ARCHIWUM. Szczecin. Koncerty. 23.11.2012. Garaż Live – Szczecin Anti-Pop Meeting

16/11/2012 0 przez kierunek Szczecin

Szczecin, koncerty, Słowianin, Garaż Live – Szczecin Anti-Pop Meeting

Koncert: Garaż Live - Szczecin Anti-Pop Meeting wystąpią: Moskwa, WC, Alians, Arcy Młyn Gdzie: DK Słowianin. Korzeniowskiego 2. Szczecin Kiedy: 23 listopada 2012 (piątek), start godz. 19:00 Koncert: Garaż Live – Szczecin Anti-Pop Meeting
wystąpią: Moskwa, WC, Alians, Arcy Młyn
Gdzie: DK Słowianin. Korzeniowskiego 2. Szczecin
Kiedy: 23 listopada 2012 (piątek), start godz. 19:00
Bilety: 29zł (przedsprzedaż), 35zł (w dniu koncertu)
do nabycia m.in. DK Słowianin, sklep Rockman, bilety.fm

Garaż Live – Szczecin Anti-Pop Meeting – koncert będący niczym innym jak spotkaniem na jednej scenie punkowych, muzycznych legend.

:: szczegóły koncertu oraz informacje o zespołach w rozwinięciu…


Okazją do takiego spotkania jest wydanie nowej płyty pochodzącej z Miastka, ale od lat związanej ze Szczecinem, legendarnej grupy WC, której nowy album w postaci CD i DVD, zatytułowany „Punk jest niemodny” trafi do sieci sprzedaży już w listopadzie.

Gośćmi koncertu będą nie mniej zasłużeni weterani punkowej sceny w postaci łódzkiej MOSKWY i pilsko/poznańskiego ALIANSU także związanego ze szczecińskim wydawcą Jimmy Jazz.
Całości dopełnia nowa, szczecińsko-gryfińska formacja ARCY MŁYN, której mimo młodego stażu Trudno zarzucić brak doświadczenia scenicznego bowiem w jej szeregach odnajdujemy m.in. lidera KOLABORANTÓW – Przemysława Thiele…

MOSKWA
Zespół powstał w Łodzi w 1983 roku założony przez Pawła „Gumę” Gumolę (wokal, gitara), Piotra „Rogoza” Rogozińskiego (gitara basowa) i Tomasza Grona (perkusja) i niemal natychmiast wdarł się do czołówki polskiej sceny punk, już rok później zostając laureatem Festiwalu Muzyków Rockowych w Jarocinie i zjednując sobie przychylność licznych wówczas punkowych załóg.

Grupa do dziś uważana jest za jeden z najlepszych polskich zespołów punk co w równej mierze zawdzięczać należy agresywnej i niepowtarzalnej stylistyce muzycznej, obecności w filmach „Fala” i „My Blood Your Blood” oraz niezliczonej ilości koncertów jakie ma za sobą m.in. na festiwalach „Rock Arena’85” w Poznaniu, „Rock FAMA’85” w Świnoujściu, „FMR Jarocin’85”, na festiwalu „Nowa Scena”, „III Grand Festiwal Róbrege” czy wielokrotnie na festiwalu w Jarocinie….

Pierwszy okres działalności zamknięty został pod koniec 1990 roku kiedy to muzycy rozstali się, poświęcając się swoim indywidualnym projektom.
We wrześniu 2001 Paweł Gumola reaktywował zespół i historia legendarnej formacji doczekała się dalszego ciągu. Moskwa odbyła serię koncertów po Polsce, odwiedziła także Niemcy. Reedycji na CD doczekał się pierwszy album zespołu pt. „Moskwa” (Dywizja Kot, 2002) wzbogacony o sesje nagraniowe i koncerty z różnych okresów działalności zespołu oraz legendarne demo grupy „Nigdy!” (Zima 2003).
W sierpniu 2005 roku sfilmowany został występ Moskwy przed ok. 300 000 publicznością na „Przystanku Woodstock”, a zespół nadal aktywnie koncertował.

Ostatnim pełnowymiarowym wydawnictwem Moskwy jest wydany w 2011 roku album koncertowy pt. „Live HRPP”, zarejestrowany w toruńskim Hard Rock Pub Pamela. W przyszłym roku muzycy planują nagranie nowej płyty, która wydana zostanie z okazji 30-lecia zespołu.

Obecny skład MOSKWY to:
Paweł Gumola (gitara, wokal), Kamil Roginski (bass), Radek Jarzyna (perkusja)

WC
Gdy na początku lat 80-tych XX polską sceną rockową wstrząsnął i do góry nogami wywrócił boom kapel punkowych, jedną z najbardziej wyrazistych, a zarazem najbardziej cenionych formacji nowego rocka stała się – pochodząca z Miastka, założona w 1981 roku – grupa o nazwie WYIDEALIZOWANA CIEMNOŚĆ, która szybko zapadła w pamięć wszystkich obserwatorów muzycznej rebelii jako WC.

Już w 1982 roku WC zostało laureatem festiwalu „Open Rock” w Krakowie, po czym zgrało na Festiwalu w Jarocinie zajmując siódme miejsce w plebiscycie publiczności. Ponownie do Jarocina zespół wrócił w 1994 roku występując podczas koncertu „Łysiny i czuby”…

WC niezmiennie będąc w czołówce punkowej sceny, przyciągało swoim nieszablonowym repertuarem punkową publiczność aby wreszcie w 1983 po historycznym „koncercie pożegnalnym” z udziałem… sił porządkowych ludowej Ojczyzny zawiesić działalność nie doczekując się żadnych wydawnictw.

Na szczęście grupa dość szybko powróciła, choć jej aktywność przybrała formę bardziej incydentalną.

W 1984 roku w Domu Kultury w Miastku zespół zarejestrował materiał, który kilka lat później stał się wydawnictwem kasetowym o tytule „Archiwum” wydanym przez Studio Złota Skała, a wcześniej kopiowany był w muzycznym podziemiu przez setki i tysiące fanów.

Po kolejnym pożegnaniu i zejściu ze sceny WC powróciło, aby odbyć serię koncertów i zarejestrować album pt. „Wyciągając rękę po…”, który wydała firma Silver-ton i który w opinii samych muzyków nie był spełnieniem ich marzeń. WC ponownie znikło ze sceny…

Przełomowym momentem w karierze zespołu stał się rok 2005, kiedy to firma Jimmy Jazz Records oddała w ręce fanów, wydany na CD, historyczny materiał pt. „Archiwum” z 1984 roku, uzupełniony nagraniami koncertowymi.

Wydanie płyty stało się impulsem do kolejnego powrotu na scenę… który tym razem zaowocował kolejnymi nagraniami publikowanymi na składankach, seriami koncertów i przygotowywaniem nowego materiału studyjnego…

W tym czasie WC stało się zespołem szczecińskim bo jak się okazało lider i założyciel grupy – Jaromir Krajewski – od lat mieszka w Grodzie Gryfa, a grupa odrodziła się wsparta m.in. przez muzyków na co dzień udzielających się w innej szczecińskiej formacji – WŁOCHATY. Od tej chwili aktywność zespołu nie maleje, a grupa regularnie pojawia się na koncertach w całej Polsce.

Album „Jurassic Punk” wydany w 2008 roku (Jimmy Jazz Records) zaprezentował nowy, szalony, punkowy materiał, w którym WC pokazuje, że nadal jest w czołówce polskiej sceny niezależnej, nadal ma wiele do powiedzenia i jest w stanie potrząsnąć najbardziej skostniałymi po(d)stawami. Energia powstałych współcześnie utworów w połączeniu z melodyjnością znaną sprzed lat, charakterystycznym wokalem i intrygującymi tekstami daje piorunujący efekt, który nie tylko fanów zespołu rozpala od pierwszych dźwięków. Pośród powstałych współcześnie kompozycji muzycy umieścili kilka muzycznych niespodzianek nawiązujących do przeszłości co tylko jeszcze bardziej wyostrzyło smak tego krążka.

Listopad 2012 to premiera nowej płyty legendarnej grupy. Premierowy album wydany przez Jimmy Jazz Records nosi tytuł „Punk jest niemodny” i poza materiałem audio z porcją studyjnych kompozycji zawierać będzie dodatkową płytę DVD z koncertem zarejestrowanym podczas występu WC na festiwalu „Rock na Bagnie” w lipcu 2010 roku.
14 utworów zawartych na płycie pokazuje dużą dbałość muzyków o szczegóły i z pewnością przywoła u wielu słuchaczy ducha starych nagrań WC podanych w jakości odpowiadającej wymaganiom współczesności. Zespół nie rezygnując z energii jaką prezentuje na koncertach nie ucieka także od melodyjności nadając swoim nowym kompozycjom cechy klasycznych przebojów w czym udział mają także intrygujące teksty… a co fani będą mogli sprawdzić już 23 listopada podczas koncertu promującego nowy album w szczecińskim DK „Słowianin”.

Aktualnie WC występuje w składzie:
Jaromir (wokal), Skoda (gitara, wokal), Billy (Perkusja), Dżej (bass)

ALIANS
Alians powstał w 1990 roku w Pile i zadebiutował wydanym samodzielnie singlem „Sami wobec siebie”, a pierwszy album zatytułowany „Mega Yoga” wydał samodzielnie w 1992 roku, w wersji kasetowej, którą wkrótce zastąpiła edycja kompaktowa. Było to raczej oficjalne demo niż prawdziwie artystyczna wypowiedź, choć już ten materiał wskazywał na spore możliwości zespołu sięgającego po nie-rockowe instrumentarium i ciekawe aranżacje na bazie punk rocka przełomu lat 70. i 80 (z jego ciągotkami do reggae).

Alians zdobywał zwolenników zarówno w polskim światku niezależnym, jak i poza granicami zaliczając przez kolejne lata dziesiątki koncertów po Czechach, Niemczech, Szwajcarii, Holandii, Belgii, Norwegii, Anglii…
W Polsce występował regularnie. Jest rekordzistą jeśli chodzi o występy na toruńskim festiwalu Africa is Hungry, grał na niemal wszystkich najważniejszych festiwalach rockowych w kraju, w tym na festiwalu w Jarocinie oraz przystanku Woodstock w Kostrzynie nad Odrą i prestiżowym Open’Air Festiwal w 2010 roku.

Album „Gavroche” z 1994 roku to klarowne brzmienie zespołu. Przeważały tu krótkie, dynamiczne, a przy tym melodyjne utwory punkowe, z domieszką folku, reggae i ska.
Na trzecim albumie pt. „Cała anarchia mieści się w uliczniku” z 1996 roku repertuar zespołu nabrał bardziej folkowego charakteru, ale tradycyjnie grupa nie zapomniała dotychczasowym stylu.

W 1998 roku Alians zarejestrował mini-album „W samo południe”. Jednak dopiero 2 lata później „pełnometrażowe” „Równe Prawa” pokazały pełnię możliwości grupy dowodząc, że dla Aliansu coraz większe znaczenie mają kompozycje reggae oraz ska, bo wśród 20 utworów znalazło się zaledwie pięć typowo punkowych.

W 2000 i 2001 roku Alians wystąpił podczas Punkowej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Krakowie. Ponadto członkowie grupy wspomagali Pidżamę Porno na płytach „Złodzieje zapalniczek „, „Styropian” i „Marchef w butonierce”.

W 2003 roku wydany został album „Pełnia” kontynuująca stylistykę znaną z „Równych praw”, natomiast rok 2006 przyniósł singiel „Nielegalni”.
Choć coraz głośniej pobrzmiewały informacje o nowym albumie, to jednak w tym okresie zespół zmniejszył aktywność koncertową w wyniku sporych i częstych zmian personalnych. Nie przeszkodziły one jednak w stałej obecności grupy na najbardziej prestiżowych imprezach muzycznych i koncertach klubowych. Do chwili obecnej Alians ponad 500 razy pojawił się na scenie.

W roku 2009 zespół zakończył pracę w studio, której efektem był materiał na nowy, długo oczekiwany przez fanów krążek, zatytułowany „Egzystencjalna rzeźnia” wydany w 2010 roku przez szczecińską wytwórnię Jimmy Jazz Records. Album ten to kontynuacja najlepszych dokonań zespołu z okresu „Równych praw” i „Pełni”. Oddając do rąk fanów całkowicie premierowy repertuar Alians nie oparł się drobnym powrotom do przeszłości umieszczając na płycie także nową wersję swojej własnej kompozycji (”Zosia na wrotkach”) i reggae’owy klasyk Izraela („Życie jak muzyka”). Nie mogło zabraknąć singla „Nielegalni” będącego ostatnim fonograficznym sygnałem aktywności zespołu. Poza muzykami grupy gościnnie na płycie pojawili się: Kuba Kaczmarek (Cała Góra Barwinków), jeden z najbardziej obiecujących polskich sound systemów (Babylon Error Sound System) oraz cała ogromna grupa muzyków sesyjnych zaprzyjaźnionych z zespołem.

Perfekcyjna dbałość o szczegóły brzmieniowe, charakterystyczne teksty, w których powaga i ironia walczą o prymat pierwszeństwa w definiowaniu rzeczywistości oraz specyficzne brzmienie Aliansu z pogranicza reggae, ska, folk i punk to wszystko czego oczekują fani i co z pewnością dostaną sięgając po płytę i spotykając się z zespołem na koncertach.

ARCY MŁYN
Arcy Młyn to nowy zespół powołany do życia przez muzyków z Gryfina i Szczecina, Powstały w pierwszej połowie 2012 r. pierwotnie jako projekt uboczny, w który od początku zaangażowany jest m.in. lider szczecińskich KOLABORANTÓW Przemysław Thiele… z czasem przerodził się w regularny zespół wraz ze stworzeniem obiecującej ilości materiału demo i konsolidacją składu. Stylistycznie grupa porusza się po rejony określanych jako rockowej alternatywa podlana postpunkowym sosem.

Koncert: Garaż Live – Szczecin Anti-Pop Meeting
wystąpią: Moskwa, WC, Alians, Arcy Młyn
Gdzie: DK Słowianin. Korzeniowskiego 2. Szczecin
Kiedy: 23 listopada 2012 (piątek), start godz. 19:00
Bilety: 29zł (przedsprzedaż), 35zł (w dniu koncertu)
do nabycia m.in. DK Słowianin, sklep Rockman, bilety.fm