ARCHIWUM. Szczecin. Koncerty. 21.05.2012. Różanek/Kazuba

15/05/2012 0 przez kierunek Szczecin
Koncert: Różanek/Kazuba
Gdzie: Rocker Club. Ul. Partyzantów 2. Szczecin
Kiedy: 21 maja 2012 (poniedziałek), start godz. 21:00
Bilety: 15zł

:: szczegóły w rozwinięciu…

Ten niecodzienny duet w poprzedniej swojej odsłonie znalazł się w Złotej Piątce OPPA Międzynarodowego Festiwalu Bardów 2011. W poniedziałkowym koncercie nie zabraknie utworów z repertuaru Chorych na Odrę jak i autorskich piosenek projektu Różanek, pochodzących ze spektaklu Fumum Vendere.

Różanek to solowy projekt Olka Różanka, lidera grupy Chorzy na Odrę, związanego również z Ludźmi Miłymi, czyli nowym zespołem Piotra Banacha i Gutka z Indios Bravos. Różanek jest przy okazji organizatorem Akustyczeń Festiwal Szczecin, kompozytorem oraz autorem tekstów. Występuje w spektaklach muzycznych, na deskach teatrów w Łodzi, Białymstoku, Warszawie, Szczecinie i Bautzen (Niemcy). Ma na koncie nagrodę na 6. Międzynarodowym Festiwalu Teatru Lalek i Animacji Filmowych dla Dorosłych 'Lalka też Człowiek’ za piosenki i ich wykonanie w spektaklu 'Fumum Vendere’ Nieformalnej Grupy Avis w reżyserii Agaty Biziuk. Oprawę muzyczną do tego spektaklu współtworzył Borys Sawaszkiewicz (Big Fat Mama), realizując nagrania z pomocą Karola Majtasa.

Maciej Kazuba urodził się w Szczecinie. Jest absolwentem Średniej Szkoły Muzycznej, ukończył także 4 lata Akademii Muzycznej w Poznaniu filia w Szczecinie, na kierunku gitara klasyczna. Od zawsze zafascynowany muzyką jazzową i muzyką Karaibów, pozostał w tych klimatach na stałe. Ma na koncie stałą współpraca z zespołem Grupo Costa, liczne koncerty na terenie całego kraju i za granicą, współpracował z Jose Torres’em, występował w serialu „Kiepscy”. Współtworzył też duet wokalno-instrumentalny Duo Palmeras ( wraz z Jorge Luis Valcarcel Gregorio – Kuba ). W lipcu 2006 roku z jego inicjatywy powstaje Triom3, w którym z powodzeniem realizuje się po dziś dzień.

Program projektu Różanek złożony jest z autorskich utworów Olka Różanka, pochodzących między innymi z opartego na studium siedmiu grzechów głównych spektaklu Fumum Vendere (reż. Agata Biziuk, Nieformalna Grupa Avis 2010), ale w wersjach znacznie odbiegających od oryginałów, a brzmieniowo zbliżonych do szeroko pojętej muzyki świata, w dużej mierze dzięki łączącemu brzmienia folkowe i elektroniczne instrumentarium oraz aranżom. W warstwie lirycznej utwory są opartymi na faktach opowieściami o ludziach: jest przerabiający dzieci na mięso rzeźnik (Rzeźnik Praw Dziecka), leniwy urzędnik (Życie wisi mi na wniosku), dwulicowa w sferze seksualnej starsza pani (Masogwałt) i tak dalej. Piosenki Olka ze spektaklu Fumum Vendere – te w wersjach oryginalnych, nagranych oraz wyprodukowanych przez duet Stobno Records Borys Sawaszkiewicz i Karol Majtas – niebawem zostaną opublikowane na płycie, roboczo zatytułowanej 'Multiplebs’.

(…) To co mnie najbardziej urzekło to słowo, które nosi cechy rasowej poezji. Olek Różanek posługuje się językiem prostolinijnym, potocznym, ale przy tym wszystkim zupełnie nowym, tych tekstów nie wystarczy wysłuchać raz, trzeba się w nie zagłębić, jak to w poezję…
Stanisław Soyka – w wywiadzie dla Polskiego Radia