polski neofolk…

Żywiołak, koncerty w SzczecinieKoncert: Żywiołak
Gdzie: DK Słowianin. Korzeniowskiego 7. 70-226 Szczecin [zobacz w google street view]
Kiedy: 17 lutego 2018 (sobota), start godz. 20:00
Bilety: 25 zł (przedsprzedaż), 35 zł (w dniu koncertu), do nabycia w Słowianinie oraz na bilety.fm

Tego zespołu przedstawiać już dziś w Polsce nikomu nie trzeba. Od roku 2005 konsekwentnie pracuje ukazując światu nowe, absolutnie świeże spojrzenie na spuściznę słowiańskiej muzyki ludowej.

To za sprawą tej piątki pasjonatów dowiedzieliśmy się o „polskim neofolku”. Wzorem najlepszych kapel tworzących styl „innovative folk” w Skandynawii, czy innych krajach Europy poznaliśmy wyjątkowo przyswajalny gatunek czerpiący całymi garściami z polskiej spuścizny kulturowej.

Czerpiąc z takich zespołów jak Hedningarna czy Hoven Droven zapodaje nam Żywiołak podróż szlakami przedchrześcijańskiej zachodniej i wschodniej Europy.

Bez wątpienia jako pierwszy w sposób absolutnie bez kompleksowy odkurzył temat mało znanej słowiańskiej mitologii. Bez wątpienia jako pierwszy przyczynił się do „boomu” zainteresowania kulturą rodzimą jaki ma obecnie w Polsce miejsce. Bez wątpienia stał się inspiracją dla wielu projektów muzycznych, które od tej pory zaczęły u nas powstawać.

Dziś nikogo nie dziwi już fakt, że muzykę folkową możemy już od pewnego czasu posłuchać w największych klubach Polski, a sam nurt stał się równoprawny z innymi gatunkami muzycznymi.

A wszystko to zaczęło się od spotkania na początku 2005 r. dwóch bardzo nietuzinkowych osobników żywotnie zainteresowanych pokazaniem światu eksperymentalnej muzyki inspirowanej tematem „polskiej demonologii ludowej”. Byli to: Robert Jaworski – grający wcześniej m.in. w zespołach: „ich troLe”, „Kapela ze Wsi Warszawa”, oraz Robert Wasilewski – współzałożyciel i gitarzysta zespołu „Open Folk”. Po niedługim czasie Jaworski dołączył do projektu dwie charyzmatyczne wokalistki: Annę Piotrowską z zespołu „Goście z Nizin” i Izabelę Byrę
z projektu „Detonacja” oraz bębniarza Macieja Łabudzkiego.

To w tym właśnie składzie zespół zarejestrował swoją debiutancką EP-kę „Muzyka psychodelicznej świtezianki” i niedługo potem album „Nowa ex-tradycja”, która dla wielu stała się kanonem „prawdziwej folkowej estetyki” i na dość długo zagościła na scenach muzyki rozrywkowej.

Burzliwe losy zespołu spowodowały, że w roku 2011 zmienia się skład zespołu. Pojawiają się nowe wokalistki: Monika Wierzbicka i Karina Kumorek, a od dłuższego czasu gra już z zespołem perkusista Maciej Dymek. W tym składzie zespół nagrywa nieco odmienną estetycznie płytę (nominowana do Fryderyków) „Globalną Wiochę”.

W połowie 2013 zespół zawiesza działalność. Do życia powrócił na początku 2014 r. Powołany na nowo przez Roberta Jaworskiego skład zmierza od tej pory muzycznie w stronę wczesnych dokonań zespołu.

Podczas koncertu w Szczecinie usłyszymy:

Robert Jaworski – lira korbowa, fidel renesansowa
Michał Stawarz – perkusja
Kamil Strzyżewski – lutnia romantyczna, bas akustyczny
Wiktoria Kwiatkowska – wokal, przeszkadzajki
Zuza Ciszewska – wokal

:: materiał video powiązany z koncertem

Żywiołak, koncerty w Szczecinie

Kierunek Szczecin - Dobry Kierunek!

U nas znajdziesz aktualne informacje o najlepszych imprezach, koncertach oraz wydarzeniach w Szczecinie.

Uwaga!
wszelkie informacje o imprezach pochodzą od ich organizatorów i staramy się aby zawsze były aktualne.

portal Kierunek Szczecin nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne zmiany w programie.

http://www.kierunek.szczecin.pl/wp-content/uploads/2018/02/Żywiołak-koncerty-w-Szczecinie.jpghttp://www.kierunek.szczecin.pl/wp-content/uploads/2018/02/Żywiołak-koncerty-w-Szczecinie-146x146.jpgImprezy w SzczecinieImprezyimprezy archiwumINFOrmacjekoncertyZ Archiwum KierunkuDom Kultury Słowianin,koncerty w Szczecinie,sobota w Szczecinie,weekend w Szczecinie
polski neofolk... Koncert: Żywiołak Gdzie: DK Słowianin. Korzeniowskiego 7. 70-226 Szczecin Kiedy: 17 lutego 2018 (sobota), start godz. 20:00 Bilety: 25 zł (przedsprzedaż), 35 zł (w dniu koncertu), do nabycia w Słowianinie oraz na bilety.fm Tego zespołu przedstawiać już dziś w Polsce nikomu nie trzeba. Od roku 2005 konsekwentnie pracuje ukazując światu nowe,...
➫ podsumowanie wydarzenia:
⬚ co:
koncert: Żywiołak
⎚ gdzie:
DK Słowianin, ul. Korzeniowskiego 7,Szczecin,zachodniopomorskie-70-226
⇘ start:
17/02/2018
⇙ koniec:
17/02/2018
$ bilety: