ARCHIWUM. Szczecin. Kino. Wydarzenia. 23.08.2016.Wieczory Filmu Europejskiego. Epizod Szwecja @ Zamek Książąt Pomorskich

ARCHIWUM. Szczecin. Kino. Wydarzenia. 23.08.2016.Wieczory Filmu Europejskiego. Epizod Szwecja @ Zamek Książąt Pomorskich

19/08/2016 0 przez Imprezy w Szczecinie

wakacyjny cykl projekcji filmowych prezentujących premierowe i nagradzane produkcje z Danii, Szwecji i Niemiec…

02.08.2016 Wieczory Flmu Europejskiego, epizod NiemcyWydarzenie: Wieczory Filmu Europejskiego z OFFicyną
Gdzie: Zamek Książąt Pomorskich. ul. Korsarzy 34. 70-540 Szczecin [zobacz w google view]
Dziedziniec Menniczy
Kiedy: 23 sierpnia 2016 (wtorek), start godz. 22:00
Bilety: wstęp wolny

Wieczory Filmu Europejskiego to wakacyjny cykl projekcji filmowych prezentujących premierowe i nagradzane produkcje z Danii, Szwecji i Niemiec.

Dokumenty, fabuły, political fiction, animacje, spotkania z reżyserami, a wszystko to na dziedzińcu menniczym Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie w lipcowe i sierpniowe wieczory.

Prezentowane filmy tworzą oryginalny przekrój gatunkowy i kulturowy kinematografii wybranych krajów z regionu Morza Bałtyckiego.

„Wieczory Filmu Europejskiego z OFFicyną” będą jedyną okazją do obejrzenia większości produkcji na dużym ekranie w Szczecinie.

EPIZOD – SZWECJA

Wieczory Filmu Europejskiego z OFFicyną
wtorek, 23 sierpnia 2016, godzina 22:00

„Förvaret” / „Detained”, reż. Anna Persson, Shaon Chakraborty, dokument, SE 2015.

Nagradzany dokument śledzący losy imigrantów oraz pracowników w szwedzkiej izbie zatrzymań. Wciągająca produkcja m.in. o matce oddzielonej od swoich dzieci, o młodym człowieku chcącym rozpocząć nowe życie, o zmaganiu się z zimną biurokracją. Film z dużą wrażliwością obrazuje dramat zatrzymanych i kwestionuje ten globalny fenomen.

2016: nagroda Guldbagge dla najlepszego filmu dokumentalnego; Kurt Linder Memorial Grant; nominacja do nagrody FIPRESCI.
2015: nagroda Victor Award dla najlepszego filmu pełnometrażowego nakręconego w rejonie Stockholmu.

Anna Persson (ur. 1981) – pochodząca ze Szwecji absolwentka reżyserii filmu dokumentalnego na Adkademii Sztuk Dramatycznych w Sztokholmie (2011 r.). Studiowała także politologię, gender, fotografię oraz publicystykę. „Detained” to fabularny debiut Persson, co utwierdza ją jako reżyserkę dającą nowy wgląd w ten trudny temat ostatnich czasów.

Shaon Chakraborty (ur. 1982) – pochodząca z Bangladeszu autorka filmów, z wykształcenia plastyczka i fotograf. „Detained” to jej dokumentalny debiut. W 2010 r. ukończyła prestiżową szkołę Nordic School of Photography i od tamtej chwili pracuje jako niezależna fotoreporterka i fotograf dla gazet i czasopism.

23 i 25.08.2016 wieczory filmu europejskiego, epizod Szwecja