ARCHIWUM. Szczecin. Wydarzenia. 06.09.2016. Spotkanie autorskie z Romą Ligocką @ Biblioteka Filia nr 54 [ProMedia]

ARCHIWUM. Szczecin. Wydarzenia. 06.09.2016. Spotkanie autorskie z Romą Ligocką @ Biblioteka Filia nr 54 [ProMedia]

03/09/2016 0 przez Imprezy w Szczecinie

spotkanie ze znakomitą pisarką i malarką Romą Ligocką…

Roma Ligocka - spotkanie autorskieWydarzenie: spotkanie autorskie z Romą Ligocką
Gdzie: Miejska Biblioteka Publiczna Filia nr 54 [ProMedia]. Al. Wojska Polskiego 2. 70-741 Szczecin [zobacz w google street view]
Kiedy: 6 września 2016 (wtorek), start godz. 18:00
Bilety: wstęp wolny

We wtorek (6 września 2016) o godz. 18:00, w siedzibie filii bibliotecznej nr 54 ProMedia, odbędzie się spotkanie Romą Ligocką.

Artystka jest doskonale znana czytelnikom, którzy interesują się kulturą.

Jej książki: „Dziewczynka w czerwonym płaszczyku”, „Kobieta w podróży” oraz „Tylko ja sama” są bestsellerami, nie tylko w Polsce ale i w Europie. Wielokrotnie nagradzana, przez wiele lat pracowała jako kostiumolog i scenograf w licznych europejskich teatrach, operach, także w filmie i telewizji.

Wydała również cztery tomy felietonów: „Znajoma z lustra”, „Czułość i obojętność”, „Wszystko z miłości” oraz „Księżyc nad Taorminą”. Z kolei „Róża. Obrazy i słowa” to piękny, albumowy przewodnik po malarstwie Autorki.

Powszechnie znana jest geneza książki „Dziewczynka w czerwonym płaszczyku”. Otóż autorka rozpoznała siebie w postaci z filmu „Lista Schindlera”; stało się to inspiracją do napisania książki, do spisania swoich wspomnień.

W „Dziewczynce…” opisała dzieciństwo spędzone w getcie, strach, upokorzenie, śmierć bliskich. W dalszej części przedstawiła swoje powojenne losy: zabawy w towarzystwie kuzyna, Romana Polańskiego, i przyjaciela, Ryszarda Horowitza, przelotną fascynację komunizmem, wejście w świat cyganerii artystycznej Krakowa, przyjaźń z Piotrem Skrzyneckim, liczne romanse, a wreszcie emigrację i karierę w show businessie.

Autorka opisała także swoją depresję, będącą rezultatem wojennej traumy i uzależnienie od leków.

Prowadzenie: Marta Zabłocka. Spotkanie na bieżąco będzie tłumaczone na język migowy.
Podczas spotkania będzie można kupić książki autorki w promocyjnych cenach.

Roma Ligocka - spotkanie autorskie