ARCHIWUM. Szczecin. Koncerty. 03.06.2016. Dżem @ Teatr Letni /Amfiteatr

ARCHIWUM. Szczecin. Koncerty. 03.06.2016. Dżem @ Teatr Letni /Amfiteatr

31/05/2016 0 przez Imprezy w Szczecinie

żywa legenda polskiego blues-rocka na koncercie w Szczecinie…

Dżem - koncerty w SzczecinieKoncert: Dżem
Gdzie: Teatr Letni/Amfiteatr. ul. Fałata 2. 70-496 Szczecin [zobacz w google street view]
Kiedy: 3 czerwca 2016 (piątek), start godz. 20:00
Bilety: 50-70 zł, do nabycia na bilety.fm

Dżem to jeden z najważniejszych zespołów w historii polskiej muzyki rozrywkowej.

Twórczość grupy Dżem kształtuje gust coraz to młodszych słuchaczy, zafascynowanych nie tylko blues-rockową muzyką kapeli, wykonywaną na najwyższym światowym poziomie, ale też postacią nieżyjącego Ryszarda Riedla – ikony polskiego rocka.

Mimo tego, że Dżem jest gwiazdą pierwszego formatu, żywą legendą rocka, formacja funkcjonuje poza głównym nurtem show-biznesu.

Początki zespołu, którego nazwa wzięła się od słowa jam, czyli zbiorowego improwizowania, datuje się na rok 1973. W pierwszym składzie zespołu znaleźli się: gitarzysta Adam Otręba, basista Beno Otręba, klawiszowiec Paweł Berger oraz perkusista Aleksander Wojtasik. Mimo tego, że bracia Otrębowie potrafią coś zaśpiewać postanowili, że w grupie znajdzie się miejsce dla charyzmatycznego wokalisty Ryszarda Riedla. Powstała w Tychach formacja aż do 1979 roku działała nieregularnie i amatorsko.

W 1980 roku nastąpił przełom. Zespół otrzymał I Nagrodę na Przeglądzie Amatorskich Zespołów Muzycznych w Tychach, a później wziął udział w I Ogólnopolskim Przeglądzie Muzyki Młodej Generacji w Jarocinie. W kilku kolejnych latach kapela wystąpiła na wielu ważnych festiwalach, między innymi: Rawa w Katowicach, Rock na Wyspie we Wrocławiu i Jarocin.

Warto dodać, że w początkowych latach działalności grupy rozpoczęły się roszady personalne w Dżemie, które trwają do dnia dzisiejszego. Jednak jednym z członków, cały czas będącym w kapeli jest gitarzysta Jerzy Styczyński, który doszedł do grupy w 1979 roku.

W 1984 roku Dżem po raz pierwszy zagrał poza granicami Polski – w Berlinie…

W czasie, gdy zespół osiągał największe sukcesy artystyczne, jego lider Ryszard Riedel staczał się na dno. Cały czas był uzależniony od narkotyków, głównie heroiny, na nic zdawały się odwyki.

Mimo tego, że organizm Riedla był wyniszczony, artysta koncertował i brał udział w nagraniach studyjnych. Ostatnim krążkiem Dżemu nagranym z Riedlem jest średnio przyjęty „Autsajder” z 1993 roku, niezawierający wielkich przebojów. Pod koniec życia wokalista Dżemu coraz mniej zajmował się pracą, dlatego w maju 1994 roku został tymczasowo usunięty z grupy. 13 lipca 1994 roku Ryszard Riedel trafił do szpitala. Jego stan był fatalny. Niestety wokalisty nie udało się uratować, parę dni później 30 lipca 1994 roku zmarł na niewydolność serca.

Ryszard Riedel do dziś jest obiektem zainteresowania ze strony słuchaczy. Nie może więc dziwić, że nieżyjącemu wokaliście została poświęcona książka „Rysiek” Jerzego Skaradzińskiego, film dokumentalny „Sie macie ludzie” oraz film fabularny „Skazany na bluesa” z Tomaszem Kotem w roli głównej.

Po śmierci lidera Dżem kontynuował działalność.

:: materiał video powiązany z koncertem

https://youtu.be/8x6MYafQP3g

https://youtu.be/XjXwl15T4A4

Dżem - koncerty w Szczecinie