ARCHIWUM. Szczecin. Imprezy. Koncerty. 4-5.08.2012. Muzyka Starówki

28/07/2012 0 przez kierunek Szczecin
Koncert: Muzyka Starówki
Wystąpią: Sklep z Ptasimi Piórami oraz Nasza Basia Kochana
Gdzie: Pl. Orła Białego. Szczecin
Kiedy: 4-5 sierpnia 2012 (sobota-niedziela), start godz. 18:00

W sobotę oraz niedzielę 4/5 sierpnia 2012 na Placu Orła Białego w Szczecinie podczas Muzyki Starówki wystąpią…

:: szczegóły koncertu w rozwinięciu…

MUZYKA STARÓWKI – to cykl koncertów, które odbędą się w Szczecinie latem 2012.

Wszystkie koncerty z cyklu odbędą się na Placu Orła Białego

Sklep z Ptasimi Piórami
Zespół zagrał po raz pierwszy 8 marca 1978 roku. Od razu były laury na festiwalach studenckich w Szklarskiej Porębie, Łodzi, Zielonej Górze, Świnoujściu i Poznaniu. Grupa kilkakrotnie była wyróżniana na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie.

Dziś, po ponad trzydziestu latach swojej działalności, Sklep… na stałe wpisał się w poetycki krajobraz kraju i jest jedną z najbardziej rozpoznawany, uznanych i wiodących grup z kręgu piosenki poetyckiej.

Nasza Basia Kochana – Polski zespół muzyczny z kręgu poezji śpiewanej. Wywodził się ze środowiska studenckiego. Założycielem był Jerzy Filar – wokalista, autor tekstów i kompozytor grupy.

Grupa powstała w 1975 podczas Giełdy Piosenki Studenckiej w Szklarskiej Porębie z inicjatywy Jerzego Filara i jego przyjaciół. Członkowie zespołu mieszkali w różnych częściach Polski, stąd kompozycje powstawały w trybie korespondencyjnym. W wyniku tego – pojawiały się często podwójne autorstwa muzyki lub tekstów.

Zespół koncertował rzadko, ale wszędzie pozostawiał publiczność pod ogromnym wrażeniem swojej twórczości. Tak było w 1976 roku w Krakowie, gdy zdobyli I miejsce na XIII Festiwalu Piosenki Studenckiej oraz nagrodę indywidualną za studencki Przebój Lata ’76 – „Sambę Sikoreczkę. Dwa lata później pojawili się na festiwalu w Opolu.

Po latach, w 1993 roku wystąpili w Teatrze Żydowskim w Warszawie w pierwotnym składzie – Jerzy Filar – śpiew, gitara akustyczna, Wacław Juszczyszyn – gitary wszystkie, śpiew, Andrzej Pawlukiewicz – fortepian, śpiew, Jerzy Rybiewski – śpiew, Waldemar Wiśniewski – śpiew, Maria Pawlukiewicz – śpiew oraz Jacek Cygan – kierownictwo literackie.