ARCHIWUM. Szczecin. Koncerty. 07.03.2016. Julia Vikman @ Browar Polski

ARCHIWUM. Szczecin. Koncerty. 07.03.2016. Julia Vikman @ Browar Polski

02/03/2016 0 przez Imprezy w Szczecinie

koncert Julii Vikman, w programie znane Ballady i Romanse, utwory z repertuaru Bułata Okudżawy, Żanny Biczewskiej, Anny German, Czesława Niemena, Władimira Wysockiego i inne…

07.03.2016 Klub Muzyczny Browar Polski - Julia Vikman koncert w SzczecinieKoncert: Julia Vikman
Gdzie: Klub Muzyczny Browar Polski. Ul. Dworcowa 20. 70-950 Szczecin
Kiedy: 7 marca 2016 (poniedziałek), start godz. 19:00
Bilety: 20 zł (przedsprzedaż), 25 zł(w dniu koncertu)
do nabycia w klubie oraz na bilety.fm

Julia Vikman, ze strony babci pochodzi z Polski, a ze strony dziadka – ze Szwecji. Jeszcze przed rewolucją, za czasów carskiej Rosji jej dziadkowie zostali zesłani na Syberię, gdzie się spotkali i założyli rodzinę.

Ojciec Julii – zasłużony artysta Paweł Vikman, był dyrektorem Teatru Opery i Baletu w Kiszyniowie, znał Bułata Okudżawę osobiście, wyznaczał Bułatowi trasy koncertowe w Rosji i Mołdawii.

Sama Julia Vikman jest absolwentką Akademii Muzycznej w klasie fortepianu.

Po przeprowadzeniu się do ojczyzny swojej babci, Julia rozpoczęła karierę solową w Gdańsku i założyła swój zespół JVB. Koncertuje w Polsce, Niemczech i we Francji.

Występuje na jednej scenie z Marylą Rodowicz, Ryszardem Rynkowskim, Budką Suflera, Moscow City Ballet i Chórem Aleksandrowa. Jako gość specjalny występuje na międzynarodowych festiwalach im. Bułata Okudżawy, m.in. w Polsce na festiwalu w Hajnówce (pod patronatem Olgi Okudżawy) oraz na VI i VII Festiwalach Ballad Bułata Okudżawy w Garncarskiej Wiosce niedaleko Nidzicy.

W roku 2008 Julia Vikman wydała płytę pt. „Podmoskiewskie wieczory” ze znanymi rosyjskimi utworami z lat 60. i 70. oraz popularnymi w Polsce balladami i romansami.

W nagraniu płyty wzięli udział znani muzycy polskiej sceny jazzowej, m.in. Emil Kowalski i Janusz Mackiewicz.

W maju 2012 pojawił się drugi album Julii – „Bielyje rozy” z udziałem znanych polskich, rosyjskich i ukraińskich muzyków. Na płycie znalazły się takie kompozycje, jak „Kalinka” czy „Oczy czarne” wykonane w nowoczesnym stylu, obok utworów w tradycyjnym stylu – jak piosenka „Milenkij ty mój”, wykonana pod gitarę klasyczną oraz cygańskie utwory i tango, w których usłyszymy dźwięk XVI-wiecznych skrzypiec.

Ciekawostką jest fakt, że popularny utwór „To ostatnia niedziela” prawdopodobnie po raz pierwszy został wykonany w dwóch językach właśnie na albumie artystki – po polsku, przez Józefa Masternaka i rosyjsku w wykonaniu Julii.

Dużą popularnością cieszy się płyta z utworami Bułata Okudżawy i repertuarem legendarnej Anny German (premiera lipiec 2013).

W sierpniu 2014 pojawiła się pierwsza płyta z autorskim materiałem Julii Vikman „The Autumn Dreams”, album zawiera 6 utworów, którymi Julia prezentuje swój niebywały talent kompozytorski, wokalny i producencki.

To unikatowy projekt, styl którego artystka sama określa jako „Fantasy”. Tu można usłyszeć elementy Folk, Jazz i Progressive-Rock, a ciekawa i nietypowa harmonia w przeplataniu z unikatowymi pomysłami muzycznymi pozwala stwierdzić, że czegoś takiego na rynku muzycznym jeszcze nie było.

:: materiał video powiązany z koncertem