ARCHIWUM. Szczecin. Koncerty. 04.03.2016. Katedra @ Free Blues Club

ARCHIWUM. Szczecin. Koncerty. 04.03.2016. Katedra @ Free Blues Club

27/02/2016 0 przez Imprezy w Szczecinie

 finaliści 5. edycji „Must Be the Music – Tylko muzyka”, laureaci m.in. Fama Festiwal oraz Grechuta Festival…

Katedra - koncerty w SzczecinieKONCERT: Katedra
GDZIE: FREE BLUES CLUB. ul. Powstańców Wlkp. 20. 70-110 Szczecin
KIEDY: 4 marca 2016 (piątek), START GODZ. 21:00
WEJŚCIE OD GODZ. 19:00
BILETY: 15 zł (przedsprzedaż), 20 zł (w dniu koncertu)
do nabycia w klubie

Zespół, który narodził się na cmentarzu – Katedra.

Warto wyjaśnić, na czym polegały tajemnicze narodziny Katedry na warszawskich Powązkach.

Otóż podczas wycieczki szkolnej basistę Maćka (zwanego także Jimem) i Fryderyka natchnęła idea założenia zespołu. Jim zawołał w autokarze: „Bądźmy Katedrą!”, na co klasa wybuchnęła śmiechem, lecz później wszyscy zgodnie stwierdzili, że to było właśnie to.

Przechadzając się wtedy po Powązkach, Jim i Fryderyk snuli plany przyszłych koncertów, albumów i kompozycji, a po powrocie do Wrocławia, poinformowali Michała (klawiszowca), że jest członkiem Katedry. Nie miał wyjścia i pozostał w jej murach do dziś.

Później, po trzech latach działalności grupy, Fryderyk powrócił na tamto miejsce i odwiedził grób Czesława Niemena. Poczuł, że gdyby ten mógł przemówić, powiedziałby: „Grajcie, ale pamiętajcie, żebyście grali Dobro”.

Za swój największy sukces członkowie Katedry uważają to, że mają siebie i świetnie się ze sobą dogadują – na płaszczyźnie muzycznej i przyjacielskiej. Fryderyk (wokal, gitara), Maciek (wokal, bas), i Michał (wokal, klawisze) chodzili do jednej klasy w liceum, a Pawła (perkusja) poznali, niby przypadkiem, na szkolnym korytarzu.

Stała się więc rzecz wspaniała – spotkała się czwórka młodych ludzi, którzy podobnie czują, myślą i słyszą to, co ich łączy – muzykę.

Od początku 2013 roku zespół wspomagają też w chórkach katedrowe „Alibabki”: Teresa Grabiec i Kasia Radoń.

Katedra to finalista 5. edycji programu „Must Be the Music – Tylko muzyka”. W półfinale grupa wykonywała utwór Czesława Niemena „Jednego serca”, w finale zaś zaprosiła wszystkich na łąki utworem… „Zapraszamy na łąki”.

Na swoim koncie mają także udział w wielu festiwalach i to nie bez echa – zostali laureatami m.in. Fama Festiwal, Grechuta Festival, czy Studenckiego Festiwalu Piosenki.

Muzycy chcieliby swoimi kompozycjami zabrać publiczność w inne, niecodzienne miejsce. Zadać pytania, które mogą się wydać niedzisiejsze, lecz czy aby na pewno każdy zna na nie odpowiedź?

Zespół chce zaprosić słuchacza w podróż w głąb duszy. Uchylić rąbek zasłony i wzbudzić uśpioną nadzieję. Może to niemodne, tak jak cała jego muzyczna droga. Lecz to romantycy pragnący tworzyć sztukę i niech sztuka ich poprowadzi!

Katedra to:

Fryderyk Nguyen – gitara elektryczna, wokal;
Maciej Ryszard „Jim” Stępień – gitara basowa, wokal;
Michał Zasłona – instrumenty klawiszowe, chórki;
Paweł Drygas – perkusja, chórki;
Teresa Grabiec – chórki;
Kasia Radoń – chórki