ARCHIWUM. Szczecin. Koncerty. 31.08.2013. Różany Ogród Sztuki @ Ogród Różany w Szczecinie

26/08/2013 0 przez kierunek Szczecin

Szczecin, Różanka, Ogród Różany, koncert, Różany Ogród Sztuki, imprezy, muzyka, imprezy plenerowe, w Szczecinie

Szczecin, Różanka, Ogród Różany, koncert, Różany Ogród Sztuki, imprezy, muzyka, imprezy plenerowe, w Szczecinie Koncert: Ręczno-Nożna Kapela Przydrożna
Różany Ogród Sztuki
GDZIE: OGRÓD RÓŻANY/RÓŻANKA, SZCZECIN
KIEDY: 31 sierpnia 2013 (sobota), START GODZ. 12:00
BILETY: WSTĘP WOLNY

Różany Ogród Sztuki zaprasza na ostatni już koncert w sezonie 2013…

:: więcej informacji o wydarzeniu w rozwinięciu…

12:00 koncert zespołu Ręczno-Nożna Kapela Przydrożna
Ręczno-Nożna Kapela Przydrożna powstała pod koniec 1979 roku przy ówczesnym stoczniowym Domu Kultury „Korab”. Inicjatorami powstania zespołu byli dwaj przyjaciele – Brunon Gościniak – muzyk i kompozytor oraz Tadeusz Klimowski – literat i dziennikarz. Zamysłem obu panów było przeniesienie klimatów szczecińskiego „Radiokutra” – emitowanej na żywo audycji Polskiego Radia Szczecin, którą wspólnie tworzyli w latach 50. i 60. ubiegłego wieku.

Repertuar kapeli był swoistym kompromisem pomiędzy typową muzyką prezentowaną przez kapele podwórkowe, a estradowym brzmieniem zespołów folkowych. Mistrzowskie aranżacje Brunona Gościniaka i humorystyczne teksty Tadeusza Klimowskiego ustawiły Kapelę na wiele lat w czołówce polskich zespołów grających ten rodzaj muzyki.

Kapela zadebiutowała na estradzie w marcu 1980 roku na scenie szczecińskiego Centrum Kultury Młodzieży „Słowianin” w wojewódzkim przeglądzie zespołów muzycznych wygrywając konkurs w swojej kategorii. Zaprezentowane wówczas piosenki „Polka turzyńska” i „Zofija”, stały się sztandarowymi przebojami zespołu. Kolejne lata to pasmo sukcesów – liczne nagrody i wyróżnienia na festiwalach, nagrania telewizyjne i radiowe, prezentacja artystycznego dorobku na scenach w Rumunii, Niemczech, Danii, Łotwie i Rosji. We wrześniu 1991 roku, po likwidacji Domu Kultury „Korab”, Kapela przenosi się do Domu Kultury „Słowianin”- miejsca, w którym rozpoczęła się jej artystyczna przygoda.

W grudniu 2006 roku umiera współtwórca i niekwestionowany lider Kapeli Brunon Gościniak. Gdy wydawało się, że to koniec istnienia zespołu, jego miejsce zajmuje nieoczekiwanie pasjonat gry na akordeonie, z zawodu muzyk i realizator nagrań. Podejmuje się również kierownictwa muzycznego Kapeli. To Marek wal, na co dzień kierownik klubu „Jantar” – filii DK „Słowianin”.

Muzyka „Ręczno-Nożnej Kapeli Przydrożnej” rozbrzmiewa do dzisiaj, m. in. w Radio Szczecin, a jej skład tworzą – oprócz wspomnianego wyżej Marka – grający od początku w zespole – Gabrysia (skrzypce, śpiew), Andrzej (bęben) i Kazik (gitara, śpiew) oraz basista Jacek, który dołączył do Kapeli w 1986 roku.

Koncert: Ręczno-Nożna Kapela Przydrożna
Różany Ogród Sztuki
GDZIE: OGRÓD RÓŻANY/RÓŻANKA, SZCZECIN
KIEDY: 31 sierpnia 2013 (sobota), START GODZ. 12:00
BILETY: WSTĘP WOLNY