ARCHIWUM. Szczecin. Koncerty. 26.09.2011. Szczecińskie Wierszogranie. Wolna Grupa Bukowina

20/09/2011 0 przez kierunek Szczecin

Wydarzenie: Szczecińskie Wierszogranie. Wolna Grupa Bukowina
Gdzie: Rocker Club. Ul. Partyzantów 2. Szczecin
Kiedy: 26 września 2011 (poniedziałek), start godz. 19:00
Bilety: 30zł (do nabycia w Rocker Club, codziennie od godz. 12:00)

Kolejny koncert w ramach cyklu Szczecińskie Wierszogranie. Po raz pierwszy odbędzie się już w nowym miejscu. Cykl powstał w SCK Kontrasty, teraz gościny na stałe użyczył Rocker Club.

:: szczegóły koncertu :: w rozwinięciu… 

Wolna Grupa Bukowina zadebiutowała w 1971 roku na Giełdzie Piosenki Turystycznej w Szklarskiej Porębie. Zespół przyjechał z Buska – Zdroju, a założył go ówczesny maturzysta Wojciech Bellon.
Piosenką Wojtka „Ponidzie” wyśpiewali jedną z głównych nagród. Miała formułę zespołu otwartego, toteż występowało z nią wielu znanych wykonawców i muzyków. Trzon zespołu stanowili: Wojciech Bellon – twórca większości piosenek, Grażyna Kulawik, Wojciech Jarociński i Wacław Juszczyszyn.
W historii grupy warto odnotować nagrodzone występy na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie w 1974 i 1975 roku, udział w FAM-ie oraz w licznych festiwalach, konkursach czy imprezach studenckich i turystycznych – YAPA, BAZUNA, BAKCYNALIA.

„Szukam szukania mi trzeba
Domu gitarą i piórem
A góry nade mną jak niebo
A niebo nade mną jak góry” Wojciech Bellon

Po koncercie Kawiarnia Muzyczna w klimacie „Krainy Łagodności”.

SZOK czyli Szczecińska Offensywa Kulturalna to akcja na rzecz kultury. Naszą ambicją jest tworzenie kilku cyklicznych imprez prezentujących artystów dojrzałych, ale niekoniecznie mainstreemowych. Wyszliśmy z założenia, że pod wierzchołkiem góry lodowej artystycznego uniwersum znajduje się rozległy, fascynujący i buzujący energią świat ludzi z pasją i talentem. Zobaczmy i posłuchajmy ich! To może być SZOK!

SZCZECIŃSKIE WIERSZOGRANIE – cykl koncertów pokazujący artystów związanych z poezją śpiewaną, piosenką aktorską, autorską, a nawet morską czy turystyczną.
Chcielibyśmy pokazywać przynajmniej raz w miesiącu, zawsze w poniedziałek, wartościowych artystów, niekoniecznie bardzo popularnych, nie mniej jednak takich, dzięki którym widz wychodząc z koncertu stwierdzi, że było warto…
Chcemy takich artystów przybliżać szczecińskiej publiczności, chcemy przybliżać wartości, które niesie to, z czym stają na scenie przed widzami.

Wśród planowanych wydarzeń będą koncerty bardzo uznanych artystów, którzy na scenie występują od 20, 30 lat, ale również takich, którzy są wielką nadzieją w/w nurtów muzycznych.
Do tej pory w tym cyklu wystąpili: brytyjczyk Kev Fox, Marta Andrzejczyk, Paweł Orkisz, Do Góry Dnem, Sounds Grape oraz szczeciński zespół Nad Porami Roku. W klubie Kontrasty ponadto występowali również: Sklep z Ptasimi Piórami, Szymon Zychowicz i Piotr Woźniak, ale koncerty te nie były objęte cyklem Szczecińskie Wierszogranie. Wcześniej odbywały się koncerty związane z klimatem tzw. „Krainy Łagodności”. Scenę Kontrastów odwiedzali: Mariusz Lubomski, Grzegorz Tomczak, Marek Majewski, Emilian Kamiński, Anna Treter, zespoły Bez Jacka, Słodki Całus od Buby i wielu innych.

Szczecińskie Wierszogranie nie mogłoby istnieć, gdyby nie wsparcie Wydziału Kultury i Ochrony Zabytków Urzędu Miasta Szczecin, gdyby nie programowe i duchowe wsparcie Marka Kuca z zespołu Do Góry Dnem i wreszcie gdyby nie osobiste zaangażowanie i czuwanie nad odpowiednią formą wydarzenia Mitra Dymitriadisa oraz samego pomysłodawcy cyklu Waldka Kulpy.