ARCHIWUM. Stargard. Imprezy. Wydarzenia. 25-26.06.2016. Festyn Historyczny „W krainie Gryfa” @ Stargard

ARCHIWUM. Stargard. Imprezy. Wydarzenia. 25-26.06.2016. Festyn Historyczny „W krainie Gryfa” @ Stargard

24/06/2016 0 przez kierunek Szczecin

wojna trzydziestoletnia w Stargardzie, czyli Festyn Historyczny „W Krainie Gryfa”…

25-26.06.2016 Festyn historyczny, w krainie Gryfa, StargardWydarzenie/impreza: Festyn Historyczny „W krainie Gryfa”
Gdzie: Park Piastowski przy Bastei oraz park Popiela i park Jagielloński. Stargard
Kiedy: 25-26 czerwca 2016 (sobota-niedziela)
Bilety: wstęp wolny

Festyn Historyczny „W krainie Gryfa” to weekendowe spotkanie z historią w otoczeniu Bastei.

Motywem przewodnim imprezy będzie wojna trzydziestoletnia – jeden z najtragiczniejszych, a zarazem najważniejszych dla miasta epizodów w historii Stargardu.

Wojna trzydziestoletnia miała miejsce w latach 1618-1648. Nie ominęła ona także Pomorza, dotkliwie doświadczyła mieszkańców miasta nad Iną i zmieniła bieg historii. Bitwy, pożary, epidemie, głód, pobyt wojsk, a wreszcie koniec pomorskiej dynastii Gryfitów – te wydarzenia odcisnęły piętno na stargardzkiej ziemi.

Wątki te są omówione na wystawie w Bastei oraz na tablicach stanowiących ścieżkę edukacyjną biegnącą wzdłuż murów obronnych – od Bastei do parku Chrobrego. Taką lekcję historii będzie można również przeżyć w ostatni weekend czerwca, właśnie podczas Festynu Historycznego.

W parku Piastowskim oraz w parku Popiela swoje obozy rozbiją wojska szwedzkie i cesarskie z grup rekonstrukcyjnych: czeskiej Zemska hotovost i słowackiej Alt Blau, które pokażą jak wyglądało życie codzienne regimentów w XVII wieku.

Będzie można zajrzeć do namiotu medyka, do kuchni, obejrzeć walki i ćwiczenia wojsk tamtych czasów. Żołnierze stoczą też dwie wielkie bitwy z udziałem armat, trębacze odegrają hejnał, oddziały piechoty zaprezentują swoje umundurowanie i broń w musztrze, a po potyczce i opatrzeniu ran mieszkańcy obozu nauczą mieszczan ze Stargardu rzemiosła, gotowania na palenisku, tańca i gier obozowych.

W sobotni wieczór natomiast odbędzie się wielka parada wojsk wzdłuż murów obronnych. W niedzielne południe zobaczymy z kolei inscenizację napadu i zdobycia obozu wojsk cesarskich przez Szwedów.

W parku Jagiellońskim powstanie Miasteczko Edukacyjne, mobilne stanowisko Działu Edukacji MAH, gdzie dzieci, młodzież oraz dorośli będą mogli spróbować swoich sił w przeróżnych warsztatach rękodzielniczych oraz sprawdzianach wiedzy i zdolności manualnych. Będzie można wypleść wianek z kwiatów, ukręcić sznur na powroźnicy, wysłuchać i zilustrować legendy pomorskie, ulepić naczynie z gliny czy wziąć udział w pokazie sianoplotów lub zabawie „pytanie czy zadanie” z muzealnego koła fortuny. Gwarantujemy dużo dobrej zabawy i pozytywnej energii przekazywanej przez sztukę, ruch i śmiech.

Oprócz tego podczas festynu na stargardzkich plantach będzie mnóstwo straganów, na których każdy znajdzie coś dla siebie. Pojawią się stoiska z rękodziełem: biżuterią, rzeźbami z wikliny, drewna i wosku, wyrobami z kwiatów i słomy oraz przedmiotami dekoracji wnętrz.

Dla dzieci otwarte zostaną stragany z historycznymi strojami i zabawkami. Będzie można również skosztować któregoś ze specjałów w punktach gastronomicznych, będą wypieki, wędliny, obwarzanki, wata cukrowa, napoje, kawa, lody i wiele innych.

W chłodnych murach Bastei będzie można zwiedzić wystawę „Stargard – miejsce z historią” przez cały czas trwania imprezy za jedyną złotówkę!

Festyn Historyczny „W krainie Gryfa”
sobota, 25 czerwca 2016

13:00-19:00 wszystkie atrakcje
15:00 bitwa
18:00 parada wojsk

Festyn Historyczny „W krainie Gryfa”
niedziela, 26 czerwca 2016

11:00-17:00 wszystkie atrakcje
13:00 inscenizacja napadu na obóz
15:00 bitwa

25-26.06.2016 Festyn historyczny, w krainie Gryfa, Stargard