ARCHIWUM. Szczecin. Koncerty. 21.10.2011. TSA

12/10/2011 0 przez kierunek Szczecin

Koncert: TSA
Gdzie: DK Słowianin. Korzeniowskiego 2. Szczecin
Kiedy: 21 października 2011 (piątek), start godz. 19:00
Bilety: 30zł (przedsprzedaż), 40zł (w dniu koncertu)

W piątek 21 października 2011 w szczecińskim Słowianinie odbedzie się koncert legendarnej grupy – TSA.

:: szczegóły koncertu i materiał video, w rozwinięciu…
Zespół TSA powstał w 1979 roku w Opolu z inicjatywy Andrzeja Nowaka. Już w 1981 jeszcze jako instrumentalny kwartet, TSA (Andrzej Nowak, Marek Kapłon, Stefan Machel, Janusz Niekrasz) z miażdżącą przewagą wygrał Festiwal w Jarocinie by zaraz potem, na „Pop Session” zadebiutować z Markiem Piekarczykiem w składzie.
Lata 1981 – 1983 to okres niezaprzeczalnego prymatu TSA na polskim rynku – grali wtedy po kilkaset koncertów rocznie, wywołując prawdziwą histerię wśród publiczności. W okresie tym sprzedano około miliona egzemplarzy ich płyt, które weszły do kanonu polskiej muzyki rockowej.

W kolejnych latach TSA nadal prowadziło ożywioną działalność koncertową, występując również zagranicą – Francja, Benelux, Niemcy, Czechosłowacja, Związek Radziecki. W tym czasie na Zachodzie ukazały się dwie ich płyty – „Spunk” i „Heavy Metal World”. W latach 1987 – 1989 zespół występował w rock-operze „Jesus Christ Superstar” w której główną rolę zagrał Marek Piekarczyk (Teatr Muzyczny w Gdyni) a następnie zawiesił działalność. Później TSA kilkakrotnie powracało w różnych składach ale żaden nie przetrwał próby czasu.

5 maja 2001 roku TSA zagrało znowu w klasycznym, składzie – Marek Kapłon (perkusja), Stefan Machel (gitara), Janusz Niekrasz (bass), Andrzej Nowak (gitara), Marek Piekarczyk (śpiew). W kilka tygodni później kwintet oficjalnie ogłosił wznowienie działalność i od tego momentu systematycznie odzyskuje pozycję sprzed lat. W kwietniu 2004 roku wydany został ich zupełnie nowy album „Proceder”, który okazał się jedną z najlepiej sprzedających się płyt rockowych w Polsce. Nieco później po raz pierwszy na kompaktach ukazały się ich legendarne już albumy – „TSA – czerwony”, „Rock’n’Roll”, „Spunk”, obie wersje „Heavy Metal World” oraz CD „1981” zawierający nagrania koncertowe z radiowych archiwów. Na rynku dostępne jest także DVD z archiwaliami z lat 80-tych – m.in. słynny koncert w Teatrze STU.

Od powrotu na scenę w pierwszym składzie osobowym zespół TSA wystąpił na ponad 400 koncertach w kraju a także wielokrotnie w Czechach, Holandii, Austrii, Niemczech oraz w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. „List XX” na szczycie Rockowej Listy Przebojów Programu I Polskiego Radia, „Proceder” – płytą roku, a TSA – zespołem nr 2 – w plebiscycie magazynu „Teraz Rock”, nominacja do Fryderyka 2005 i Paszportu Polityki, wznowienie klasycznych albumów oraz udany udział w najważniejszych festiwalach w roli gwiazdy – to tylko niektóre dowody na to, że TSA znowu należy do czołówki polskiej sceny muzycznej i jest w znakomitej formie…

:: materiały video ::