ARCHIWUM. Szczecin. Koncerty. 20.02.2016. Hańba @ Domek Grabarza

ARCHIWUM. Szczecin. Koncerty. 20.02.2016. Hańba @ Domek Grabarza

08/02/2016 0 przez Imprezy w Szczecinie

Krakowska Hańba powraca do Szczecina i zagra materiał z debiutanckiej płyty…

20.02.2016 koncert zespołu Hańba w SzczecinieKONCERT: Hańba
GDZIE: Domek Grabarza. Ul. Storrady 2. 71-602 Szczecin
KIEDY: 20 lutego 2016 (sobota), START GODZ. 21:00
BILETY: 15zł

Od kilku lat robi furorę, będąc zjawiskiem na scenie punk/folk. Doceniona już za granicą, wreszcie wydaje debiutancką płytę.

W 1931 roku na krakowskim Podgórzu powstała orkiestra podwórkowa. Nie była to jednak kolejna zwykła kapela, lecz orkiestra zbuntowana, śpiewem i muzyką piętnująca nieprawość, gwałt i wszelkie bezeceństwa otaczającej ją rzeczywistości międzywojennej Polski, która była o wiele bardziej skomplikowana, niż mogłoby się nam dzisiaj zdawać…

Zbuntowana Orkiestra Podwórkowa „Hańba!” jest muzyczno-literacką fikcją udowadniającą, że punk rock nie powstał na Wyspach Brytyjskich w hałaśliwych latach 70., lecz stworzono go w burzliwych czasach II Rzeczypospolitej, które były nie tylko rozkwitem kultury, sztuki i techniki, ale również okresem niszczenia demokracji, autorytarnych rządów Sanacji i jej imperialistycznych zapędów.

Czterech krakowskich muzyków przy pomocy podwórkowego instrumentarium (banjo, bęben, akordeon, tuba) oraz wsparciu międzywojennych poetów (Tuwima, Brzechwy, Broniewskiego) wciela się w wykreowane postacie i łączy muzyczne inspiracje (punkowe, folkowe, klezmerskie), aby stworzyć własną opowieść o tym najbardziej „literackim” okresie w historii Polski.

Pierwsza płyta długogrająca orkiestry, zarówno w formie CD, jak i winylowej, ukaże się już na początku lutego 2016 (a raczej, jak sami by powiedzieli, 1936) roku. Materiał został zarejestrowany w Studiu S4 Polskiego Radia pod czujnym okiem Wojciecha Przybylskiego, a następnie zmiksowany i zmasterowany przez Jacka Gładkowskiego.

:: materiał video powiązany z koncertem