ARCHIWUM. Szczecin. Wydarzenia. 23.08.2012. Zamkowe Noce Filmowe w Szczecinie

16/08/2012 0 przez kierunek Szczecin
Wydarzenie: Zamkowe Noce Filmowe
Film: Underground
Gdzie: Zamek Książąt Pomorskich – mały dziedziniec. Szczecin
Kiedy: 23 sierpnia 2012 (czwartek), start godz. 22:00
Bilety: wstęp wolny

:: więcej o wydarzeniu oraz filmie w rozwinięciu..

Kino w Plenerze czyli nietypowy sposób na film w wakacyjne wieczory.
Zamkowe Noce Filmowe – mały dziedziniec Zamku Książąt Pomorskich środy i czwartki godz. 22:00

UWAGA. W przypadku niekorzystnej aury podczas seansów kina plenerowego projekcje są przeniesione do sali ks. Bogusława X.

więcej o filmie:
czas trwania: 2 godz. 43 min.
gatunek: Dramat, Komedia, Wojenny
premiera: 5 lipca 1996 (Polska) 25 października 1995 (świat)
produkcja: Czechy, Francja, Niemcy, Węgry, Bułgaria, Fed. Rep. Jugosławii
reżyseria: Emir Kusturica
scenariusz: Emir Kusturica, Dušan Kovačević

Niemieckie naloty na Belgrad w 1941 roku zbiegają się z rozpoczęciem rewolty „towarzysza” Marko (Miki Manojlović). Wykorzystując wojenny rozgardiasz towarzyszący klęsce, Marko wciąga swego naiwnego i zapalczywego przyjaciela Blacky’ego (Lazar Ristovski) w handel bronią, przemyt złota i powstańczą walkę przeciw Niemcom. Marko umieszcza w piwnicy grupę uchodźców, których zachęca do wyrobu broni i innych artykułów, które sprzedaje z ogromnym zyskiem na czarnym rynku. Mimo zakończenia wojny Marko utrzymuje mieszkańców piwnicy w przekonaniu o trwającej wciąż nazistowskiej okupacji. Trwa to przez piętnaście lat. Więźniowie podziemi harują dzień i noc, tymczasem nad ich głowami Jugosławia ulega kolejnej iluzji – kultowi Tito.

Podziemny teatr cieni upada w 1961 roku podczas wesela, pijana kochanka Marko Natalija (Mirjana Joković), wyznaje jego zdradę Blacky’mu. Trzydzieści lat później w 1991 roku Blacky dowodzi jednostką komandosów, która uczestniczy w najbardziej krwawych operacjach wojny domowej. Niewyobrażalne okrucieństwa, gwałty i zbrodnie doprowadzają go do szaleństwa – powraca on do opuszczonej przed trzydziestu laty piwnicy.

trailer: