ARCHIWUM. Szczecin. Imprezy/wydarzenia. 25-28.07.2013. Dąbskie Wieczory Filmowe @ Szczecin Dąbie

18/07/2013 0 przez kierunek Szczecin

Szczecin, wydarzenia, imprezy, film, Szczecin-Dąbie, kąpielisko Dąbie, plaża Dąbie, jezioro Dąbie, DWF, Dąbskie Wieczory Filmowe, 2013, w Szczecinie

Szczecin, wydarzenia, imprezy, film, Szczecin-Dąbie, kąpielisko Dąbie, plaża Dąbie, jezioro Dąbie, DWF, Dąbskie Wieczory Filmowe, 2013, w SzczecinieImpreza/wydarzenie: Dąbskie Wieczory Filmowe
Gdzie: różne miejsca – zobacz w rozwinięciu…
Kiedy: 25-28 lipca 2013 (czwartek-niedziela),
szczegółowy program w rozwinięciu
Bilety: szczegóły w rozwinięciu

Szczecińskie Dąbskie Wieczory Filmowe to prezentacje i spotkania filmowe w wakacyjnych warunkach, na plaży nad jeziorem Dąbie (czwartym co do wielkości w Polsce).

:: szczegóły wydarzenia w rozwinięciu…

To właśnie połączenie tych wszystkich składników sprzyja budowaniu wyjątkowej atmosfery, a światła miasta po drugiej stronie jeziora stwarzają dodatkowe poczucie oderwania od codzienności.

W ciągu kilku lat istnienia (historia pokazów sięga 2007 roku ) Dąbskie Wieczory Filmowe uzyskały rangę jednego z najciekawszych przedsięwzięć kulturalnych Szczecina i na stałe wpisało się w jego letnią ofertę adresowaną do mieszkańców i turystów. Organizatorem Dąbskich Wieczorów Filmowych jest Miejski Ośrodek Kultury w Szczecinie.

Przez klika dni kinomaniacy będą mieli okazję zobaczyć filmy ciekawe i niebanalne, zarówno te wielokrotnie nagradzane na największych festiwalach, jak i studenckie produkcje krótkometrażowe. Projekcje jak co roku odbywać się będą na plaży Kąpieliska Dąbie, w Klubie Delta oraz hangarze jachtowym na przystani Camping Marina.

Dąbskie Wieczory Filmowe to nie tylko projekcje filmowe, ale także koncerty. Pierwszego dnia wydarzenia, 25 lipca, odbędzie się koncert Dr Misio.

Zespół powstał w 2008 roku. Gra ostrego rocka, a ich muzyka to solidne brzmienia, ciężkie riffy, a co najważniejsze znakomite teksty Krzysztofa Vargi i Marcina Świetlickiego. Dr Misio występuje pod wodzą Arka Jakubika, aktora znanego z takich filmów jak „Dom zły” i „Drogówka”.

Program wydarzenia Dąbskie Wieczory Filmowe 2013

Dąbskie Wieczory Filmowe
dzień 1 – czwartek 25.07.2013

19:00 KONCERT Dr. Misio
miejsce: Klub Delta (Racławicka 10, Szczecin Dąbie)
bilety: 15zł (przedsprzedaż), 20zł (w dniu koncertu) (91 46 47 923 )

Dr Misio:

Wokal: Arek Jakubik
Gitara: Paweł Derentowicz
Gitara basowa: Mario Matysek
Klawisz: Radek Kupis
Perkusja: Jan Prościński

Dr Misio powstał w czerwcu 2008 roku. Zespół gra ostrego rock & rolla bez przebaczenia. Solidne brzmienie, ciężkie riffy, znakomite teksty Krzysztofa Vargi i Marcina Świetlickiego, do tego brak muzycznego kompromisu sprawiają, że to nowa i oryginalna propozycja nie tylko dla fanów rocka ale przede wszystkim ludzi poszukujących w sztuce intelektualnych wrażeń i refleksji, otwartych na formę i nie stroniących od wspólnej, niemalże rytualnej zabawy.

Dr Misio pod wodzą Wojtka Smarzowskiego zrealizował swój pierwszy klip do tytułowego utworu „Młodzi” z debiutanckiego albumu, który nagrano w 2012 roku u Adama Toczko w Elektra Studio z Olafem Deriglasoffem w roli producenta muzycznego. Swoją rękę do aranżacji piosenek „Mentolowe papierosy” i „Pudelek” przyłożył Mateusz Pospieszalski.

materiał video:

Dąbskie Wieczory Filmowe
dzień 2 – piątek 26.07.2013

21:30 Monika Kuczyniecka – projekcja filmów animowanych oraz spotkanie z autorką
miejsce: Plaża nad jeziorem (ul. Żaglowa 1, Szczecin Dąbie)
bilety: wstęp wolny

Monika Kuczyniecka – autorka plastelinowych animacji, m.in. popularnych i nagradzanych teledysków dla Czesław Śpiewa, Dagadana, Bajzel, Voo Voo. W 2009 została uznana przez STOPKLATKĘ i telewizję KINO POLSKA „OFF-owym Odkryciem Roku”. Za swoje realizacje była nagradzana na wielu festiwalach w kraju, zaś na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Brasil Stop Motion 2012 w Recife, otrzymała nagrodę specjalną za dotychczasowe osiągnięcia w dziedzinie animacji „stop motion”. Ostatnio zrealizowała 17-minutową adaptację jednej z baśni Andersena dla Centrum Nauki Kopernik, oraz współpracowała z Movements Factory nad projektem „Święto Wiosny”.

powiązane materiały video:

22:30 Arkadiusz Jakubik – spotkanie z aktorem i reżyserem
miejsce: Plaża nad jeziorem (ul. Żaglowa 1, Szczecin Dąbie)
bilety: wstęp wolny

Arkadiusz Jakubik – absolwent PWST we Wrocławiu, członek Polskiej Akademii Filmowej, wokalista rockowego zespołu „Dr Misio”. Przygodę z filmem zaczął jako dziecko w filmie „Okragły tydzień” w 1977 roku, ale prawdziwe uznanie przyniosły mu role w filmach W. Smarzowskiego „Wesele” i „Dom zły”. W 1993 roku debiutował na scenie Operetki Warszawskiej jako solista w „Zemście nietoperza” J. Straussa syna. Jako aktor teatralny zaczynał w spektaklu „Shopping and fucking” w Teatrze Rozmaitości, dziś można go zobaczyć w monodramie „JA” w Teatrze IMKA i spektaklu „Oskar i Ruth” w Teatrze Powszechnym.

23:00 PROSTA HISTORIA O MIŁOŚCI – projekcja filmu
miejsce: Plaża nad jeziorem (ul. Żaglowa 1, Szczecin Dąbie)
bilety: wstęp wolny

Reżyseria: Arkadiusz Jakubik
Scenariusz: Maciej Sobieszczański
Obsada: Magdalena Popławska (Marta), Rafał Maćkowiak (Aleks), Bartłomiej Topa (Patryk), Andrzej Andrzejewski (asystent), Jacek Lenartowicz (oświetlacz), Henryk Gołębiewski (techniczny), Edyta Olszówka (Ewa), Ewa Lorska (charakteryzatorka), Agnieszka Matysiak (Ona), Arkadiusz Jakubik (On)
Produkcja: Polska 2010
Gatunek: Romans
Czas trwania: 77 min.

materiał video:

Debiut reżyserski Arkadiusza Jakubika, znanego ze świetnych kreacji w „Weselu” i „Domu złym” „Drogówka” Wojciecha Smarzowskiego, to inteligentny filmowy eksperyment rozgrywający się na kilku poziomach. Granica między realnym życiem, filmową fabułą i historią realizacji filmu zaciera się.

Dwoje scenarzystów /On i Ona/ podczas podróży pociągiem wymyśla scenariusz „prostej historii o miłości”. Na początku bohaterowie ich historii funkcjonują w sali prób, z umowną scenografią plenerów i wnętrz, by wreszcie przesiąść się do prawdziwego pociągu. Mamy zagubioną kobietę /Martę/, pewnego siebie mężczyznę /Aleksa/ i ich przypadkowe spotkanie, w które niespodziewanie ingeruje reżyser /Patryk/. Jesteśmy w pociągu na planie filmowym. Historia odwraca się o 180 stopni, postacie zyskują nową tożsamość. Marta jest uznaną aktorką i partnerką Patryka, Aleks debiutuje w filmie. Z każdą sceną obserwujemy rodzącą się namiętność między Martą a Aleksem, ale nie wiemy czy „filmową”, czy „realną”. Te dwa plany przeplatają się wzajemnie i uzupełniają. To konstrukcja rozrywana retrospekcjami i ingerencjami scenarzystów-demiurgów. Oni wymyślają fabularny trójkąt i stawiają swoich bohaterów /również i siebie!/ w sytuacjach zdrady, kłamstw, rozstań i namiętności. To film o miłości i o opowiadaniu o miłości. Film, w którym bohaterowie są niepewni i głodni prawdziwych uczuć, aż po zaskakujący finał, w którym każdy z nich odnajduje swój cel i tożsamość.

Dąbskie Wieczory Filmowe
dzień 3 – sobota 27.07.2013

18:00 Supermarket – projekcja filmu. Gość specjalny – Przemysław Bluszcz.
miejsce: Klub Delta (Racławicka 10, Szczecin Dąbie)
bilety: wstęp wolny

Reżyseria: Maciej Żak
Scenariusz: Maciej Żak
Obsada: Mikołaj Roznerski (Himek), Marian Dziędziel (Jaśmiński), Wojciech Zieliński (Jarzyna), Izabela Kuna (Bogusia), Tomasz Sapryk (Warecki), Przemysław Bluszcz (kierownik), Mateusz Janicki (Nerwus), Maciej Łuczkowski (Madeja), Justyna Schneider (Kasia).
Produkcja: Polska 2012
Gatunek: Thiller
Czas trwania: 84 min.

materiał video:

„Supermarket” to polski thriller z 2012 roku. Zarówno reżyserem jak i autorem scenariusza jest Maciej Żak. Muzykę skomponował Mariusz Szypura, a za produkcję odpowiadają m.in. Cezary Pazura, Jędrzej Sabliński, Alicja Chrzanowska i Hanna Rakowska. Obraz był nominowany do Złotych Lwów na 37. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. „Supermarket” to historia młodego chłopaka, na którego padło podejrzenie o dokonanie poważnego przestępstwa na terenie dużego sklepu w pewien szczególny wieczór. Chłopak zostaje aresztowany i oddany na obserwację do szpitala psychiatrycznego. Właśnie tam zdradza lekarzom co się tak naprawdę wydarzyło w sylwestrową noc oraz pierwszych godzinach Nowego Roku. 12 godzin, które nie są normalnym dniem w supermarkecie, szef ochrony, który skrywa brutalną przeszłość i rozmowa, która nie jest zwyczajnym ultimatum. W filmie w rolach głównych wystąpili:

19:30 Przemysław Bluszcz – spotkanie z aktorem
miejsce: Klub Delta (Racławicka 10, Szczecin Dąbie)
bilety: wstęp wolny

Aktor teatralny i filmowy. Związany z Teatrem Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie. Przez wiele lat związany z Centrum Sztuki – teatrem Dramatycznym z Legnicy, przekształconym później w Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, gdzie pracował z Robertem Czechowskim (Jak wam się podoba Szekspira w 1995 r.) oraz Jackiem Głąbem (Zły L. Tyrmanda z 1996 r., Ballada o Zakaczawiu J. Głomba, M. Kowalewskiego oraz K. Kopki z 2000 r., Wschody i zachody miasta H. Urbańskiego w 2003 r. czy Otello Szekspira w 2006 r.). czy Pawłem Kamzą (Troja, moja miłość Eurypidesa w 2001 r., Portowa opowieść wg Szekspira w 2004 r.). Zagrał także w Transferze! W reż. J. Klaty (2006 r.), w wyreżyserowanej przez K. Meissner Orkiestrze „Titanic” B. Christo (2007 r.), w Sierpniu T. Lettsa w reż. G. Brala (2011 r.) oraz w Bernhardowskiej Sile przyzwyczajenia w reż. M. Miklasz (2012 r.)

Szerokiej publiczności znany choćby z filmów W dół kolorowym wzgórzem P. Wojcieszka (2005), Mała Moskwa W. Krzystka z 2008 r., Być jak Kazimierz Deyna A. Wieczur-Bluszcz (2013), którego był drugim reżyserem, oraz Drogówka W. Smarzowskiego (2013).

21:30 O!PLA_ANIMATION ACROSS BORDERS przedstawia: ANIMOWANA BRZYTWA
miejsce: Plaża nad jeziorem (ul. Żaglowa 1, Szczecin Dąbie)
bilety: wstęp wolny

Animation Across Borders, organizator Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Animacji O!PLA, zaprasza na krótką animowaną wycieczkę do jednego z najważniejszych warszawskich studiów produkcyjnych. Serafiński Studio powstało w 2004 roku. Zostało założone przez Marka Serafińskiego, znanego reżysera filmów animowanych. Skupia wokół siebie uznanych, niezależnych twórców filmu animowanego takich jak : Piotr Dumała, Ewa Ziobrowska, Marcin Giżycki, Jan Steliżuk, Małgorzata Bosek, Piotr Morawski, Maciej Sznabel, Grzegorz Koncewicz, Wojciech Wojtkowski, Maciej Majewski, Mateusz Jarmulski, Marcin Jażyński, a także znakomitymi animatorami, plastykami i scenarzystami. Filmy wyprodukowane w studio zdobyły wiele nagród i wyróżnień na krajowych i międzynarodowych festiwalach filmowych. Studio realizuje filmy animowane we wszystkich technologiach 2D i 3D, na najwyższym poziomie artystycznym i technicznym.

W programie:

Dr Charakter przedstawia (2010), Piotr Dumała; 8’05″ // Animowany pastisz popularnonaukowych programów telewizyjnych, będący jednocześnie ironicznym komentarzem do kondycji współczesnego szklanego ekranu opanowanego przez dziwne osobliwości. Wśród gości Dr Charaktera (w tej roli tuza polskiego filmoznawstwa, Jerzy Płażewski!) m.in. człowiek, który trzyma się na jednym kołeczku oraz Dyrektor Mysz.

Dokumanimo (2007), Małgorzata Bosek; 10’02” // Gospodyni domowa, czyli współczesny Syzyf rodzaju żeńskiego. Kobieta ratuje się przed ogłupiającym wpływem kołowrotu domowych zajęć, uciekając w radosną twórczość – układanki ze śmieci. NAGRODY: Kraków (Ogólnopolski Festiwal Autorskich Filmów Animowanych)-Brązowa Kreska, Łódź (Międzynarodowy Festiwal Animacji “ReAnimacja”)-Wyróżnienie, Kraków (Międzynarodowy Festiwal Filmowy “Etiuda & Anima”)-Nagroda SFP, Poznań (Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych “Animator”)-Nagroda za najlepszy debiut.

Brzytwa (2009), Grzegorz Koncewicz; 10’37” // Spokój miejscowego golibrody burzy niespodziewane nadejście… klienta. Brawurowo zrealizowana czarna komedia w kapitalny sposób nawiązująca do tradycji slapsticku. NAGRODY: Bydgoszcz (Festiwal Filmów Animowanych “Animocje”)-Wyróżnienie Specjalne.

Wyspa Gibonów (2010), Małgorzata Bosek; 8′ 45″ // Film “Wyspa gibonów” to komediodramat psychologiczny. Niewinna wizyta w zoo staje się dla pary bohaterów pretekstem do refleksji nad własnym życiem. Rzecz o skrajnie odmiennym widzeniu tego samego, nie docenianiu cudzej pracy, równowadze przeciwieństw oraz niezwykle trudnej sztuce bycia w związku. NAGRODY: Kraków (Ogólnopolski Festiwal Autorskich Filmów Animowanych)-Wyróżnienie, Łódź (Se-Ma-For Film Festival)-Nagroda dla najlepszego reżysera, Katowice (Międzynarodowy Festiwal Filmowy “Ars Independent”)-Wyróżnienie w Konkursie Animacji.

Dr Charakter przedstawia II (2012), Piotr Dumała; 7’47” // Druga część przezabawnej serii animowanego pastiszu popularnonaukowych programów telewizyjnych, będącego jednocześnie ironicznym komentarzem do kondycji współczesnego szklanego ekranu opanowanego przez dziwne osobliwości. Tym razem gośćmi tytułowego doktora są m.in. mężczyzna, który w ciągu 25 lat nauczył mrówkę jeść nożem i widelcem, kochająca prasować Helena-Maszyna czy staruszek poszukujący angielskiego gwintownika.

22:30 Anna Wieczur-Bluszcz – spotkanie
miejsce: Plaża nad jeziorem (ul. Żaglowa 1, Szczecin Dąbie)
bilety: wstęp wolny

Aktorka, scenarzystka i reżyserka. Zawodowo związana z Teatrem im. Modrzejewskiej w Legnicy. W 1998 roku ukończyła PWST we Wrocławiu, a w 2007 kurs fabularny w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Andrzeja Wajdy w Warszawie. Jeszcze później uzupełniła wykształcenie o kierunek marketing kultury w Instytucie Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Prywatnie żona aktora Przemysława Bluszcza.
W 2012 roku otrzymała nagrodę za reżyserię słuchowiska „Mizantrop” na Festiwalu „Dwa Teatry” w Sopocie. Jej fabularnym debiutem pełnometrażowym jest film „Być jak Kazimierz Deyna”, do którego napisała także scenariusz. Film ten otrzymał Grand Prix „Wielki Jantar” za „rozum, ciepło i ironię w opowieści o Polsce” na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” oraz „Złotą Rybkę” na Ińskim Lecie Filmowym. Z Koszalina z nagrodami wyjechała ponadto Gabriela Muskała, grająca w filmie główną rolę kobiecą oraz Tomasz Naumiuk odpowiedzialny za zdjęcia.

23:00 Być jak Kazimierz Deyna – projekcja filmu
miejsce: Plaża nad jeziorem (ul. Żaglowa 1, Szczecin Dąbie)
bilety: wstęp wolny

Reżyseria: Anna Wieczur-Bluszcz
Scenariusz: Radosław Paczocha, Anna Wieczur-Bluszcz
Obsada: Marcin Korcz, Przemysław Bluszcz, Gabriela Muskała, Jerzy Trela, Helena Sujecka, Aleksander Staruch
Produkcja: Polska 2012
Gatunek: Komedia
Czas trwania: 95 min.

materiał video:

Kazik rodzi się w dniu, w którym Kazimierz Deyna strzela swojego słynnego gola w meczu z Portugalią w 1977 roku. Jego ojciec bierze to za znak: postanawia, że syn zostanie następcą słynnego piłkarza. Wspólne treningi nie przynoszą wprawdzie specjalnych rezultatów, jednak ojciec uparcie wierzy we wrodzony piłkarski talent syna. Również szkolenie pod okiem profesjonalnego trenera – miejscowego rolnika zdradza, że futbol nie jest powołaniem chłopaka. Kazik dorasta i coraz lepiej rozumie, że musi znaleźć w życiu własną drogę.

Dzieciństwo Kazika umiejscowione jest w ostatniej dekadzie ustroju komunistycznego, chylącego się ku upadkowi. Obserwujemy polską rodzinę, gdzie matka co wtorek wylewa łzy nad strasznym losem serialowej Niewolnicy Isaury, dziadka słuchającego radia Wolna Europa z dumą wykrzykującego hasła „A na drzewach zamiast liści wisieć będą komuniści!” i ojca – komunisty, który pragnie, by syn stał się piłkarzem reprezentacji Polski, na miarę Deyny. (…) „Być jak Kazimierz Deyna” to film, w którym reżyserka Anna Wieczur-Bluszcz ukazuje ostatnie lata komunizmu i nowo wschodzącego kapitalizmu w Polsce. Być może to głos pokolenia przełomu ustrojowego – „Nie byłem komunistą, nie jestem kapitalistą …jak jej powiedzieć, że czuję się samotny” – rozmyśla główny bohater.

„Kim jest? Jakie ma marzenia? Co zrobi z oczekiwaniami, które mają w stosunku do niego inni? Jakkolwiek patetycznie by te pytania nie zabrzmiały autorzy scenariusza traktują ten głos dość humorystycznie. To bardzo dobra polska komedia, na którą warto się wybrać.” /Magda Antosiak, Plasterlodzki.pl/

00:30 Noche de Cuba
miejsce: Plaża nad jeziorem (ul. Żaglowa 1, Szczecin Dąbie)
bilety: wstęp wolny

Nocna impreza taneczna w rytmach latynoamerykańskich i afro kubańskich, na plaży w otoczeniu kolorowych lampionów

03:00 zakończenie

Dąbskie Wieczory Filmowe
dzień 4 – niedziela 28.07.2013

Ostatni dzień Dąbskich Wieczorów Filmowych poświęcony jest filmowym opowieściom o pasjach jakimi są podróżowanie, przygoda, zmaganie się z własnymi słabościami, poznawanie miejsc i ludzi. Po spotkaniu z uczestnikami wyprawy Afryka Nowaka, zeszłorocznych opowieściach z wypraw wysokogórskich, w tym roku zapraszamy na: „KOLORY ZIEMII”.

15:15 „Cubanacan 2012 – wyspa, której nie znacie” – relacja z podróży rowerowej
miejsce: Hangar jachtowy na przystani Camping Marina (Przestrzenna 23, Szczecin Dąbie)
bilety: wstęp wolny

Kuba na kubańskich rowerach, czyli poznawanie wyspy od kuchni. Głównym celem trwającej miesiąc wyprawy było poszukiwanie polskich śladów. Kuba jednak każdego dnia zaskakiwała, dlatego udało się znaleźć znacznie więcej.

Codzienne wizyty u rowerowych mechaników (także takich, którym w pracy pomagały gadające papugi), testowanie granic gościnności zaprzyjaźnionej kubańskiej rodziny (z finałem w Wigilię) czy rzut oka na wyspę z góry (z jej najwyższego punktu, Pico Turquino) pozwoliły zyskać niejakie pojęcie, o co może chodzić w tym kraju. Kto wie jednak, czy nie było to pojęcie fałszywe? Innymi słowy: wywrotowa relacja z pełnej sprzeczności Kuby w przededniu historycznego zakrętu.

16:00 BRE (Bałkański Rodzaj Emocji) – koncert (cz. I)
miejsce: Hangar jachtowy na przystani Camping Marina (Przestrzenna 23, Szczecin Dąbie)
bilety: wstęp wolny

Trio BRE (Bałkański Rodzaj Emocji) czyli akordeon, skrzypce/mandolina oraz perkusjonalia razem gra od zawsze. Założyciele zespołu Bubliczki, tym razem w bardzo kameralnej odsłonie, zagrają najpiękniejsze melodie i pieśni półwyspu bałkańskiego od Rumunii po Grecję, od Chorwacji po Turcję.
Mateusz Czarnowski – akordeon, wokal
Michał Czarnowski – skrzypce, mandolina, wokal
Piotr Bruski – tapan, cajon
gościnnie – Artur Pacak Kontrabas

16:30 Japonia – Igor Skawiński – relacja z wyprawy
miejsce: Hangar jachtowy na przystani Camping Marina (Przestrzenna 23, Szczecin Dąbie)
bilety: wstęp wolny

17:30 BRE – koncert (cz. II)
miejsce: Hangar jachtowy na przystani Camping Marina (Przestrzenna 23, Szczecin Dąbie)
bilety: wstęp wolny

18:00 „Aqua Story – u źródeł nadwody” do Wenezueli – Piotr Sudoł – relacja z wyprawy
miejsce: Hangar jachtowy na przystani Camping Marina (Przestrzenna 23, Szczecin Dąbie)
bilety: wstęp wolny

Ekipa w składzie Agnieszka Grudowska, Karolina Sypniewska i Piotr Sudoł to uczestnicy pierwszej polskiej wyprawy, która zdobyła najwyższy wodospad na świecie w niestandardowy sposób…najpierw 8 dni ciężkiego trekkingu w górach na wysokość ok.2500m n.p.m., potem 2 dni rappellingu (zjazdu na linach) z 1000m n.p.m. wzdłuż wodospadu Salto Angel aby na koniec spływ łodzią zamienić w jej pchanie…ze względu na brak wystarczającej ilości wody w rzece…
Jak przeżyć w totalnym odosobnieniu od świata posiadając wenezuelskich przewodników ze sporą ilością marihuany, jeden telefon satelitarny i wszechobecną dookoła wodę… Przeniesie Was w czasie!

19:00 „Dziki Madagaskar” Arek Ziemba i Zbigniew Sas – relacja z wyprawy
miejsce: Hangar jachtowy na przystani Camping Marina (Przestrzenna 23, Szczecin Dąbie)
bilety: wstęp wolny

Zwycięzcy Travelerów 2012. Ich wyprawa „Dziki Madagaskar- tajemnice rzeki i ludzi” została uznana przez czytelników miesięcznika Traveler za Podróż Roku.

Pod koniec XIX w. angielski badacz L.H.Ransome podjął próbę zbadania kompletnego biegu rzeki Antanambalana. Nie dokonał tego, bo przeszkodą okazały się ukryte w górzystej dżungli wodospady. Arek i Zbyszek wnikliwie zajęli się przygotowaniem ataku na rzekę. Studiowali mapy, zdjęcia satelitarne, trenowali elementy wspinaczki. Podczas swej kolejnej wyprawy na Madagaskar podróżowali nurtem rzeki od jej źródeł aż po ujście.
Pieszo wodami górskiego strumienia płynącego przez niezamieszkałą dżunglę. Gdy nurt był już silniejszy, płynęli tradycyjną malgaską dłubanką. Zjazdy na linach umożliwiły poznanie odcinka, gdzie wody rzeki w piekielnych rynnach szukają najkrótszej drogi z gór na niziny. Dżungla jest tam po dziś dzień dziewicza, a w wodzie leniwy żywot pędzą kilkumetrowe krokodyle.

Arek Ziemba i Zbigniew Sas opowiedzą co i kogo spotkali na brzegu, które momenty były najbardziej wzruszające, a która dżungla najbardziej upiorna. Ta wyprawa była pełna poetyki. Podróż wzdłuż rzeką obfitowała w rajskie biwaki, ale był i wieczór, kiedy w bezludnej dżungli, na brzegu spotkali ludzi… i obu stronom to spotkanie było bardzo nie na rękę. Znajomość miejscowego języka i obyczajów to jednak duży atut przy spotkaniu z dahalo. Dowiemy się kim są owi dahalo i dlaczego często padają oni na wyspie ofiarą samosądów.

20:00 – zakończenie
miejsce: Hangar jachtowy na przystani Camping Marina (Przestrzenna 23, Szczecin Dąbie)

Impreza/wydarzenie: Dąbskie Wieczory Filmowe
Gdzie: różne miejsca – zobacz w rozwinięciu…
Kiedy: 25-28 lipca 2013 (czwartek-niedziela),
szczegółowy program w rozwinięciu
Bilety: szczegóły w rozwinięciu