ARCHIWUM. Szczecin. Koncerty. 07.02.2014. Avi Avital @ Filharmonia Szczecińska

ARCHIWUM. Szczecin. Koncerty. 07.02.2014. Avi Avital @ Filharmonia Szczecińska

31/01/2014 0 przez kierunek Szczecin

Szczecin, koncerty, filharmonia, Filharmonia Szczecińska, Avi Avital, weekend, 07.02.2014, w Szczecinie, koncerty w Szczecinie

Szczecin, koncerty, filharmonia, Filharmonia Szczecińska, Avi Avital, weekend, 07.02.2014, w Szczecinie, koncerty w Szczeciniekoncert: Avi Avital
Gdzie: Filharmonia Szczecińska. Pl. Armii Krajowej 1. 70-455 Szczecin
Kiedy: 7 luty 2014 (piątek), start godz. 19:00
Bilety: 40zł (normalny), 20zł (ulgowy)
rezerwacja: 91 422 12 52, 539 94 94 54

Sensacyjny Avi Avital. Wirtuoz mandoliny odkrywa Bacha na nowo.

Przyjedzie do Szczecina prosto z Filharmonii Berlińskiej. Nominowany do Grammy. Czaruje publiczność na całym świecie – wdziękiem, elegancją, błyskiem w oku.

Niedawno ukazała się jego druga płyta, nagrana dla prestiżowej wytwórni Deutsche Grammophon. Wirtuoz, oddany bez reszty swojej …mandolinie.

Ostatnie lata to dla niego pasmo sukcesów. Grał m.in. w nowojorskiej Carnegie Hall, Forbidden City Concert Hall w Pekinie oraz Wigmore Hall w Londynie. „Jewish Journal” określił go mianem „gwiazdy rocka mandoliny”; mimo, że jest muzykiem klasycznym.

Urodzony w Izraelu 36-latek zakochał się w mandolinie od pierwszego wejrzenia. W wieku 8 lat występował już z lokalną orkiestrą. Po ukończeniu Akademii Muzycznej w Jerozolimie postanowił dalej kształcić się we włoskiej Padwie pod okiem samego Ugo Orlandiego – jednego z najważniejszych mandolinistów w historii muzyki współczesnej.

Szybko okazało się, że muzyka, którą kocha grać, nie zawsze była oryginalnie pisana na mandolinę. W końcu znalazł własną drogę – poprzez swoje autorskie aranżacje na nowo odkrył ten instrument dla publiczności.

Wszędzie, gdzie gra, spotyka się z gorącym, owacyjnym przyjęciem widzów.

W Szczecinie zagra na mandolinie własną aranżację Koncertu klawesynowego d-moll Johanna Sebatiana Bacha oraz Madrygały Matana Porata – kompozytora, który w zeszłym sezonie artystycznym ( 12 kwietnia 2013 r. ) gościł w szczecińskiej Filharmonii.

Piątkowy koncert to pierwsza odsłona cyklu „Gra w klasykę”, realizowanego w szczecińskiej Filharmonii. W programie zabrzmi słynna Toccata i Fuga d-moll wykonana na „żywych organach”, czyli przez orkiestrę symfoniczną. Zinstrumentowana przez wybitnego polskiego dyrygenta Stanisława Skrowaczewskiego – który przez wiele lat dyrygował takimi orkiestrami, jak New York Philharmonic, Pittsburgh Symphony, Cincinnati Symphony, Minnesota Orchestra, Hallé Orchestra w Manchesterze, Saarländischer Rundfunk Orchestra – od lat należy do kanonu światowej literatury symfonicznej.

Na zakończenie koncertu zabrzmi V symfonia „Reformacyjna” Mendelssohna, której podstawowy temat oparty jest na bachowskim chorale „Ein feste Burg ist unser Gott”.

Koncert rozpocznie się w piątek, (7 lutego 2014) o godz. 19:00.

Bilety w cenie 40 zł (normalny), 30 zł (grupowy), 20 zł (ulgowy) można zarezerwować w kasie Filharmonii (pl. Armii Krajowej 1) osobiście lub telefonicznie pod numerami 91 422 12 52 lub 539 94 94 54. Kasa jest czynna w godz. 13 – 18 (wt – czw), 13 – 20 (pt) oraz na godzinę przed każdym biletowanym wydarzeniem.

Filharmonia im. M. Karłowicza w Szczecinie jest partnerem Miasta Szczecin w projekcie „Szczecin przyjazny rodzinie”, uwzględniającym specjalny cennik dla posiadaczy Szczecińskiej Karty Rodzinnej oraz Szczecińskiej Karty Seniora (szczegóły na przyjaznyrodzinie.szczecin.pl).