ARCHIWUM. Szczecin. Imprezy. Wydarzenia. 13.06.2018. Bezpłatne warsztaty dla dzieci – Rowerowy Dom Kultury @ Klub Delta

ARCHIWUM. Szczecin. Imprezy. Wydarzenia. 13.06.2018. Bezpłatne warsztaty dla dzieci – Rowerowy Dom Kultury @ Klub Delta

09/06/2018 0 przez Imprezy w Szczecinie

Półtorej godziny warsztatów dla dzieci w wieku 5-10 lat…

29.05.2016, Rowerowy Dom Kultury, RDK, SzczecinWydarzenie: Rowerowy Dom Kultury – bezpłatne warsztaty dla dzieci
Gdzie: 13 Muz, Pl. Żołnierza Polskiego 2. 70-551 Szczecin [zobacz w google street view]
Kiedy: 13 czerwca 2018 (środa), godz. 11:00
Bilety: wstęp wolny

warsztaty prowadzone są w ramach akcji Rowerowy Dom Kultury

CZYM JEST ROWEROWY DOM KULTURY?

3511 KM – taka jest długość linii granicznej Polski. Poza nią znajduje się inny świat, żyją inni ludzie. Po tej stronie granicy jesteśmy MY, a po tamtej ONI. Ale czy na pewno?

Czy rzeczywiście jest tak, że przekroczenie symbolicznej granicyna mapie zmienia wszystko? To kim jesteśmy, w jaki sposób się zachowujemy i co możemy zrobić z naszym życiem? Jak ta kreska wydrukowana na kawałku papieru kształtuje nas jako ludzi?

Animatorzy ze Stowarzyszenia Zielona Grupa postanowili wyruszyć na rowerach w drogę, aby znaleźć odpowiedzi na te pytania.

Ich trasa będzie przebiegała tak blisko linii granicznej Polski jak to tylko możliwe. Ale nie jest to zwykła wyprawa turystyczna, żeby nakręcić jak najwięcej kilometrów na rowerowych licznikach.

W wielu miejscach zatrzymują się na dłużej. Organizują 30 warsztatów w różnych miejscowościach przygranicznych, gdzie rozmawiają z mieszkańcami o granicach, w bardzo szerokim rozumieniu tego słowa.

OPIS WARSZTATÓW (przewidziany czas trwania półtorej godziny)

  • Przedstawiamy się dzieciom i opowiadamy o Rowerowym Domu Kultury, podkreślając przede wszystkim dokąd jedziemy i dlaczego.
  • Przeprowadzamy krótką zabawę ruchową, która ma na celu zintegrowanie grupy.
  • Zapraszamy dzieci na przedstawienie kamishibai pt.: „Historia kota Kunkusha”. Kamishibai to tradycyjna japońska sztuka opowiadania za pomocą teatru ilustracji. W specjalnej, drewnianej skrzynce, która spełnia rolę teatru – parawanu, pokazujemy ilustracje, którym towarzyszy opowieść prowadzącego. Historia kota Kunkusha to opowieść o kocie-uchodźcy, który wraz z rodziną musiał uciekać ze swojego domu. Przedstawienie jest tak przygotowane, aby nawet młodsze dzieci nie miały problemu ze zrozumieniem kontekstu.

Po przedstawieniu odbywają się warsztaty, podczas których wraz z dziećmi zastanawiamy się nad tym czy warto podróżować (i przekraczać granice).

Poznajemy różne formy podróżowania. Wracając do tematu przedstawienia nawiązujemy także do podróży Kunkushai związanych z nią problemów. Następnie dzieci przygotowują mapę własnej okolicy, na której zaznaczają szczególnie ważne dla siebie miejsca. Taka mapa ma posłużyć komuś kto przybywa z daleka, aby mógł jak najlepiej zrozumieć, gdzie trafił.

Na koniec warsztatów poruszamy temat „podróżowania i przekraczania granic” w myślach. Dzieci zapisują na kartkach swoje marzenia, które trafiają do specjalnej kapsuły czasu.

Udział jest bezpłatny. Zapisy i informacje: 91 43 47 173

29.05.2016, Rowerowy Dom Kultury, RDK, Szczecin