Szczecin. Artykuły. Historia Szczecina. Powstanie linii kolejowej Szczecin – Berlin. Szczecińska Galeria Pamiątek prezentuje…

05/05/2011 0 przez kierunek Szczecin

materiał przygotowany przez Szczecińską Galerię Pamiątek (SGP)

Jak powstała linia kolejowa Szczecin-Berlin ?

Pierwsza linia kolejowa na ziemiach niemieckich została uruchomiona w 1836 roku i połączyła Norymbergię z miastem Furth. W tym samym roku kilka miesięcy później został powołany w Szczecinie Komitet Kolei Berlińsko-Szczecińskiej (Berlin-Stettiner Eisenbahn Komitet).
Założycielami byli przedstawiciele szczecińskiego prywatnego kapitału i urzędnicy administracji prowincji i miasta wywodzący się z pomorskiej arystokracji. Na czele komitetu stanął ówczesny nadburmistrz Szczecina Andreas Masche.
Z budową kolei szczecinianie wiązali duże nadzieje na dalszy rozwój miasta i portu. Już w tamtych czasach władze i przedsiębiorcy Szczecina zdawali sobie sprawę, że połączenie kolejowe ze stolicą Niemiec przyczyni się do zwiększenia konkurencyjności miasta i portu w Szczecinie.
Dosyć poważnym problemem w budowie dworca i linii kolejowej był status Szczecina jako miasta twierdzy. Okalające Szczecin fortyfikacje uniemożliwiały lokalizację dworca bezpośrednio w mieście.
Nieprzychylne tej inwestycji były władze wojskowe obawiały się bowiem osłabienia twierdzy szczecińskiej. Po kilku latach pertraktacji z władzami centralnymi i lokalnymi w 1841 roku rozpoczęto budowę linii kolejowej Berlin-Szczecin.

Projekt budowy opracował Friedrich Neuhans, w którym wykorzystał praktyczne doświadczenia zdobyte przy budowie linii kolejowych w innych krajach Europy. Prace prowadzone były etapami. W sierpniu 1842 r. oddano pierwszy odcinek łączący Berlin z Neustadt, następny w listopadzie do Angermunde.
Uroczyste uruchomienie linii kolejowej Berlin-Szczecin miało miejsce 15 sierpnia 1843 roku tego dnia na dworzec kolejowy w Szczecinie wjechał pociąg prowadzony przez nowoczesną lokomotywę „Borussia” wyprodukowaną w zakładach Borsiga.

Przebycie trasy 134,5 km trwało 4,5 godziny.

artykuł przygotowany przez:

Szczecińska Galeria Pamiątek
strona internetowa: www.galeriapamiatek.szczecin.pl