ARCHIWUM. Szczecin. Wydarzenia. 15-17.04.2015. VIII Międzynarodowy Konkurs Baletowy ZŁOTE POINTY 2015 @ Hala Opery na Zamku

ARCHIWUM. Szczecin. Wydarzenia. 15-17.04.2015. VIII Międzynarodowy Konkurs Baletowy ZŁOTE POINTY 2015 @ Hala Opery na Zamku

07/04/2015 0 przez Imprezy w Szczecinie

„Złote Pointy” jest to jedyny międzynarodowy konkurs dla najlepszych absolwentów szkół baletowych w Polsce i Europie. W tegorocznej edycji zaprezentuje się 23 uczestników z Polski, a także uczestnicy z Berlina, Budapesztu, Pragi i innych miast Europy…

Szczecin, wydarzenia, w Szczecinie, kierunek Szczecin, Hala Opery na Zamku, Złote PointyWydarzenie: Złote Pointy Szczecin 2015
Międzynarodowy Konkurs Baletowy
Gdzie: Hala Opery na Zamku. Ul. Energetyków 40. Szczecin
Kiedy: 15-17 kwietnia 2015 (środa-piątek)
Bilety: 5-20zł lub karnet na wszystkie wydarzenia 30-60zł
linki do zakupu biletów w rozwinięciu

W dniach 15-17 kwietnia 2015 w Hali Opery na Zamku w Szczecinie odbędzie się VIII Międzynarodowy Konkurs Baletowy „ZŁOTE POINTY 2015”, a XIV edycja Ogólnopolskiego Konkursu Baletowego „Najlepszy Absolwent Szkół Baletowych w Polsce 2015”.

Historia przyznawanego przez Fundację Balet tytułu „Najlepszy Absolwent Szkół Baletowych w Polsce” sięga 1994 roku. Po raz XXI będzie przyznany tytuł dla młodych adeptów sztuki baletowej, którzy wchodzą w życie zawodowe.

Złote Pointy” jest to jedyny międzynarodowy konkurs dla najlepszych absolwentów szkół baletowych w Polsce i Europie. Uczestnicy zgłaszani są przez dyrektorów i grono pedagogiczne szkół baletowych, zgodnie z regulaminem konkursu i prezentują się podczas dni konkursowych w choreografiach klasycznych i współczesnych.

Uczestnicy konkursu oceniani są przez Międzynarodowe Jury, w skład którego wchodzą znawcy baletu – choreografowie i tancerze.

W tegorocznej edycji zaprezentuje się 23 uczestników z Polski, a także uczestnicy z Berlina, Budapesztu, Pragi i innych miast Europy.

Niewątpliwie jest to największe wydarzenie promujące sztukę baletową w Szczecinie. Jest to jedyny konkurs w Polsce dla adeptów sztuki baletowej, na stałe wpisany w kalendarz imprez Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Podczas konkursu organizowana jest konferencja prasowa z udziałem Jury, Dyrektorów Szkół Baletowych i Dyrektorów Teatrów, która umożliwia analizę poziomu artystycznego absolwentów
i wymianę doświadczeń zawodowych.

Podczas Finałowego Koncertu oprócz laureatów i wyróżnionych absolwentów na scenie Opery będziemy mieli okazję podziwiać zaproszonych tancerzy. Co roku prezentowane są osiągnięcia jednej ze szkół baletowych biorących udział w konkursie, w tym roku zaprezentuje się Poznańska Szkoła Baletowa.

PROGRAM Złote Pointy Szczecin 2015
15.04.2015 (środa), dzień 1

I Dzień Konkursowy Taniec Klasyczny
12:00 – konferencja prasowa w foyer hali Opery na Zamku
17:00-20:00 KONKURS

bilety do nabycia TUTAJ

PROGRAM Złote Pointy Szczecin 2015
16.04.2015 (czwartek), dzień 2

II Dzień Konkursowy Taniec Współczesny
17:00-20:00 KONKURS

bilety do nabycia TUTAJ

PROGRAM Złote Pointy Szczecin 2015
17.04.2015 (piątek), dzień 3

Finał Konkursu
bilety do nabycia TUTAJ

19:00-21:00 MIĘDZYNARODOWA GALA GWIAZD BALETU– koncert finałowy z uczestnictwem finalistów konkursu i stypendystów, jak również uczniów Poznańskiej Szkoły Baletowej (prezentacja osiągnięć artystycznych uczniów szkoły), szkoły baletowej z Izraela i zaproszonych gwiazd baletu – „Carmen Suita” w wykonaniu DIVERTISMENT BALET (soliści Teatru Wielkiego w Poznaniu): inspiracją do powstania tego baletu jest fascynacja muzyką Bizeta – Shchedrina. Balet „Carmen suita” powstał w 1967 r., napisany przez rosyjskiego kompozytora Rodiona Shchedrina. Dzieło inspirowane librettem oraz muzyką opery „Carmen suita” Bizeta powstało za namową żony kompozytora, Maya Plisetskaya była też pierwszą odtwórczynią tytułowej roli.

Autorem libretta i i choreografii był Alberto Alonso. „Carmen suita” przyjęta została niechętnie i uważana jako profanacja Bizeta. Z czasem jednak zyskała wielką popularność i przyczyniła się do światowej sławy Shchedrina.

Wersja DIVERTISMENT BALET jest osobistą wizją Viktora Davydiuka, zainspirowanego ideą oraz muzyką „Carmen suity” i odbiega od popularnego sposobu jej przedstawiania.
Tworząc choreografię zależało Davydiukowi na wykorzystaniu technicznych możliwości współczesnych tancerzy co w dużym stopniu przyczynia się do wyrazistego przekazu.
Jest to jednoaktowy balet przedstawiający historię charyzmatycznej i silnej kobiety uwikłanej w miłosny trójkąt. Nieunikniony los popycha bohaterkę w ramiona okrutnego przeznaczenia.

W jury konkursu zasiadają znamienite osobistości świata tańca, między innymi:

Ewa Głowacka – pierwsza solistka Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie,
Vladimir Issaev – baletmistrz, choreograf i dyrektor Arts Ballet Theatre of Florida (USA),
Rosa Olympia Estrella – tancerka, choreograf, pedagog flamenco (Hiszpania),
Beata Książkiewicz – profesor Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie, tancerka, pedagog,
Barbara Sier – Janik – wykładowca tańca klasycznego na Wydziale Teatru Tańca w PWST,
Dominik Muśko – Kierownik Baletu Teatru Wielkiego w Łodzi
Marek Ludwisiak – tancerz Teatru Muzycznego w Łodzi
Karol Urbański – Kierownik Baletu Opery na Zamku w Szczecinie
Wiesław Dudek – pierwszy solista Staatsoper w Berlinie.

Pedagogiem konkursu będzie Uran Azymov – Białoruś.

W Kapitule Fundacji Balet przyznającej roczne stypendia artystyczne zasiądą:

Maria Andrzejewska – Prezes Zarządu Fundacji Balet,
Warcisław Kunc – prof. Akademii Muzycznej w Poznaniu,
Grzegorz Kotek – wieloletni solista baletu w Szczecinie,
Jacek Jekiel – Dyrektor Opery na Zamku w Szczecinie.
Uran Azymov – Pedagog baletu Teatru Wielkiego w Łodzi