ZŁOTY CHMIEL, którego kawalerami są m.in. Kazimierz Kutz, Robert Makłowicz czy Leszek Mazan – tego typu wyróżnienie posiada w Polsce zaledwie kilka osób.

PLAN IMPREZY

7:00-8:00 – Zajmowanie stolików
9:00 – Oficjalne otwarcie Giełdy
10:00 – 11:00 – Konkursy
12:00 – Wydawanie upominków
13:00 – Zakończenie Giełdy