ARCHIWUM. Szczecin. Koncerty. 02.02.2014. Familijny Koncert – Muzyczni Bohaterowie @ Filharmonia Szczecińska

29/01/2014 0 przez kierunek Szczecin

Szczecin, koncerty, filharmonia, Filharmonia Szczecińska, imprezy dla dzieci, koncert familijny, Muzyczni Bohaterowie, weekend, 02.02.2014, w Szczecinie, koncerty w Szczecinie

Szczecin, koncerty, filharmonia, Filharmonia Szczecińska, imprezy dla dzieci, koncert familijny, Muzyczni Bohaterowie, weekend, 02.02.2014, w Szczecinie, koncerty w Szczeciniekoncert: Muzyczni Bohaterowie
Koncert Familijny
Gdzie: Filharmonia Szczecińska. Pl. Armii Krajowej 1. 70-455 Szczecin
Kiedy: 2 luty 2014 (niedziela), start godz. 17:00
Bilety: 10zł (dziecko), 20zł (osoba dorosła)

Familijny koncert „Muzyczni bohaterowie” to instrumentalna podróż do świata kinematografii. Ścieżki dźwiękowe z kultowych filmów i bajek brawurowo wykona Orkiestra Symfoniczna szczecińskiej filharmonii pod batutą Jana Walczyńskiego.

Król Lew, Shrek, Nemo, Bolek i Lolek to prawdziwi bohaterowie naszego świata. To postacie, za którymi stoją ciekawe historie i wielkie przygody, opowiadane nie tylko słowami i obrazami. Połączenie bajek i muzyki na żywo pozwoli na skoncentrowanie się najmłodszych melomanów na dźwiękach wydawanych przez instrumenty.

Utwory muzyczne, doskonale znane dzieciom i rodzicom, wybrzmią na nowo w aranżacjach stworzonych specjalnie na potrzeby koncertu.

Muzyczne spotkania ponad barierą pokoleń to czas, kiedy całe rodziny mogą wspólnie cieszyć się z przeżywania muzycznych wzruszeń. Tym razem zabierzemy słuchaczy w podróż do świata znanych bajek: m.in. „Król Lew”, „Shrek”, „Piękna i Bestia”, „Bolek i Lolek”.

Bajki od zarania dziejów wykorzystywane są jako forma edukacji dzieci i młodzieży w najrozmaitszych dziedzinach życia. Walory edukacyjne bajek pozwalają na urozmaicenie trudniejszych, bardziej skomplikowanych treści, którymi chcemy zaciekawić najmłodszych.

Dzięki „Muzycznym Bohaterom” najmłodsi będą mieli okazję dostrzec rolę muzyki wykorzystywanej w formach wizualnych. Muzyka, która do tej pory była tylko tłem dla animacji i filmu, będzie miała szanse zagrać pierwsze skrzypce.

Podczas słuchania utworu ze znanej bajki lub filmu, zostanie pobudzona nie tylko pamięć dzieci, ale też wyobraźnia, która będzie „dopowiadać” inne obrazy do tych poznanych lub całkiem nowe w przypadku dzieci, które nie zdążyły zobaczyć danego filmu lub bajki.

Starsi melomani będą mieli szansę wrócić do przeszłości, przypominając sobie bajki znane i lubiane od wielu lat, jak również spróbować wraz z dziećmi odgadywać tytuły animacji i filmów, które kojarzą się z zaprezentowanymi utworami.

Podczas niedzielnego koncertu usłyszymy utwory nagrodzone przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej Oscarem, m.in. „Can you feel the love tonight” z filmu „Król Lew”, wykonywane przez Eltona Johna (1994), „Beauty and the Beast” z filmu „Piękna i Bestia” (Celine Dion i Peabo Bryson, 1991), „We Belong Together” z bajki „Toy Story 3”,(Randy Newman, Oscar w 2010), „When you wish upon a star” z filmu „Pinokio” (utwór napisany przez  Leigh Harline i Neda Washingtona do disneyowskiej adaptacji „Pinokia”, zdobywca Oscara w 1940 r. ) oraz „Over the Rainbow” z  filmu „Czarnoksiężnik z krainy Oz”.

Usłyszymy także najciekawsze tematy z cieszących się popularnością dobranocek, takich jak „Bolek i Lolek, „Reksio”, „Miś Uszatek”, „Zaczarowany ołówek”, a także utwory zarówno z legendarnych kreskówek, jak i z niezapomnianych filmów – „Janosik”, „Piraci z Karaibów”, czy „Rocky”.

Koncert przeznaczony jest dla dzieci od 6 roku życia wraz z opiekunami. Bilety w cenie 10 zł dla dziecka i 20 zł dla osoby dorosłej można rezerwować w kasie Filharmonii osobiście lub pod numerami telefonów: 91 422 12 52 lub 539 94 94 54.

Wykonawcy:

Jan Walczyński – aranżer, kompozytor, dyrygent. Od 1986 roku prowadzi w filharmoniach w całym kraju autorskie programy (we własnych aranżacjach), prezentujące publiczności zarówno muzykę filmową, jak i dorobek muzyczny wielkich postaci ze świata rozrywki. Każdy z programów – a przygotował ich już prawie trzydzieści – poświęcony jest innemu wybranemu tematowi bądź twórcy. Muzyka filmowa w aranżacjach Jana Walczyńskiego to m.in.: „Muzyka z westernów”, „Muzyka z filmów gangsterskich”, „Muzyka z romansów” , „Muzyka filmowa Ennio Morricone” , „Muzyka filmowa Nino Roty”, a z muzyki rozrywkowej : „Frank Sinatra” , „Elvis Presley” , „Nat King Cole” , „Ray Charles”.

Ważne miejsce w jego pracy zajmuje twórczość dla dzieci. Skomponował muzykę do ok. pięćdziesięciu przedstawień dla dzieci do teatrów we Wrocławiu, Łodzi, Szczecinie, Katowicach, Krakowie i Jeleniej Górze.

W filharmoniach prezentuje muzykę z filmów dla dzieci i młodzieży (m.in. „Królewna Śnieżka i krasnoludki” , „Król Lew” , „Władca pierścieni”) oraz muzykę własną, skomponowaną jako dźwiękowa ilustracja do znanych i lubianych bajek Brzechwy i Tuwima. W Teatrze Muzycznym we Wrocławiu wystawiono jego balet „Królowa Śniegu” (wg J.Ch. Andersena).

Jest znany i ceniony z tworzenia świetnie brzmiących i ciekawych aranżacji. Nagrał płytę „Piosenki filmowe z lat 50-tych” oraz płytę z kolędami z orkiestrą Filharmonii Wrocławskiej.

Koncert poprowadzi:

Agata Kolasińska – absolwentka Uniwersytetu Szczecińskiego na kierunku pedagogika wczesnoszkolna i przedszkolna. Zdobywczyni nagród na ogólnopolskich konkursach recytatorskich w latach 1992 – 2004 („Herbertiada” 2003 r. – wyróżnienie jury w składzie m.in Emilia Krakowska, Krzysztof Globisz). Aktorka spektakli i animatorka wydarzeń kulturalnych organizowanych m.in. przez: Urząd Miasta Szczecin, Szczecińską Agencję Artystyczną, Dom Kultury Słowianin, Dom Kultury Klub Skolwin, Dom Kultury 13 Muz, Gminny Ośrodek Kultury w Stepnicy, Towarzystwo Wspierania Inicjatyw Kulturalno-Społecznych TWIKS, Agencję Muzyczną Onomatopeja. Autorka scenariusza, odtwórczyni roli głównej oraz producent spektaklu poetycko-tanecznego pt.: „Julian To Wiem”. Moderatorka wydarzeń kulturalnych i specjalistka ds. projektów edukacyjnych w Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie.