ARCHIWUM. Szczecin. Koncerty. 21.09.2013. TURBO @ Free Blues Club

16/09/2013 0 przez kierunek Szczecin

Szczecin, koncerty, FBC, Free Blues Club, Turbo, w Szczecinie

Szczecin, koncerty, FBC, Free Blues Club, Turbo, w SzczecinieKONCERT: TURBO
GDZIE: FREE BLUES CLUB. POWSTAŃCÓW WLKP. 20. SZCZECIN
KIEDY: 21 września 2013 (sobota), START GODZ. 21:00
WEJŚCIE OD GODZ. 19:00
BILETY: 30ZŁ (przedsprzedaż), 40zł (w dniu koncertu)

TURBO sobota (21.09.2013) czyli propozycja na sobotni wieczór w Free Blues Club. Pierwszy koncert zespołu TURBO odbył się 23 kwietnia 1980 roku w studenckim klubie, TROPS w Poznaniu…

:: więcej o koncercie w rozwinięciu…

Zespół Turbo powstał w styczniu 1980 roku w Poznaniu i był kontynuatorem dokonań zespołów STRESS i HEAM. Wówczas TURBO występowało jako kwartet. W czerwcu tego samego roku, we wrocławskim studiu radiowym, został zarejestrowany debiutancki materiał w postaci pięciu utworów, z których dwa „W środku tej ciszy” oraz „Byłem z tobą tyle lat” ukazały się na pierwszym singlu. Pierwszy koncert odbył się 23 kwietnia 1980 roku w studenckim klubie, TROPS w Poznaniu, następny na „MIĘDZYNARODOWEJ WIOŚNIE ESTRADOWEJ” również w Poznaniu.

Po świetnie przyjętym występie TURBO zostało zaproszone przez organizatorów do wzięcia udziału w pierwszym festiwalu muzyki rockowej „JAROCIN 80”.

Pod koniec 1980 roku ,zrealizowano kolejną sesję nagraniową rejestrując utwory: „Śmiej się błaźnie”, „Taka właśnie jest muzyka”, „Jeszcze jeden papieros” oraz „Fabryka keksów”.Ten ostatni utwór, autorstwa Zbigniewa Hołdysa stał się pierwszym dużym przebojem zespołu .Od początku TURBO oscylowało w kierunku hard rockowym, biegiem lat coraz bardziej udoskonalając styl w oparciu o kolejne metalowe trendy. Jednocześnie cały czas udawało się grupie zachować własny, charakterystyczny styl…

W 1982 roku skrystalizował się pierwszy w miarę stabilny skład zespołu. Do Hoffmanna i Anioły dołączyli wówczas młodzi poznańscy muzycy: Grzegorz Kupczyk (voc.), Andrzej Łysów (git.) i Piotr Przybylski (bas). W tym składzie nagrano słynne „Dorosłe dzieci”, które stały się tytułowym utworem debiutanckiej płyty TURBO wydanej przez POLTON.

Utwór „Dorosłe dzieci” stał się nie tylko jednym z najważniejszych i największych przebojów 1982 roku, ale i całej polskiej muzyki rockowej.

W 1983 debiutancka płyta długogrająca „DOROSŁE DZIECI” stała się dużą sensacją. Niezwykłe nowatorstwo aranżacyjno-kompozytorskie i wielka bezkompromisowa energia wyniosły „TURBO” na szczyt sławy. Inne wielkie przeboje z tego okresu to „Ach, nie bądź taki śmiały”, „Pozorne życie”, „Coraz mniej”, „Szalony Ikar”.W 1983 roku w lipcu do zespołu dołącza basista Bogusz Rutkiewicz a w 1994 roku perkusista Alan Sors.

Jak okazało sie po latach byl to najlepszy wówczas i już dziś określany jako ,,legendarny” składu TURBO.

Obecnie TURBO występuje w składzie:
Tomasz Struszczyk – vocal
Wojciech Hoffmann – gitary
Bogusz Rutkiewicz – bas
Dominik Jokiel – gitary
Mariusz Bobkowski – perkusja

KONCERT: TURBO
GDZIE: FREE BLUES CLUB. POWSTAŃCÓW WLKP. 20. SZCZECIN
KIEDY: 21 września 2013 (sobota), START GODZ. 21:00
WEJŚCIE OD GODZ. 19:00
BILETY: 30ZŁ (przedsprzedaż), 40zł (w dniu koncertu)