ARCHIWUM. Szczecin. Imprezy. Wydarzenia. 16.05.2015. X Europejska Noc Muzeów Szczecin 2015 @ Muzeum Narodowe

ARCHIWUM. Szczecin. Imprezy. Wydarzenia. 16.05.2015. X Europejska Noc Muzeów Szczecin 2015 @ Muzeum Narodowe

11/05/2015 0 przez Imprezy w Szczecinie

wystawy, symulator łodzi wikingów czy możliwość obejrzenia panoramy miasta z wieży widokowej…

Noc Muzeów, Europejska Noc Muzeów, weekend w Szczecinie, kierunek Szczecin, 2015Wydarzenie: X Europejska Noc Muzeów
Gdzie: Muzeum Narodowe. ul. Wały Chrobrego 3. Szczecin
Kiedy: 16 maja 2015 (sobota), start godz. 16:00
Bilety: wstęp wolny

Jak każdego roku także w 2015 podczas Nocy Muzeów szczecińskie instytucje kulturalne przeżywają prawdziwe oblężenie. Chętnych do wzięcia udziału w kulturalnym maratonie nie odstraszają nawet długie kolejki do wejścia.

Europejska Noc Muzeów już na stałe wpisała się w kalendarzu imprez w naszym mieście jako jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych roku.

Muzea, galerie, instytucje kultury, kościoły, kluby przygotują specjalną ofertę i otwierają drzwi dla wszystkich zainteresowanych…

Ideą Nocy Muzeów jest udostępnienie w godzinach wieczornych i nocnych zwiedzającym muzeów, galerii i innych instytucji związanych z kulturą oraz organizowaniu specjalnych wydarzeń towarzyszących.

W Polsce Noc Muzeów odbywa się co roku w weekend, w okolicy 18 maja, w dniu tym bowiem obchodzimy od 1977 roku Międzynarodowy Dzień Muzeów.

X Europejska Noc Muzeów, Szczecin 2015
Muzeum Narodowe

16:00 Otwarcie wystawy „Kobiety”. „Kobiety” to autorski projekt fotografa Maksymiliana Ławrynowicza, na który składa się 30 wizerunków kobiet w stylizacjach inspirowanych historią oraz folklorem – majestatyczne władczynie, wyniosłe boginie i tajemnicze demony. Twarzą projektu jest Zofia Ławrynowicz – posłanka na Sejm RP, prywatnie matka autora.
16:00-23:00 [wieża widokowa] panorama miasta z wysokości ponad 50 metrów (liczba gości ograniczona)
16:00-0:00 Wystawy:

  • „Kobiety” – Maksymilian Ławrynowicz
  • „Miasto Nauki” – wystawa interaktywna
  • „Rembrandt w Szczecinie”
  • „Taborowe życie Romów”
  • „Magazyn Sztuki Dawnej – sztuka na Pomorzu od XII do XVII wieku”
  • „Civitas et urbs Stetinum. Karty z dziejów północnej części miasta”
  • „Wojciech Gerson i jego szkoła”
  • „Od kompasu słonecznego do systemu DECCA – historia hiperboli w nawigacji”
  • „Antyczne korzenie Europy. Szczecińska kolekcja Dohrnów”
  • „W afrykańskiej wiosce”
  • „Sztuka Afryki – między maską a fetyszem”

16:00-0:00 Rembrandt w Szczecinie. Prezentacja „Krajobrazu z miłosiernym Samarytaninem” z 1638 roku, wykonanego techniką olejną na desce dębowej, pochodzącego ze zbiorów Fundacji Książąt Czartoryskich w Krakowie. To jeden z zaledwie sześciu znanych na świecie pejzaży, które wyszły spod pędzla Rembrandta Harmenszoona van Rijna.
18:30-22:30 [wieża widokowa] wystawa „Astronomiczna Eureka”. Fundacja Eureka im. prof. Jerzego Stelmacha zaprasza na wystawę w głębiny Kosmosu. Zostaną zaprezentowane: gwiazdozbiór Oriona, model Słońca, Księżyca, Ziemi (globus o średnicy 2,5 metra) oraz sondy SOHO. Na ekspozycji będzie można dowiedzieć się więcej na temat pogody kosmicznej i jej wpływu na kulę ziemską. (liczba miejsc ograniczona)
20:00-21:30 The best of O!PLA 2014. Program prezentujący zestaw 15 krótkich polskich filmów animowanych nagrodzonych złotymi, srebrnymi i brązowymi Tobołkami Koziołka Matołka na II Ogólnopolskim Festiwalu Polskiej Animacji O!PLA w 2014 roku. Filmy przeznaczone są dla widzów powyżej 15. roku życia.

więcej o wystawach:

Pokaz digitalizacji 3D obiektów sztuki afrykańskiej. Dział Kultur Pozaeuropejskich Muzeum Narodowego w Szczecinie wraz z Pracownią Digitalizacji i Rekonstrukcji 3D firmy Bardins Sp. z o.o. zapraszają na prezentację kolekcji muzealnej z wykorzystaniem najnowszych rozwiązań technologii 3D. Zobaczymy działanie skanera laserowego 3D, techniki fotogrametryczne oraz drukarkę 3D Zortrax M200.

Wirtualna podróż morskimi szlakami Wikingów. Żeglugę w wirtualnym świecie ery Wikingów umożliwi zwiedzającym symulator. Po wyborze trasy rejsu na tablecie multimedialnym można w zespołach dwuosobowych – nawigator i sternik – spróbować dotrzeć do wyznaczonego celu. Do dyspozycji jest jedynie kompas słoneczny i ster, a do przepłynięcia około 150 mil. Przed uczestnikami wyprawy trudności: noc, deszcz, fala, góry lodowe. Bardzo realistyczna grafika jest wyświetlana na ekranie o szerokości 12 metrów. To jeden z głównych eksponatów wystawy stałej „Od kompasu słonecznego do systemu DECCA – historia hiperboli w nawigacji”.

Posąg Buddy Wajroczany. Dział Kultur Pozaeuropejskich Muzeum Narodowego w Szczecinie zaprasza na pierwszą po konserwacji prezentację XVII-wiecznego, chińskiego posągu siedzącego Buddy Wajroczany. Ta imponująca rzeźba pochodzi z przedwojennych zbiorów szczecińskich.

Przedwojenny plakat marynistyczny. Plakat wykonany w technice akwareli, przedstawiający statek wycieczkowy „Schlesien” należący do szczecińskiego armatora Stettiner Dampfer-Compagnie. Zarówno plakat, jak i jego rama powstały w okresie międzywojennym na zamówienie armatora i są rzadkością na rynku muzealiów marynistycznych. Zakup dzieła został sfinansowany ze środków uzyskanych w wyniku zbiórki publicznej prowadzonej podczas 8. Europejskiej Nocy Muzeów w Szczecinie.

Nocne kiermasze książek. Kluboksięgarnia FiKa i Muzeum Narodowe w Szczecinie zapraszają na kiermasze, podczas których będzie można kupić książki w promocyjnych cenach.

Europejska Noc Muzeów 2015 w Szczecinie wydarzenia: