Szczecin na co dzień :: 2012-08-02 Żołnierze Związku Radzieckiego w 1969 roku przywieźli do Szczecina maszynę do wyrabiania tak zwanych „pierożków”. Polacy przejęli urządzenie i stworzyli własny produkt – Pasztecik Szczeciński.
:: szczegóły w rozwinięciu…
Pasztecik oprócz nazwy nie ma nic wspólnego z pasztetem.

Jest to ciasto drożdżowe nadziewane mięsem lub kilkoma innymi dodatkami, które jest smażone w tłuszczu, ale ma… niewielką jego zawartość. Pasztecik Szczeciński uznawany jest za pierwszy polski fast food. Na Pomorzu Zachodnim króluje w dziesiątkach barów, w których jest jedyną serwowaną potrawą już od ponad 40 lat.

Fabryczna nazwa maszyny to „Automat do prigotowlienia pierożkow”. Aby produktowi nadać polską nazwę, pracownicy WSS Społem w Szczecinie wymyślili nazwę „pasztecik”, która lepiej przystawała do charakteru wyrobu z ciasta drożdżowego nadziewanego zmielonym farszem mięsnym.

Receptura pasztecika szczecińskiego oparta jest tylko na naturalnych składnikach i naturalnych metodach dojrzewania ciasta drożdżowego. W tradycyjnie produkowanych pasztecikach nie występują żadne zamienniki surowców naturalnych. Tajemnica receptury kryje się w odpowiednich proporcjach i odpowiednim sposobie ich mieszania, które kultywowane są od samego początku powstania pierwszego pasztecika na początku lat siedemdziesiątych. Należy przy tym podkreślić, że prawdziwy pasztecik to taki pasztecik, który produkowany jest z naturalnych składników i podawany jest prosto z maszyny do ich wypieku.

Oryginalny pasztecik nie może być mrożony i powtórnie odgrzewany. Najbardziej popularnym nadzieniem pasztecików było i jest nadzienie mięsne. Są też paszteciki z kapustą i grzybami czy pieczarkami i serem. Obecnie ciepłe paszteciki z drożdżowego ciasta nadal są ulubioną potrawą szczecinian.

Źródło RMF24

Kierunek Szczecin - Dobry Kierunek!

U nas znajdziesz aktualne informacje o najciekawszych wydarzeniach, imprezach oraz koncertach w Szczecinie.

Co więcej?

Bogate fotogalerie szczecińskich miejsc/imprez/wydarzeń!

UWAGA
Jeżeli ta informacja jest błędna/nieaktualna - powiadom nas o tym, postaramy się ją zaktualizować...

kierunek SzczecinartykułyINFOrmacjeinformacje - Szczecin - News - dzieje się - w Szczecinie,Szczecin - artykuły - publicystyka - felietony - w Szczecinie,Szczecin - informacje - aktualności
Żołnierze Związku Radzieckiego w 1969 roku przywieźli do Szczecina maszynę do wyrabiania tak zwanych 'pierożków'. Polacy przejęli urządzenie i stworzyli własny produkt - Pasztecik Szczeciński. :: szczegóły w rozwinięciu… Pasztecik oprócz nazwy nie ma nic wspólnego z pasztetem. Jest to ciasto drożdżowe nadziewane mięsem lub kilkoma innymi dodatkami, które jest smażone w...