ARCHIWUM. Szczecin. Wydarzenia. 21.05.2016. Europejska Noc Muzeów, Szczecin 2016 @ Archiwum Państwowe

ARCHIWUM. Szczecin. Wydarzenia. 21.05.2016. Europejska Noc Muzeów, Szczecin 2016 @ Archiwum Państwowe

17/05/2016 0 przez Imprezy w Szczecinie

program Europejskiej Nocy Muzeów 2016 w Archiwum Państwowym…

21.05.2016 Europejska Noc Muzeów 2016 w SzczecinieWydarzenie: Europejska Noc Muzeów w Archiwum Państwowym
Gdzie: Archiwum Państwowe. ul. Św. Wojciecha 13. 70-410 Szczecin. [zobacz w google street view]
Kiedy: 21 maja 2016 (sobota), godz. 17:00-19:00

program Europejskiej Nocy Muzeów w Archiwum Państwowym

Europejska Noc Muzeów jest wielkim świętem i jednocześnie wyzwaniem.

Nie tylko dla muzealników, bo w tym przedsięwzięciu bierze udział blisko 50 partnerów. Każdego roku podczas Nocy Muzeów odnotowuje się frekwencyjne rekordy. W 2015 roku same tylko gmachy Muzeum Narodowego w Szczecinie odwiedziło ponad 20 000 osób, a wszystkie pozostałe przestrzenie ponad 50 000 osób.

Tegoroczna noc muzeów odbywa się pod nieformalnym hasłem „Noc nowości”.

Uwaga!
W dniu wydarzenia we wszystkich przestrzeniach Europejskiej Nocy muzeów dostępne będą gazety ze szczegółowym programem oraz praktyczną mapą.

Archiwum Państwowe w Szczecinie w ramach tegorocznej edycji 11. Europejskiej Nocy Muzeów proponuje prezentacje filmów dokumentalnych o tematyce regionalnej, zrealizowanych w latach 70. i 80., ze szczególnym uwzględnieniem wzrostu poziomu dyscyplin sportowych, który następował w tych dekadach.

Zawodnicy ze Szczecina i regionu odnosili coraz większe sukcesy w swoich konkurencjach, zdobywając medale nie tylko w kraju, ale i za granicą. Tematyka sportowa pojawiła się w tym czasie w wielu reportażach i filmach dokumentalnych realizowanych przez szczeciński ośrodek telewizji.

W trakcie spotkania w siedzibie AP w Szczecinie przypomnimy film z 1972 r. zatytułowany „Kapitan Poloneza” opowiadający o żeglarzu Krzysztofie Baranowskim i jego jachcie „Polonez”, zbudowanym w szczecińskiej Stoczni Jachtowej im. Leonida Teligi wg projektu szczecińskich żeglarzy: Kuby Jaworskiego i Edwarda Hoffmana. Reżyserem filmu był Andrzej Androchowicz – znany dziennikarz i reżyser, który w Szczecinie zrealizował kilkadziesiąt filmów dokumentalnych i reportaży telewizyjnych poświęconych tematyce społecznej, kulturalnej, morskiej oraz historii Pomorza Zachodniego.

Druga propozycja to reportaż zatytułowany „Pogoń za pucharem”, przybliżający historię Morskiego Klubu Sportowego „Pogoń” Szczecin. W zrealizowanym w 1982 r. filmie znalazły się archiwalne fotografie, wypowiedzi zawodników i działaczy sportowych oraz archiwalne ujęcia sportowe. Prezentacji filmów towarzyszyć będzie komentarz zaproszonych gości.

pozostałe imprezy w ramach Europejskiej Nocy Muzeów 2016 w Szczecinie

Europejska Noc Muzeów 2016 w Szczecinie