ARCHIWUM. Szczecin. Kino. 24.04.2018. Młynarski. Piosenka finałowa @ Hormon

ARCHIWUM. Szczecin. Kino. 24.04.2018. Młynarski. Piosenka finałowa @ Hormon

21/04/2018 0 przez Imprezy w Szczecinie

filmowy portret niezwykłego artysty…

Młynarski. Piosenka finałowa, kino SzczecinFilm: Młynarski. Piosenka finałowa
Gdzie: HORMON. Ul. Monte Cassino 6. 70-464 Szczecin [zobacz w google street view]
KIEDY: 24 kwietnia 2018 (wtorek), start godz. 19:00
BILETY: 10 zł

„Piosenka to jest taki drobny twór, który może bardzo sprowokować do myślenia, ale niestety nie jest w stanie go zastąpić” – mówi Wojciech Młynarski.

W ponad 3500 tysiącach piosenek sportretował mu współczesnych, tworząc Kronikę Polski i Polaków. Jego „W Polskę idziemy”, „Niedziela na głównym” , „Róbmy swoje”, czy „Jeszcze w zielone gramy” wciąż pozostają najtrafniejszymi i najdotkliwszymi obrazami Polski.

W tych jego miniaturach wyraźniej odbijał się PRL niż na przykład w trzytomowej powieści – mówi w filmie Janusz Głowacki. Nieznane dotąd archiwalia, fotografie, teledyski, niektóre powstałe specjalnie na potrzeby filmu, przypominają najpiękniejsze jego piosenki.

„Młynarski. Piosenka finałowa” – film dokumentalny, to przede wszystkim ostatni bardzo osobisty, szczery wywiad z bohaterem. Film dopełnia ponad 30 wypowiedzi jego najbliższych przyjaciół, między innymi: Janusza Gajosa, Janusza Głowackiego, Jerzego Derfla, Janusza Senta, Włodzimierza Korcza, Ewy Bem, Janusza Stokłosy, Ireny Santor, Michała Bajora, Magdy Zawadzkiej, Krystyny Jandy, Rodziny i tych, którzy z nim tworzyli i dla których tworzył: wybitni kompozytorzy, aktorzy, piosenkarze.

Te niezwykle uczciwe, bez cenzury, opowieści o Wojtku zbudowały portret niezwykłego artysty, ale też człowieka z wyraźnym pęknięciem, zmagającego się z ludzkimi słabościami.

:: materiał video powiązany z filmem

Młynarski. Piosenka finałowa, kino Szczecin