ARCHIWUM. Szczecin. Koncerty. 21.10.2010. PLORETARYAT. SCK Kontrasty

11/10/2010 0 przez kierunek Szczecin

Koncert: Ploretaryat
Miejsce: Studenckie Centrum Kultury Kontrasty. Szczecin
Czas: 21 października 2010 (czwartek), start godz. 19:00
Bilety: 20zł (przedsprzedaż), 25zł (w dniu koncertu

PROLETARYAT to bez watpienia jeden z klasyków polskiego rocka i jeden z najlepszych zespołów „drugiego pokolenia” polskiej sceny rockowej. To zespół, który w oryginalny sposób połączyła punk rock z metalem tworząc nową, oryginalną muzyczną jakość. Dzięki zaangażowanym tekstom, o których ich autor i wokalista mówi: „Nasze utwory są jak lustra, w których odbija się nasza rzeczywistość”, grupa przez wielu uznawana jest za „głos pokolenia okresu przemian lat 80-tych i 90-tych”.

PROLETARYAT powstał pod koniec 1987 roku w Pabianicach. W rok później niezależna wytwórnia Kaszana Warsaw Factory wydała ich kasetę „Revolt”, którą przyciągnęli uwagę muzycznej branży. W 1989 roku wystąpili na festiwalu w Jarocinie, gdzie zgarnęli trzy główne nagrody – publiczności, dziennikarzy i organizatorów. W latach 1990-91 ukazały się dwa doskonale przyjęte przez wszystkich albumy: „Proletariat” i czerwony „Proletariat”. Właśnie te płyty, zawarty na nich bezkompromisowy przekaz i dziesiątki energetycznych koncertów zapewniły grupie miejsce w ścisłej czołówce polskiej sceny rockowej. Kolejne albumy: „Czarne szeregi” (1993), „IV” (1994), „Zuum” (1996) oraz „Made in USA” (1999) prezentowały coraz to nowe artystyczne oblicza zespołu. Każdy z nich zawierał inną stylistycznie i brzmieniowo muzykę, co budziło kontrowersje wśród fanów, ale nie miało większego wpływu na ich pozycję i popularność. Dzisiaj, mimo że są już żywą legendą, nic nie stracili ze swej witalności, o czym świadczą ich dwa albumy koncertowe, kompilacja „The Best of Proletaryat” oraz ostatni album „Recycling”.

PROLETARYAT przez ostatnie lata był trochę mniej „widoczny”, a mimo to na ich koncerty nadal przychodzą tłumy. PROLETARYAT to doskonała, powszechnie rozpoznawalna marka, to synonim prawdziwego, „siarczystego” rocka, w którym brzmienie gitar jest równie ważne jak treści zawarte w ich tekstach.
Obecnie zespół intensywnie koncertuje i przygotowuje się do premiery swojej nowej płyty, która ukaże się 24 września 2010r. nakładem Universal Music Polska.

Skład: Tomasz Olejnik (vocal), Wiktor Daraszkiewicz (gitary), Dariusz Kacprzak (bas), Robert Hajduk (perkusja)

materiały video: