ARCHIWUM. Szczecin. Wydarzenia. 08.10.2011. Zamień Odpady na Kulturalne Wypady

03/10/2011 0 przez kierunek Szczecin

Wydarzenie: Zamień Odpady na Kulturalne Wypady
Gdzie: Jasne Błonia, Parking przy ul. Piotra Skargi
Kiedy: 8 października 2011, godz. 10:00-14:00
:: szczegóły oraz promocyjny materiał video, w rozwinięciu…


W sobotę 8 października w godz. od 10:00 do 14:00 na parkingu przy ul. Piotra Skargi na Jasnych Błoniach, odbędzie szczecińska edycja akcji Zamień Odpady na Kulturalne Wypady.
Każdy, kto przyniesie niewielką (określoną) ilość surowców wtórnych (makulatura, butelki plastikowe PET lub szklane, baterie, puszki aluminiowe, zużyty sprzęt elektryczny bądź elektroniczny), otrzyma bilety do szczecińskich instytucji kulturalnych i rozrywkowych (kina, teatry, muzea, galerie, kluby, koncerty itp.).

Zebrane podczas akcji odpady zostaną najpierw poddane segregacji, a później przekazane do recyklingu.

Mamy do rozdania ponad tysiąc biletów do: Kina Zamek, Kino Pionier 1909, Multikina, Teatru Współczesnego, Teatru Krypta, Piwnicy przy Krypcie, do Pleciugi, do Kany, do Filharmonii Szczecińskiej, na Zamkowy XXVII Jesienny Salon Muzyczny oraz do Szczecińskich Klubów: Pinokio, Delta, Słowianin, Free Blues Club, Klubu Skolwin. Na wystawy znajdujące się na Zamku oraz do 5 oddziałów Muzeum Narodowego.

Część biletów (około 200) dostępna jest internetowo – można je zarezerwować już teraz na stronie kampanii: www.recykling.org.pl

Poza wymianą odpadów na bilety na Błoniach będą jeszcze takie atrakcje, jak:
– rozstawiony namiot planety EGOS z zabawami i atrakcjami dla dzieci,
– stoisko Szczecińskiego Inkubatora Kultury, gdzie oprócz promocji Inkubatora, zorganizowane zostaną zabawy i quizy dla dzieci,
– ekspozycja rzeźb recyklingowych – „ławeczek” autorstwa Moniki Szpaner oraz „Błyskotek” Krzysztofa Keda Olszewskiego,

Część atrakcji będzie miała miejsce w siedzibie Szczecińskiego Inkubatora Kultury (willa przy Al. Wojska Polskiego 90)
– akcja „Zabawka ze skrawka”, gdzie dzieci będą mogły nauczyć się tworzenia zabawek niepotrzebnych materiałów. Tam również odbędzie się SWAP Party.
SWAP to impreza towarzyska, podczas której uczestnicy wymieniają się ubraniami, akcesoriami, biżuterią. Organizatorem tych atrakcji jest stowarzyszenie Media Dizajn – partner akcji ZONKW.

Głównym celem akcji Zamień Odpady na Kulturalne Wypady jest edukacja ekologiczna i kulturalna oraz pokazanie, że oba te obszary mogą się przenikać. Jednocześnie w akcji nie chodzi o to, by zebrać jak największą ilość surowców wtórnych, lecz by wskazać aktualne problemy i potrzeby oraz zyskać nowych zwolenników segregowania odpadów – pokazać, jakie to łatwe oraz pożyteczne.
Wszak człowiek kulturalny nie śmieci i potrafi segregować odpady.

Zasady akcji:
Jedna osoba będzie mogła otrzymać wyłącznie 1 bilet, nawet jeżeli przyniesie więcej surowców wtórnych. Aby otrzymać 1 bilet należy na akcję przynieść minimalną, określoną ilość odpadów danego typu:
– 10 butelek lub słoików szklanych,
– 10 butelek plastikowych,
– 10 aluminiowych puszek po napojach,
– 10 zużytych baterii,
– 5 kg makulatury,
– 5 sztuk sprzętu elektronicznego małego (suszarki, klawiatura, świetlówki…),
– 1 sztuka sprzętu elektronicznego dużego (lodówka, telewizor, komputer…).

Zamień Odpady na Kulturalne Wypady to ogólnopolska kampania edukacyjna, która łączy świat kultury z ekologią i odpowiedzialnymi postawami społecznymi. Pomysłodawcą projektu
jest Fundacja Ekorozwoju FER z Wrocławia. Projekt otrzymał honorowy patronat Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwa Środowiska. Akcja została objęta również Mecenatem Miasta Szczecin.

:: materiał video promujący akcję ::