ARCHIWUM. Szczecin. Koncerty. 13.04.2012. Pół Całego Keczupu + Kryterium + Paihivo
05/04/2012Koncert: Pół Całego Keczupu + Kryterium + Paihivo
Gdzie: Rocker Club. Ul. Partyzantów 2. Szczecin
sala koncertowa (dawny DK Kolejarz)
Kiedy: 13 kwietnia 2012 (piątek), start godz. 19:00
Bilety: 10zł (przedsprzedaż), 15zł (w dniu koncertu)
W piątkowy wieczór w Sali koncertowej klubu Rocker zagrają znane zespoły: Pół Całego Keczupu, Kryterium oraz Paihivo. Zapowiada się świetny koncert w klimatach reggae i ska
:: szczegóły koncertu i informacje o zespołach w rozwinięciu…
Pół Całego Keczupu
Pomysł założenia zespołu narodził się wraz z pierwszą piosenką pt „Miłość”. We Wrześniu 2008 roku. Tomasz Maciej Mikołajewski zwany Mikołajem zaprezentował ją swemu ówczesnemu lokatorowi Rafałowi Babczyszynowi (aka: Sidnej), co zaskutkowało działaniami mającymi na celu zebranie kilku osób które stworzą jako taki zespół, który mógłby wystąpić na SMAK-u. Skład zespołu po tygodniu istnienia odbiegał od pierwotnych założeń, na szczęście zaowocowało to lepszą atmosferą i lżejszym dla ucha brzmieniem. Po 3 próbach, Pół Całego Keczupu zagrało na XXX-leciu SMAK-u, gdzie zespół zdobył nagrodę „Różowe Okulary” oraz wyróżnienie. Zmotywowało to chłopaków do dalszej działalności… TAK TO WSZYSTKO SIĘ ZACZĘŁO Potem Pół Całego Keczupu zagrało między innymi na : WOŚP-ie zarówno w Dębnie jak i Myśliborzu, Dniach Myśliborza, OBOA Festival (Fort Gorgast, Niemcy), ROCKI KLOCKI SPESZAL EDYSZYN (Kostrzyn nad Odrą), Juwenaliach w Szczecinie, BSE CIRCUS (klub Archiv, Poczdam, Niemcy) i kilku mniejszych imprezach…
Kryterium
Legenda reggae – szczeciński zespół KRYTERIUM
Kryterium, jeden z polskich zespołów reggaeowych pierwszej fali, ma za sobą już kilka wcieleń. Do historii zapisał się dzięki piosenkom typu „Rastamani to my” czy „Dadzą ci karabin”, dzięki którym ich utwory zaczęli nucić wszyscy polscy rastamani tamtych czasów. Początkowo ich teksty były pacyfistyczne, szybko jednak nabrały bardziej poetyckiej formy. W zespół zaangażowane były takie tuzy polskiego reggae jak Piotr Banach, czy popularny Gawron. Swego czasu wokalistą i gitarzystą Kryterium był Waldek Kulpa, później znany animator szczecińskiej sceny muzycznej i właściciel legendarnych Kontrastów. Piosenki Kryterium pełne były pełzających fal obmywających stopy, śnieżnej bieli i kolorowych ptaków zwiastujących wolność. Do chwili, aż wokalistą został charyzmatyczny Ryszard „Nati” Orecki, który z przebojową „Maszyną strachu” wystąpił na Opolu 1988. Kryterium stało się wówczas bardziej piosenkowe, łatwiejsze w odbiorze, teksty, wydostawszy się z okowów komuny, śmielej dotykały tematów dnia codziennego. Tę magiczną, miłosną odsłonę muzycy postanowili reaktywować. Zespół składa się z trójki starych wyjadaczy – dawnego perkusisty, gitarzysty, i oczywiście, wokalisty. Nie mogło zabraknąć również kilku młodzików. Razem nagrali ciekawe demo z czterema porywającymi, choć nieco jeszcze nieoszlifowanymi, piosenkami. Wyraźnie widać, że tym razem polecieli w bardziej bluesową odmianę muzyki serc. Miłosne opowieści snute przez Nati obdarzonego ciepłym głosem, są idealnym dopełnieniem sekcji dętej Magdy Wandy, która idealnie spaja wszystko w jedną całość. Mimo niewielkiej objętości materiału, muzycznie jest także dosyć zróżnicowanie. W repertuarze zawartym na demie znajduje się miejsce zarówno na słodkie, lecz ciut schematyczne melodyjki o miłości, jak i utwory będące wyrazem tęsknoty za nią, czy też refleksją nad życiem. To wydawnictwo Kryterium może stać się płaszczyzną porozumienia dla zwolenników bardziej przebojowej, jak i tej alternatywnej muzyki reggae.
Zespół Paihivo powstał pod koniec 2001 roku w niewielkiej miejscowości Zgorzelec. Pomysł powstania kapeli urodził się po rozpadzie zgorzeleckiej formacji reggae „Regalizacja”, w której z obecnego składu „Paihivo” grało dwoje reggaowców. Założycielem kapeli był gitarzysta „Regalizacji” Leszek „Leeo” Sinikowski.
W 2003 roku formacja „Paihivo” zarejestrowała swój pierwszy materiał i wydała własnym sumptem krążek „Odległe miejsca”. W tym czasie zespół zagrał kilkanaście małych koncertów w kraju a w między czasie trwały prace nad nowym materiałem. Niestety na początku 2004 roku od kapeli odszedł perkusista Piotr Olczyk a jego miejsce zajął drumer Michał Bartczak z formacji „Cyfrowa Obora”. W tym samym czasie do „Paihivo” dołączył klawiszowiec Michał Węgrzyn i gitarzysta Adam Fitas. Po kilku miesiącach wspólnego muzykowania powstał drugi krążek „Opowieść”. Płytę wydano nieoficjalnie własnym skromnym nakładem. Do roku 2006 zespół zagrał wiele koncertów.
Na początku 2006 roku formacja zgorzeleckich reggaowców zarejestrowała swój trzeci materiał. Płyta pod nazwą „Jesteśmy” nie została oficjalnie wydana, krążek ten został nie odpłatnie rozdany zainteresowanym na koncertach „Paihivo”. W lipcu 2009 roku formacja nagrała czwarty krążek „Posłuchaj” . Płyta ta to pierwsze oficjalne wydawnictwo „Paihivo”. Krążek ukazał się na początku 2010 roku. Wiosną 2012 roku dostępny najnowszy materiał kapeli „Diferent Stajl”.