ARCHIWUM. Szczecin. Koncerty. 19.03.2016. Baltic Neopolis Orchestra & Maria Machowska – Święto Wiosny @ TRAFO Trafostacja Sztuki

ARCHIWUM. Szczecin. Koncerty. 19.03.2016. Baltic Neopolis Orchestra & Maria Machowska – Święto Wiosny @ TRAFO Trafostacja Sztuki

13/03/2016 0 przez Imprezy w Szczecinie

pierwszy koncert z cyklu Wielcy Koncermistrzowie, który poprowadzi kobieta…

19.03.2016 Baltic Neopolis Orchestra koncert Święto WiosnyKONCERT: Baltic Neopolis Orchestra & Maria Machowska
Święto Wiosny
GDZIE: TRAFO Trafostacja Sztuki. Św. Ducha 4. 70-205 Szczecin
KIEDY: 19 marca (sobota), START GODZ. 19:00
BILETY: 20zł (studenci/uczniowie/seniorzy), 35zł (pozostali)
do nabycia na bilety.fm oraz w TRAFO

Baltic Neopolis Orchestra świętuje wiosnę koncertem, który po raz pierwszy w historii cyklu Wielcy Koncertmistrzowie poprowadzi kobieta.

Maria Machowska to znakomita skrzypaczka, która mimo młodego wieku koncertowała z najtrudniejszym repertuarem we wszystkich krajach Europy i na świecie, a aktualnie jest koncertmistrzem Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Na repertuar jej występu z BNO składa się nieco melancholijna suita włoskiego kompozytora Ottorino Respighiego Ancient Airs and Dances, jeden z zaledwie kilku utworów skrzypcowych Franza Schuberta Rondo na skrzypce i orkiestrę smyczkową A-dur oraz bodaj najbardziej osobista wypowiedź muzyczna Krzysztofa Pendereckiego Kwartet smyczkowy nr 3 „Kartki z niezapisanego dziennika”.

Koncert zwieńczy inspirowana góralskim folklorem i zachwycająca wiosenną żywiołowością Orawa Wojciecha Kilara.

Maria Machowska to laureatka XIII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (2006 r.). Koncertmistrz Filharmonii Narodowej w Warszawie. Córka wybitnego polskiego aktora Ignacego Machowskiego.

Posiada imponujący, jak na swój młody wiek, dorobek artystyczny. Koncertowała z najtrudniejszym skrzypcowym repertuarem we wszystkich krajach europejskich, a także w USA, Kanadzie, Japonii, Chinach i Izraelu.

Zagraniczne podróże koncertowe rozpoczęła w 1996 roku występem dla papieża Jana Pawła II w Auli Klementyńskiej Watykanu, miała wówczas 8 lat.

Jako solistka i kameralistka występowała w tak słynnych salach jak: Carnegie Hall w Nowym Jorku, Disney Hall w Los Angeles, Wielka Sala Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie a także konserwatoria w Salzburgu, Bernie, Lozannie, Genewie, Bazylei, Locarno, Wiedniu i Madrycie.

Od 2008 roku Maria Machowska jest koncertmistrzem Orkiestry Sinfonia Varsovia, wielokrotnie współpracowała jako gościnny koncertmistrz z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej. Od sezonu 2014/2015 objęła funkcję koncertmistrza Orkiestry Filharmonii Narodowej.

Artystka jest także wykładowcą Akademii Sinfonia Varsovia , projektu służącego doskonaleniu umiejętności gry muzyka orkiestrowego oraz pracuje na stanowisku asystenta w klasie skrzypiec Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.

Artyści:

Maria Machowska (Filharmonia Narodowa w Warszawie) – skrzypce
Baltic Neopolis Orchestra

Program koncertu:

Ottorino Respighi Ancient Airs and Dances, Suita nr 3
Franz Schubert Rondo na skrzypce i orkiestrę smyczkową A-dur
Krzysztof Penderecki Kwartet smyczkowy nr 3 „Kartki z niezapisanego dziennika”
Wojciech Kilar Orawa

Bilety w cenie 35 zł (normalny) oraz 20 zł (uczniowie, studenci, seniorzy) do nabycia w punktach sprzedaży bilety.fm oraz w TRAFO Trafostacji Sztuki.