ARCHIWUM. Szczecin. Imprezy. Wydarzenia. 20.05.2017. 12. Europejska Noc Muzeów 2017 w Szczecinie

ARCHIWUM. Szczecin. Imprezy. Wydarzenia. 20.05.2017. 12. Europejska Noc Muzeów 2017 w Szczecinie

19/05/2017 0 przez Imprezy w Szczecinie

Atrakcje Nocy Muzeów 2017 w Szczecinie

20.05.2017 Szczecin, Noc Muzeów 2017Najciekawsze wydarzenia podczas Europejskiej Nocy Muzeów 2017 w Szczecinie w rozwinięciu

20.05.2017 Szczecin, Noc Muzeów 201712. Europejska Noc Muzeów Szczecin 2017
Muzeum Narodowe w Szczecinie
ul. Wały Chrobrego 3

18:00-0:00

Hol I piętra, Piramida żelazek

Piramida żelazek to specjalnie zbudowana na Noc Muzeów konstrukcja pokazująca różne rodzaje i typy dobrze znanego przedmiotu używanego w niemal każdym gospodarstwie domowym.

Zobaczyć będzie można żelazka: płytowe, na duszę, na węgiel, z kominkiem i elektryczne, a nawet na gaz. Prasowały wszystko od cienkich koronek po grube pelisy od drugiej połowy XVIII w. aż do przełomu lat 70. i 80. XX w.

W zależności od przeznaczenia mają różną wielkość i ciężar, są proste, zdobione, a nawet ornamentowane. Charakterystyczny i niezmienny jest kształt żelazka przypominający stopę trójkątnie zakończoną czubem z przodu i prostą krawędzią z tyłu urządzenia.

Pokazane będą także podstawki pod żelazka, których we współczesnym sprzęcie w zasadzie już się nie używa, za to te zachowane stanowią doskonały przykład dawnych pięknie zdobionych przedmiotów codziennych o małym znaczeniu.

Żelazka i podstawki pierwszy raz tak licznie prezentowane zwiedzającym, stanowią duży fragment kolekcji Działu Etnografii Pomorza MNS.

Tzw. sala przedświetlikowa na parterze gmachu

Maksymilian Ławrynowicz, „Projekt: Kobiety. Władza”

Władza jest kobietą. Kobiety zawsze wpływały na losy świata. Często to właśnie one decydowały o losach całych narodów, wyznaczały granice państw, były paniami życia i śmierci swoich poddanych.

Czym jest jednak władza i dlaczego Paniom tak w niej do twarzy? Władza potrzebuje ambicji, inteligencji, urody i nieprzejednanego przekonania, że wbrew uprzedzeniom należy wykorzystać sprzyjające okoliczności i osiągnąć sukces.

Takie właśnie są Kobiety Władzy. Kobieta korzysta z okazji. Zdobywa ją podstępem i daje mężczyznom złudzenie, że to oni decydują – jednocześnie wykorzystując jakąś ich słabość: rozłąkę z małżonką, demencję, żałobę czy po prostu namiętność bądź naiwne zadurzenie.

Pokaz filmów na wystawie „W afrykańskiej wiosce”

W przestrzeni wystawy „W afrykańskiej wiosce” przygotowana zostanie projekcja filmów ilustrujących prezentowane wystawy afrykańskie.

Na nagraniach ukazane zostało życie codzienne mieszkańców wioski Kena (Bamana, Mali). Udostępnione filmy zostały nagrane podczas badań terenowych przez pracowników Muzeum Narodowego w Szczecinie. Aby w pełni zapoznać się z przygotowanymi nagraniami należy poświęcić 30 minut.

Hol I piętra, skrzydło północne, Nie(ch) żyją Mistrzowie! – Stanisław Noakowski

Bohaterem kolejnej edycji projektu „Nie(ch) żyją Mistrzowie!” jest Stanisław Noakowski. Okazją do wspomnienia wybitnego architekta, malarza, pedagoga, historyka sztuki oraz pisarza jest 150. rocznica urodzin. Artysta urodził się 26 marca 1867 roku w Nieszawie.

Sala konferencyjna, Matematyka w obiektywie

„Liczby rządzą światem” – takie słowa przypisuje się Pitagorasowi. Żeby przekonać się o tym, ile w tym zdaniu jest prawdy, zapraszamy na wystawę zdjęć wyróżnionych w konkursie fotograficznym „Matematyka w obiektywie”.

18:00-21:00

Sala konferencyjna, „Math & Art od sztuki do matematyki – warsztaty wyobraźni”

W Noc Muzeów zapraszamy dzieci i dorosłych do zabawy zatytułowanej „Math & Art od sztuki do matematyki – warsztaty wyobraźni”.

Wyobraźnia odgrywa szczególną rolę w życiu każdego człowieka, dlatego należy ją rozwijać i wzbogacać możliwie najwcześniej. W ramach warsztatów spróbujemy zbudować kostkę z papieru, dowiemy się także, co to jest fraktal i jak go wykonać w 3D?

20.05.2017 Szczecin, Noc Muzeów 2017

12. Europejska Noc Muzeów Szczecin 2017
Muzeum Tradycji Regionalnych MNS
ul. Staromłyńska 27

18:00-0:00

Gabinet Nowości

Pierwsza publiczna prezentacja nowych nabytków Muzeum Narodowego w Szczecinie:

  • Louis Douzette (1834–1924), „Port w Hamburgu w świetle księżyca” (szkic), 1894
  • Stanisław Witkiewicz, „Dyliżans nad morzem. Droga z Libawy do Połągi” (po 1884)
  • Franciszek Starowieyski, „Chaos przed zagładą w obecności jaja wieczności”

Podczas 12. Europejskiej Nocy Muzeów po raz pierwszy będzie można zobaczyć nowy obiekt w kolekcji Muzeum Narodowego w Szczecinie – wielkoformatowy obraz Franciszka Starowieyskiego zatytułowany „Chaos przed zagładą w obecności jaja wieczności”.

„GENEALOGIA 2017”

W przestrzeni wystawy „Złoty wiek Pomorza…”

Wystawa prac studentów pracowni Komunikacji Wizualnej na Wydziale Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie.

18:00, Dziedziniec MNS–MTR

Koncert uczestników kursu interpretacji muzyki wokalnej odbywającego się w ramach Zachodniopomorskiego Forum Muzycznego.

20:00–23:00, Dziedziniec MNS–MTR

Dział Numizmatyki MNS ustawi na dziedzińcu Muzeum Tradycji Regionalnych stanowiska do bicia pamiątkowych żetonów oraz wydawania dyplomów dokumentujących „aktywny udział” w Nocy Muzeów. Na dyplomach będzie można osobiście odcisnąć pamiątkową pieczęć w gorącym laku. Do czynności tych będą dopuszczane osoby pełnoletnie a wszystko to odbywać się będzie pod nadzorem i przy pomocy pracowników Działu Numizmatyki.

Dla dzieci przewidywana jest bardziej zabawowa opcja, polegająca na pochwaleniu się wiedzą na temat bicia monet czy przystawiania pieczęci i na tej podstawie będą mogły również otrzymać gotowy dyplom.

20.05.2017 Szczecin, Noc Muzeów 2017

12. Europejska Noc Muzeów Szczecin 2017
Muzeum Sztuki Współczesnej MNS
ul. Staromłyńska 1

18:00-0:00

Premierowy pokaz filmowej dokumentacji performance’ów zaprezentowanych w MNS w ramach konferencji „Sztuka akcji – moment i upływ czasu” w lutym 2017 roku.

Sześć dynamicznych, autorskich wystąpień w przestrzeni Muzeum Sztuki Współczesnej towarzyszących monograficznej wystawie Antoniego Karwowskiego „Sekretna czerń mleka”, zrealizowanych przez znanych polskich i niemieckich artystów – Artiego Grabowskiego, Ralfa Filgesa, Borisa Nieslonego, Artura Tajbera, Stephana Usa i Antoniego Karwowskiego.

Dokumentacja wykonana przez Artura Tajbera i Barbarę Maroń – czołowych polskich artystów i kuratorów od lat promujących ten efemeryczny, anarchiczny i pomimo pięćdziesięcioletniej historii, dość słabo znany gatunek sztuki współczesnej – pozwala uchwycić najważniejsze cechy performance’u – jego zdarzeniowość, nieprzewidywalność i szczególną atmosferę relacji pomiędzy artystami i publicznością.

20.05.2017 Szczecin, Noc Muzeów 2017

12. Europejska Noc Muzeów Szczecin 2017
Muzeum Historii Szczecina MNS
ul. Księcia Mściwoja II 8

16:30-0:00

W czasie 12. Europejskiej Nocy Muzeów część ekspozycji stałej w Ratuszu Staromiejskim przekazana będzie szczecińskim amatorom fotografii – laureatom konkursu fotograficznego, którzy poprzez swoje fotograficzne obrazy opowiedzą, jak widzą nasze miasto oraz zapisaną w jego przestrzeni historię.

20.05.2017 Szczecin, Noc Muzeów 2017

12. Europejska Noc Muzeów Szczecin 2017
Centrum Dialogu Przełomy MNS
pl. Solidarności 1

18:00-0:00

Nocne zwiedzanie wystawy stałej. Z tej okazji plac Solidarności po raz kolejny zamieni się w plac zabaw. Nasi najmłodsi goście wraz z rodzicami będą mogli zagrać w klasy i szachy, poskakać na skakance, porysować kredą, a także wziąć udział w Wyścigu Pokoju na torze kapslowym.

Gry i zabawy poprowadzą pracownicy CDP oraz grupa wolontariuszy. Do dyspozycji dzieci będzie specjalny tor przeszkód, na którym pod okiem trenera będą mogły spróbować swoich sił w gimnastyce sportowej.

Godziny otwarcia:
wystawa stała MNS–CDP: 18:00-0:00
plac zabaw: 17:30-20:00
pokazy gimnastyki sportowej, tor przeszkód: 18:00-19:15

20.05.2017 Szczecin, Noc Muzeów 2017

12. Europejska Noc Muzeów Szczecin 2017
Akademia Sztuki w Szczecinie
pl. Orła Białego 2

18:00-23:00

PRZYZIEMIE:

Zona Sztuki Aktualnej | 18:00-23:00

Tytuł wystawy: „True Romance”
Artyści: Dominika Olszowy, Cezary Poniatowski
Kurator: Romuald Demidenko

Galeria R+ | 18:00-23:00

Tytuł wystawy: „Scenes of Displacement”
Artyści: Eldar Farber, Anina Brisolla, Noga Shtainer, Alona Harpaz, Nezaket Ekici & Shahar Marcus, Ariel Richman, Ronnie Karfiol
Kurator: Alona Harpaz

Teatr

18:00 koncert perkusjonistów z klasy prof. Jorge Luisa Valcarcela Gregoria przygotowany pod kierunkiem Rafała Krzanowskiego

20:00 pokaz pt. „Film 1” studentów pracowni filmu krytycznego

PARTER

Sala 006, prezentacje Wydziału Edukacji Muzycznej

18:00 koncert: wystąpią studentki Yana Hudzovska i Marta Bochenek z klasy prof. Katarzyny Dondalskiej. Przy fortepianie Rafal Kowalczyk.

W programie: Creamer/Layton After You`ve Gone; H. Carey A Spring Morning; G. Spross Gathered Roses; L.Rozycki Rajski ptak; G.Donizetti A Mezzanote; S. Rachmaninow Nie poj krasawica…; G. Donizetti Aria Lindy di Chamounix.

18:30 koncert jazzowy: Justyna Pustówka – vocal, Krzysztof Wyszyński – piano.

Ogród Zimowy | 18:00-23:00

Praca interaktywna przygotowana przez Radosława Nagaya z Wydziału Malarstwa i Nowych Mediów.

PIERWSZE PIĘTRO

Galeria Rektorska | 18:00-23:00

Tytuł wystawy: POSTILUS

Artyści: Zuzanna Bukała, Magdalena Chojnowska, Kaja Depta-Kleśta, Piotr Depta-Kleśta, Michał Domański, Alicja Gapińska, Sylwia Godowska, Stephanie Göde, Marta Jaguś „Jagód”, Justyna Komorowska, Agnieszka Lutostańska, Aleksandra Misztela, Iga Oliwiak, Grzegorz Piaseczny, Urszula Słowacka, Tina Siuda, Zuzanna Waligórska, Aleksandra Zaborska.

Kurator: Tomasz Piotr Świtalski

Sala 115 | 18:00-23:00

IX Pracownia Obrazu. „Materiał-Postawa-Proces”:

Dobromiła Hada-Jasikowska: „Muszę szyć”; Piniak: „Będzie coś i będę”; Arek Dydek: „Rysowanie posthumanistyczne”; Karolina Babińska: „Działanie spacerowe lub statyczne z możliwością obserwacji”.

Łącznik i sala konferencyjna Centrum Przemysłów Kreatywnych | 18:00-23:00

Prezentacja prac, w tym filmów, studentów Wydziału Malarstwa i Nowych Mediów.

DRUGIE PIĘTRO

Studio fotograficzne | 18:00-23:00

Portrety wykonywane zwiedzającym, wysyłane do osób portretowanych mailem.

TRZECIE PIĘTRO

Pracownia 312 | 18:00-23:00

Prezentacja realizacji z pracowni Street Artu pod opieką dr. Mariusza Warasa

Pracownia 311 | 18:00–23:00

Prezentacja prac studentów z pracowni dr hab. Hanny Nowickiej-Grochal prof. nadzw.

20.05.2017 Szczecin, Noc Muzeów 2017

12. Europejska Noc Muzeów Szczecin 2017
Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
ul. Małopolska 48

20:00-0:00 bezpłatne zwiedzanie Filharmonii

Hol główny: wystawa Astrolab

„ASTROLAB – muzyka i astrofotografia”, to niekonwencjonalna wystawa eksponująca efekty astrofotografii amatorskiej, pokazująca piękno kosmosu przez fuzję obrazu i specjalnie skomponowanych dla tego wydarzenia brzmień. Niewiele gatunków muzyki tak celnie obrazuje przestrzeń, jak atmosferyczny ambient, demonstrujący chłód, a zarazem piękno i majestat kosmosu.

Pomysłodawcą i autorem muzyki jest Szymon Karpierz.

Zdjęcia kosmosu pochodzą z archiwów astrofotografów szczecińskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii oraz zaprzyjaźnionych twórców.

Poziom 4: wystawa prac Joanny Sarapaty

Artystka zaprezentuje akty kobiece malowane na płótnie oraz premierowo – obrazy w technice Art Printów w limitowanej, kolekcjonerskiej edycji.

Wystawę wzbogacą prace Joanny Sarapaty z prywatnej kolekcji dr. n. med. Andrzeja Dymytrzaka.

20.05.2017 Szczecin, Noc Muzeów 2017

12. Europejska Noc Muzeów Szczecin 2017
Fundacja Miasto Nauki
ul. Wały Chrobrego 3

18:00-0:00

Interaktywna wystawa Miasto Nauki, będąca przykładem nowoczesnej komunikacji naukowej, jest wyjątkową formą zapoznania widza z podstawowymi prawami przyrody. Na ekspozycji liczącej ponad 40 obiektów edukacyjnych poprzez zabawę można m.in. poznać takie zagadnienia jak odbicie, załamanie i rozszczepienie światła, efekt stroboskopowy, miraż, prawdziwe lustro, dyfrakcja, polaryzacja.

Celem ekspozycji jest ożywienie zainteresowania nauką w społeczeństwie, wspomaganie samodzielnego uczenia się oraz uzupełnienie oferty systemu szkolnictwa. Projekt ma inspirować do odkrywania i zrozumienia świata poprzez samodzielne doświadczenia.

W odróżnieniu od obiektów prezentowanych na tradycyjnych wystawach eksponaty z Miasta Nauki zaprojektowane są w sposób interaktywny, aby zwiedzający mogli sami, w bezpiecznych warunkach przeprowadzać doświadczenia i badać zjawiska z zakresu różnych dziedzin wiedzy.

Eksperymenty te dotyczą nie tylko nauk przyrodniczych, ale także społecznych. Na wystawie obecne są również obiekty z pogranicza nauki i sztuki.

20.05.2017 Szczecin, Noc Muzeów 2017

12. Europejska Noc Muzeów Szczecin 2017
Opera na Zamku
ul. Korsarzy 34

22:30-1:00

Podczas 12. Europejskiej Nocy Muzeów Opera na Zamku zaprasza na niezwykłą wędrówkę po teatrze. Na trasie zwiedzania nie zabraknie foyer, podziemi z fundamentami zamkowymi oraz sceny i widowni – serca każdego teatru.

Oprowadzanie odbywać będzie się w grupach. Czas trwania ok. 30 minut. Zbiórka wejście C.

20.05.2017 Szczecin, Noc Muzeów 2017

12. Europejska Noc Muzeów Szczecin 2017
Parafia Ewangelicko-Augsburska
w Szczecinie
Kościół Świętej Trójcy
ul. Energetyków 8

18:00-0:00

Wierni z Parafii Ewangelicko-Augsburskiej po raz kolejny biorą udział w 12. Europejskiej Nocy Muzeów. Zwiedzenia kościoła Świętej Trójcy przy ul. Energetyków 8 na Łasztowni. Dodatkową okazją jest wielki jubileusz – 500 lat Reformacji.

Kościół zaprojektowany przez wybitnego architekta Szczecina, Wilhelma Meyera, wcześniej był poświęcony św. Gertrudzie. Podczas spotkania opowiemy o podstawowych zasadach luteranizmu w oparciu o „Różę Lutra”, przyjrzymy się obrazowi Henryka Ostachiewicza „Jezus w Getsemane”, wysłuchamy utworu organowego, obejrzymy epitafia z dawnego cmentarza ewangelickiego, poznamy wybitnych luteran związanych ze Szczecinem, będziemy mogli zobaczyć, jak maluje się kawą, herbatą i ziołami. Po półgodzinnym programie w Kościele Świętej Trójcy zapraszamy do sali parafialnej na prezentację „Parafia ewangelicka – jedna z wielu”. Będzie można również usiąść, odpocząć i porozmawiać. Przy kawie, herbacie i domowym cieście będziemy mogli cieszyć się wspólnym spotkaniem w tym pięknym, historycznym miejscu. Mamy także program dla dzieci: zabawy plastyczne i podziwianie nieba. Serdecznie zapraszamy!

20.05.2017 Szczecin, Noc Muzeów 2017

Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
ul. Rybacka 1

18:00-0:00

Do zwiedzania udostępniamy zabytkowy Rektorat Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie przy ul. Rybackiej 1. Budynek zaprojektowano w stylu północno-niemieckiego renesansu z oszczędnym detalem (rzeźbione opaski okienne, zwieńczenia i gzymsy z czerwonego piaskowca wezerskiego). Dolna cokołowa część budynku jest zdobiona ciemnoczerwonym szwedzkim granitem.

Budynek powstał w 1902 r., projektantem był Adolf Wilhelm Meyer-Schwartau. Obiekt wyróżnia strzelista 68-metrowa wieża, która została dobudowana w 1908 roku. Gmach jest wpisany do rejestru zabytków, w 2006 roku, po uzyskaniu dotacji przez uczelnię budynek został odrestaurowany. Zwiedzającym proponujemy dwie trasy od podziemia po strych. Atrakcją jest możliwość zwiedzenia Muzeum Medycyny PUM z unikatowymi zbiorami sprzętu i wyposażenia gabinetów lekarskich z XIX i XX w. Udostępnimy także Salę Senatu, Sala Rad Wydziałów i aulę.

20.05.2017 Szczecin, Noc Muzeów 2017

12. Europejska Noc Muzeów Szczecin 2017
Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki
ul. Wały Chrobrego 4

16:00-22:00 (ostatni zwiedzający mogą wejść do ZUW o godz. 21.30)

Gmach Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie będzie otwarty dla zwiedzających w godzinach 16.00–22.00.

W budynku można będzie zwiedzić Salę Rycerską, Salę Tradycji, klatkę paradną, zobaczyć m.in. odrestaurowane filary, a także makietę w skali 1:100, przedstawiającą gmach tuż po wybudowaniu.

W piętnastoosobowych grupach można będzie wejść na Wieżę Meteorologiczną.