Kierunek Szczecin czyta – Krzyż Pański. Leszek Herman. Muza, 2021

Kierunek Szczecin czyta – Krzyż Pański. Leszek Herman. Muza, 2021

04/10/2021 0 przez kierunek Szczecin

Leszek Herman przyzwyczaił nas do tego, że pisze bestsellery – thrillery osnute na bazie autentycznych wydarzeń. Tym chętniej śledzimy dalsze losy bohaterów jego powieści m. in. Pauliny, Igora, jego rodziców oraz paczki sympatycznych anglików.

Dwa niepozorne kufry z tajemniczym dopiskiem „IIWW 45-47 POLAND”, znalezione przypadkiem w piwnicy brytyjskiego Archiwum Narodowego, zapoczątkują śledztwo, które obejmie pół Europy. Co kryje się w ich wnętrzu? 

Leszek Herman, autor niezwykle popularnych thrillerów rozgrywających się na tle historii Pomorza Zachodniego, stworzył kolejną porywającą powieść osnutą na bazie autentycznych wydarzeń. „Krzyż Pański” w księgarniach od 13 października. 

George O’Malley, pracownik Archiwum Narodowego Wielkiej Brytanii, odlicza już miesiące do emerytury. Wie już jednak, że ostatnie tygodnie w pracy nie będą słodkim lenistwem. Jego przełożeni oczekują, że jeszcze przed odejściem rozpocznie inwentaryzację dokumentów pochodzących z pierwszych lat po drugiej wojnie światowej. Wśród regałów pełnych starych faktur i nikomu niepotrzebnych papierzysk znajduje tajemnicze kufry, należące do Billa Bentincka, byłego ambasadora Jej Królewskiej Mości w Polsce tuż po drugiej wojnie światowej. 

Ich zawartość prowokuje mnóstwo pytań, na które nie ma jednak odpowiedzi. Oprawione w skórę księgi i teki pełne są dokumentów, większość napisana jest po polsku. O’Malley szybko orientuje się, że ma do czynienia z rodzinnym archiwum, którego ostatnią właścicielką była hrabina Elżbieta Radecka-Mikuliczowa. Jej spadkobierczynią jest mieszkająca w podszczecińskim Dalewie pani Anna Fleming. Ona i jej wnuczka Karen próbują odszyfrować tajemniczy testament hrabiny Radeckiej-Mikuliczowej. 

Gdzie znajduje się trzecia skrzynia, zaginiona, ale wspomniana w testamencie? Czy potomkom hrabiny uda się odnaleźć skarb z czasów Napoleona? I kim są tajemniczy ludzie także bioracy udział w wyścigu po hrabiowski spadek?  W walce o zaginioną fortunę będą gotowi posunąć się do ostateczności… 

Leszek Herman powraca z kolejną wielowątkową opowieścią. „Krzyż Pański” to wciągająca od pierwszych stron historia rodziny ukazana na tle najważniejszych wydarzeń z przeszłości Europy. Od Francji, poprzez Szczecin, aż po Kresy Wschodnie – śledztwo spadkobierczyń hrabiny Radeckiej obejmie pół kontynentu i ponad pięćset lat europejskiej historii.  „Krzyż Pański” to niezależna powieść, którą można się cieszyć bez znajomości poprzednich pozycji autora, chociaż miłośników jego twórczości na pewno ucieszy powrót bohaterów znanych z wcześniejszych książek – rodziców Igora, samego Igora i wszystkich jego angielskich przyjaciół. 

Leszek Herman – szczecinianin, z wykształcenia architekt. Od 1997 projektant i współwłaściciel szczecińskiej Pracowni Projektowej Konserwacji Zabytków. W latach 1993–1995 był autorem cyklu artykułów dla „Gazety Wyborczej” o niezwykłych budynkach i miejscach w Szczecinie i na Pomorzu, ilustrowanych własnymi odręcznymi rysunkami. Od 2005, wraz z bratem Marcinem, prowadzi autorską pracownię projektową. Prywatnie miłośnik tajemnic historycznych i architektonicznych, historii sztuki, dobrej książki, roweru, jazdy konnej i spotkań przy piwie z przyjaciółmi. Do tej pory ukazało się pięć jego powieści: „Sedinum” (Muza, 2015), „Latarnia umarłych” (Muza, 2016), „Biblia diabła” (Muza, 2018), „Sieci widma” (Muza, 2019) oraz „Zbawiciel” (Muza, 2020). 

Polecamy tą lekturę całym sercem

© recenzja autorska, fotografie dzięki ddfoto.pl