ARCHIWUM. Szczecin. Koncerty. 08.11.2012. Grażyna Auguścik – “Man behind the sun” – songs of Nick Drake

29/10/2012 0 przez kierunek Szczecin

Szczecin, koncert, Rocker Club, Grażyna Auguścik, Nick Drake, w Szczecinie

Szczecin, koncert, Rocker Club, Grażyna Auguścik, Nick Drake, w SzczecinieKoncert: Grażyna Auguścik – “Man behind the sun” – songs of Nick Drake
Gdzie: Rocker Club. Ul. Partyzantów 2. Szczecin
Kiedy: 8 listopada 2012 (czwartek), start godz. 19:00
Bilety: 30zł (przedsprzedaż), 50zł (w dniu koncertu)
do nabycia w Rocker Club i na www.bilety.fm

W czwartek 8 listopada w szczecińskim Rockerze odbędzie się koncert znakomitej wokalistki jazzowej w towarzystwie świetnych amerykańskich muzyków

:: szczegóły koncertu w rozwinięciu…

Grażyna Auguścik jest wokalistką, aranżerem, kompozytorem, producentem i liderem własnych zespołów. Przez wielu amerykańskich krytyków uważana jest za jedną z najciekawszych postaci na światowej scenie jazzowej. Stworzyła własny, rozpoznawalny styl interpretacji wokalnej.

Skład zespołu: Grażyna Auguścik (śpiew), Rob Clearfield (fortepian, fortepian Fendera, Wurlitzer), Matt Ulery (kontrabas), Jon Deitemyer (perkusja), Christopher Siebold (gitary)

Koncert w Szczecinie jest jednym z elementów trasy koncertowej, która promuje płytę “Man behind the sun” (premiera 13 listopada 2012).

Więcej informacji o Grażynie Auguścik…

Po ukończeniu studiów w Polsce i nagraniu swojej pierwszej płyty ”Sunrise Sunset” w 1988 roku trafiła do słynnej amerykańskiej uczelni Berklee College of Music w Bostonie. Dyplom ukończenia szkoły z wyróżnieniem otrzymała w 1992 roku rąk Philla Collinsa i Alla Jarreau.

Od 1994 roku mieszka w Chicago, gdzie koncertuje, nagrywa własne płyty, bierze udział w wielu projektach nagraniowych innych artystów. Nagrała, wyprodukowała i wydała do tej pory czternaście płyt solowych, co najmniej drugie tyle jako gość, a kolejne to remixy z wykorzystaniem jej głosu.

Gra tylko z muzykami, których dobrze zna i ceni. Współpracowała z artystami takimi jak : Michael and Randy Brecker, Jim Hall, Patricia Barber, John Medeski, Michał Urbaniak, Urszula Dudziak, John McLean, Terry Callier, Ernie Adams, Kurt Rosenwinkel, Paul Wertico, Robert Irving III, Andrzej Jagodziński, Paulinho Garcia, Bogdan Hołownia, Jarek Bester i wielu innych.

Każda z jej płyt jest wydarzeniem artystycznym. Brała udział na wielu festiwalach w USA i na świecie, takich jak: Chicago Jazz Festival, Chicago World Music Festival, Fujitsu Concord Jazz Festival, Ellite Jazz Festival i wielu innych wydarzeniach muzycznych. Jej koncert, z muzyka Chopina, który odbył się w roku 2010 w Millennium Park w Chicago, zgromadził dziesięciotysięczną widownię i uznany został przez Chicago Tribune za jeden z najlepszych koncertów ostatnich trzydziestu lat.

Więcej informacji na temat Nicka Drake’a

Nick Drake to brytyjski wokalista, gitarzysta i autor piosenek. Za życia nie zdobył dużej popularności i uznania. Rzadko koncertował, a jego występy były bardzo krótkie. Cierpiał na chorobliwą nieśmiałość, do tego stopnia, że w studio nagrywał odwrócony do ściany, by uniknąć spojrzeń innych. Permanentnie pogrążony w depresji i wątpiący w swój talent. Nagrał tylko trzy płyty. Ostatnią – Pink Moon (1972) nagrał w dwóch dwugodzinnych sesjach (obie zaczęły się o północy) jedynie w obecności dźwiękowca. Pink Moon, surowa i emocjonalnie ekshibicjonistyczna, jest uznawana za jego najlepszą płytę. Po jej nagraniu postanowił, że porzuci zawód muzyka.. Artysta coraz bardziej pogrążał się w depresji i pozostawał w kontakcie już tylko z najbliższymi przyjaciółmi. W 1974 roku Drake powrócił na chwilę do życia i zajął się pisaniem materiału na nową płytę, ale w nocy z 24 na 25 listopada umarł z powodu przedawkowania antydepresyjnego leku Tryptizol. Do dziś nie wiadomo, czy było to samobójstwo, czy wypadek. Drake, nie doczekawszy sławy za życia, zyskał ją po śmierci. Doceniony za pełne poetyzmu i bólu teksty, łagodny głos i melancholijny urok muzyki stał się inspiracją dla wielu współczesnych artystów, takich jak muzycy R.E.M., Robert Smith, Brian Molko, Devendra Banhart, Beth Gibbons, Norah Jones, czy Brad Mehldau.

O swojej, autorskiej interpretacji piosenek Nicka Drake’a Grażyna Auguścik mówi:
„Muzyka Drake’a wciąga. Kiedy po nią sięgniesz nie możesz przestać jej słuchać. Po prostu uzależnia. Jest w niej smutek i zniechęcenie, a jednocześnie tęsknota za miłością i wolnością. Odchodzenie i wracanie, walka dwóch światów: życia i śmierci. To piękna, pełna emocji muzyka, której nie można się oprzeć. Nagrałam ją z udziałem wspaniałych, młodych muzyków, którzy dziś są w wieku Nick Drake’a. Są oni jednocześnie współautorami tej magicznej przygody. Cieszę się, że naszym nowym projektem przedłużamy trwanie tej muzyki na następne pokolenia”.

Szczecin, koncert, Rocker Club, Grażyna Auguścik, Nick Drake, w SzczecinieKoncert: Grażyna Auguścik – “Man behind the sun” – songs of Nick Drake
Gdzie: Rocker Club. Ul. Partyzantów 2. Szczecin
Kiedy: 8 listopada 2012 (czwartek), start godz. 19:00
Bilety: 30zł (przedsprzedaż), 50zł (w dniu koncertu)
do nabycia w Rocker Club i na www.bilety.fm