ARCHIWUM. Szczecin. Imprezy. Wydarzenia. 19.05.2018. 13. Europejska Noc Muzeów 2018 w Szczecinie

ARCHIWUM. Szczecin. Imprezy. Wydarzenia. 19.05.2018. 13. Europejska Noc Muzeów 2018 w Szczecinie

14/05/2018 0 przez Imprezy w Szczecinie

program Nocy Muzeów 2018 w Szczecinie

19.05.2018 Europejska Noc Muzeów w SzczecinieNajciekawsze wydarzenia podczas Europejskiej Nocy Muzeów 2018 w Szczecinie w rozwinięciu

Europejska Noc Muzeów 2018 w Szczecinie
MUZEUM NARODOWE W SZCZECINIE
ul. Wały Chrobrego 3

18:00

O godz. 18:00 w sali konferencyjnej Muzeum Narodowego wystąpią młodzi adepci sztuki ze szczecińskich szkół. W programie zarówno utwory kompozytorów klasycznych, jak i jazzowych.

18:00-22:00

Na pierwszym piętrze gmachu przy Wałach Chrobrego czekać będzie ZAGADKA, polegająca na odgadnięciu funkcji wystawionego tam naczynia. To tajemnicze, gliniane naczynie zostało wykonane w 1794 roku na terenie Pomorza. Odpowiedź na pytanie „do czego służyło?” może wydawać się prosta, ale tylko z pozoru. Przyjdź, obejrzyj, pomyśl i spróbuj zgadnąć!

Na najbardziej dociekliwych czekają nagrody.

18:00-00:00

Taras widokowy wieży Muzeum będzie otwarty dla wszystkich zwiedzających, za darmo.

18:00-00:00

W Noc Muzeów będzie można całkiem legalnie wynieść ze sobą „kawałek muzeum”. W tym celu czekać będzie specjalnie zaaranżowane stoisko z publikacjami o sztuce, kulturze, architekturze, archeologii, etnografii i historii.

Organizatorzy nie zapomnieli także o zbieraczach magnesów. Są one dziś obowiązkową pamiątką z miejsc, które się odwiedziło. Do zdobycia przedstawiające najpiękniejsze widoki miasta, a wśród nich gmachy Muzeum Narodowego w Szczecinie.

22:00

„Szczecin. Miasto, morze i miłość. Dla niepodległej” – czytanie wierszy połączone z pokazem multimedialnym wyświetlonym na elewacji gmachu Muzeum Narodowego w Szczecinie. Organizatorem przedsięwzięcia jest Związek Literatów Polskich.

Europejska Noc Muzeów 2018 w Szczecinie
MUZEUM TRADYCJI REGIONALNYCH MNS
ul. Staromłyńska 27

18:00-00:00

Outlet Muzealny

Podczas Europejskiej Nocy Muzeów 2018 w Muzeum Narodowym w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych zostanie zorganizowany kiermasz książek, na którym publikacje Wydawnictwa MNS otrzymają specjalną, niższą cenę!

Oprócz kiermaszu przez całą Noc Muzeów będzie funkcjonować księgarnia muzealna, w ofercie której nie zabraknie także propozycji innych wydawnictw, książek dla najmłodszych miłośników sztuki i historii oraz oryginalnych pamiątek, m.in. gadżetów związanych z dawnymi widokami Szczecina oraz z muzealnymi wystawami.

18:00–00:00

„GENEALOGIA 2018” – wystawa prac studentów pracowni Komunikacji Wizualnej na Wydziale Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie.

18:00-22:00

Dział Numizmatyki MNS ustawi na dziedzińcu Muzeum Tradycji Regionalnych stanowiska do bicia pamiątkowych żetonów oraz wydawania dyplomów dokumentujących aktywny udział w Nocy Muzeów.

Osoby pełnoletnie będą mogły osobiście odcisnąć w gorącym laku pamiątkową pieczęć. Dzieci będą mogły pochwalić się wiedzą na temat bicia monet czy przystawić pieczęć, za co otrzymają dyplom.

Wszystko to odbędzie się pod nadzorem i z pomocą pracowników Działu Numizmatyki. Działania będą przebiegać pod hasłem „Tak to robiono dawniej. Wybij pamiątkowy żeton, opieczętuj dokument”.

Europejska Noc Muzeów 2018 w Szczecinie
MUZEUM HISTORII SZCZECINA MNS
ul. Księcia Mściwoja II 8

18:00-00:00

Muzeum Historii Szczecina w czasie 13. Europejskiej Nocy Muzeów zaprasza do przyjrzenia się nowemu nabytkowi: płycie reklamowej przedwojennej gazety „Stettiner General-Anzeiger”, wyprodukowanej przez wytwórnię Torpedo Email, Frankfurter Emaillir-Werke, w Neu-Isenburg w latach 30. XX w.

Tablica ze względu na swoje wymiary (120 x 76 cm) jest przedmiotem unikatowym, tego rodzaju płyt nie produkowano bowiem zbyt wiele. O jej szczególnym charakterze świadczą też jej walory artystyczne, stanowi ona przykład stylistyki modernistycznej wykorzystywanej w reklamie.

Europejska Noc Muzeów 2018 w Szczecinie
CENTRUM DIALOGU PRZEŁOMY MNS
pl. Solidarności 1

W ramach Europejskiej Nocy Muzeów w Centrum Dialogu Przełomy odbędzie się nocne zwiedzanie wystawy stałej.

Z tej okazji na ekspozycji pojawi się nowy, pochodzący z Afryki obiekt, a plac Solidarności po raz kolejny zamieni się w plac zabaw. Najmłodsi goście wraz z rodzicami będą mogli zagrać w klasy i szachy, poskakać na skakance, porysować kredą, a także wziąć udział w wyścigu na torze kapslowym.

Młodzież z Zespołu Szkół Sportowych im. Sportowców Ziemi Szczecińskiej przygotowała również, tak jak w ubiegłym roku, dodatkowe atrakcje: pokaz gimnastyki sportowej i artystycznej. Po pokazie do dyspozycji dzieci będzie specjalny tor przeszkód, na którym pod okiem trenera można spróbować swoich sił w gimnastyce sportowej.

Godziny otwarcia:
wystawa stała MNS-CDP: 18:00-0.00 (ostatnie wejście o 23:00)
plac zabaw: 17:30-20:00
pokazy gimnastyki sportowej, tor przeszkód: 18:00-19:00

Europejska Noc Muzeów 2018 w Szczecinie
DOM KULTURY 13 MUZ
pl. Żołnierza Polskiego 2

18:00-20:00

Galeria TWORZĘ SIĘ – „TAJEMNICZY OGRÓD” wystawa dla dzieci (wiek 3+)

Każdy z nas dokonywał kiedyś wielkich odkryć (tak, dorośli również byli kiedyś dziećmi), Noc Muzeów w Tajemniczym Ogrodzie.

Na dzieci oraz dorosłych czekać będą kwieciste obrazy, tajemne przejścia i zakamarki, hipnotyzujące przestrzenie, interaktywne rośliny, dziury w płocie, wyjątkowi mieszkańcy, paprodomek oraz cyberptak.

Fragment Tajemniczego Ogrodu zaprojektowały dzieci. Dzięki nim będzie można przejrzeć się w lustrzanym stawie, wejść do strasznej szafy oraz zostawić życzenie na przytulaśnym drzewie. Wędrówkę po ogrodzie ułatwi przygotowana ścieżka wrażeń oraz kacze ślady.

20:00

Spektakl taneczny „Maciej K.”

„Maciej K.” to spektakl taneczny, którego bohaterem jest osoba chora psychicznie. Pokazujemy historię jego życia od momentu, kiedy doznał wykluczenia po raz pierwszy przez to, że się jąka, następnie po pojawieniu się choroby i dalej po próbach samobójczych czy miesiącach izolacji. To historia człowieka chorego na organiczne zaburzenia osobowości, dla którego sztuka jest oddechem normalności, a taniec odskocznią i azylem wolności.

18:00-21:00

Galeria na Strychu

Wystawa multimedialna – m.in. krajobrazy skandynawskie oraz Muzeum Ikei w Almhult

Europejska Noc Muzeów 2018 w Szczecinie
AKADEMIA SZTUKI W SZCZECINIE – PAŁAC POD GLOBUSEM
pl. Orła Białego 2

Czarna Sala\Teatr | 18:30

Koncert zespołu „PercussionistAS”, wystąpią studenci klasy perkusji Akademii Sztuki w Szczecinie.

Czarna Sala\Teatr | 20:30

Koncert studentów Wydziału Edukacji Muzycznej (śpiew jazzowy)

Galeria R+ STREFA GIER 2

Kolejna odsłona prezentacji gier komputerowych wykorzystujących najnowsze technologie, np. gogle wirtualnej rzeczywistości, ale także tradycyjnych planszówek stworzonych przez studentów Wydziału Sztuk Wizualnych Akademii Sztuki w Szczecinie. Wystawa ma charakter interaktywny.

PIERWSZE PIĘTRO

Sala kameralna 102 | 19:30

Koncert studentek kierunku wokalistyka Wydziału Edukacji Muzycznej (śpiew solowy)

Europejska Noc Muzeów 2018 w Szczecinie
FILHARMONIA IM. M. KARŁOWICZA W SZCZECINIE
ul. Małopolska 48

23:00-0:00

HUBBLE: Ambientowa Podróż

Przez ponad ćwierć wieku działalności, kosmiczny teleskop Hubble’a stworzył jedną z najbardziej spektakularnych bibliotek obrazów kosmosu. „Ambientowa podróż” to godzinny rejs przez najbardziej widowiskowe i malownicze obrazy z tego zbioru.

Ponad 180 wybranych astrofotografii mgławic i galaktyk przy akompaniamencie przestrzennych dźwiękowych struktur skomponowanych specjalnie na potrzeby multimedialnej wystawy podczas Nocy Muzeów w Filharmonii w Szczecinie.

Europejska Noc Muzeów 2018 w Szczecinie
GALERIA EWY I HENRYKA SAWKI
al. Wojska Polskiego 40

18:00-0:00

Zwierzyniec u Sawki – Noc Muzeów w Galerii Ewy i Henryka Sawki

W tym roku nocni miłośnicy sztuki znajdą w galerii najnowsze prace Henryka Sawki, pochodzące z serii Zwierzyniec. To doskonała okazja by zapoznać się z nową techniką twórczą naszego artysty.

Przyjmować gości będzie nasza nowa gospodyni, Ewa Sawka, wraz z gromadą swoich wspaniałych witrażowych zwierząt.

Europejska Noc Muzeów 2018 w Szczecinie
MUZEUM POCZTÓWEK
Galeria „muzeum” szczecińskiej pocztówki i fotografii
ul. Krasickiego 6 (poziom -1)

18:00-0:00

Zapraszamy serdecznie w progi Galerii „muzeum” szczecińskiej pocztówki i fotografii, gdzie niczym za dotknięciem czarodziejskiej różdżki będziemy mogli odbyć sentymentalną podróż po zatrzymanej na zdjęciach i pocztówkach historii naszego miasta.

W muzeum prezentować będziemy pocztówki, karty pocztowe, zdjęcia, materiały prasowe, filmy, ukazujące zmiany zachodzące w naszym mieście.

Europejska Noc Muzeów 2018 w Szczecinie
OPERA NA ZAMKU
ul. Korsarzy 34

23:00-1:00

Opera na Zamku zaprasza na 13. Europejską Noc Muzeów. W czasie nocnej wędrówki pokażemy to, co najbardziej magiczne w operze – widownię, scenę, kostiumy.

Opowiemy również wiele ciekawostek na temat funkcjonowania naszego teatru. Dowiecie się Państwo m.in. ile waży kurtyna, co to są sztankiety i ekrany akustyczne, do czego służy orkiestron, czyje biuro znajduje się w wieży zegarowej tuż przy mechanizmie zegara oraz czym zajmuje się inspicjent.

Oprowadzanie z przewodnikiem odbywać będzie się w grupach. Nie obowiązują wcześniejsze zapisy. Czas trwania ok. 30 minut. Zbiórka – przed wejściem C.

Europejska Noc Muzeów 2018 w Szczecinie
URZĄD MIASTA SZCZECIN
pl. Armii Krajowej 1

20:00

„Poznaj zakamarki magistratu”

Urząd Miasta kolejny raz włącza się w organizację Nocy Muzeów. W tym roku będzie można zobaczyć m.in. gabinet prezydenta oraz podziemia magistratu.

Na mieszkańców i turystów w prezydenckim gabinecie będzie czekać jego gospodarz, który oprowadzi gości po biurze i zabytkowej bibliotece. Spacer zakończy się zejściem do podziemnego schronu, gdzie będzie można zobaczyć m.in. komorę filtrowentylacyjną.

Zwiedzanie będzie odbywać się w grupach liczących od 15 do 20 osób. Początek o godz. 20:00. Mieszkańców i turystów zainteresowanych poznaniem zakamarków magistratu serdecznie zapraszamy przed główne wejście Urzędu Miasta.

19.05.2018 Europejska Noc Muzeów w Szczecinie