ARCHIWUM. Szczecin. Koncerty. 27.05.2019. Szczecińskie Wierszogranie: Bez Idola @ 13 Muz

ARCHIWUM. Szczecin. Koncerty. 27.05.2019. Szczecińskie Wierszogranie: Bez Idola @ 13 Muz

22/05/2019 0 przez Imprezy w Szczecinie

Szczecińskie Wierszogranie: Bez Idola…

Koncert: Bez Idola
Szczecińskie Wierszogranie
Gdzie: 13 Muz, Pl. Żołnierza Polskiego 2. 70-551 Szczecin [zobacz w google street view]
Kiedy: 27 maja 2019 (poniedziałek), godz. 19:00
Bilety: 35 zł (przedsprzedaż), 45 zł (w dniu koncertu)

Zespół Bez Idola powstał wiosną 1981 roku. Jego członkowie wywodzili się w większości z toruńsko-bydgoskich środowisk akademickich.

Bez Idola jest kontynuatorem działalności Grupy Toruń, która na przełomie lat 70. i 80. należała do wiodących zespołów tzw. nurtu piosenki turystycznej w Polsce. W pierwszych latach istnienia, zespół wykonywał utwory właśnie Grupy Toruń, takie jak – „Gawędziarze“, „Przemijanie“, „Turystyczny blues“, „Moje bajki“ czy „Siódme niebo“ i zdobywał w tym czasie wiele cennych nagród na licznych festiwalach piosenki studenckiej, czy turystycznej. Do najważniejszych można zaliczyć Giełdę Piosenki w Szklarskiej Porębie, Yapę w Łodzi, czy Bazunę.

Ważnym wydarzeniem w życiu zespołu był stan wojenny. W tym okresie do repertuaru włączono piosenki o wydźwięku wyraźnie politycznym. Utwory takie jak: „Staruszka“, „Reżymowe tango“, „Ballada o zomuraju“, „Przeszukanie“ czy „Modlitwa internowanych“ stały się wizytówką Zespołu w tamtym ponurym czasie.

zespół Bez Idola, koncerty w Szczecinie

Zespół przez prawie 40 lat działalności ukształtował własny styl oparty na kilku wokalach i akompaniamencie gitarowym. Dziś bazuje przede wszystkim na własnym repertuarze, nie zapominając jednak o starych „toruńskich“ piosenkach, zawsze chętnie słuchanych przez wiernych fanów. Andrzej Marek Michorzewski jest autorem tekstów najczęściej wykonywanych przez Bez Idola. Muzykę do nich od wielu lat pisze Roman Uske. „Spółka“ Michorzewski/Uske wywiera obecnie największy wpływ na styl piosenek wykonywanych przez zespół.

Do najbardziej popularnych utworów należą: „Marzec`88“, „Hania i Emil“, „Nostalgia a kiszone ogórki“, „Dziewczyna z czarnym parasolem“, „Ludzie są podli“, „W tym domu zapłakanym“ czy „Hotel Ukraina“.

W 2018 roku Bez Idola wydał dwupłytowy album pt. „Krótka historia“. Jest to zapis koncertu, który odbył się w dniu 02 marca 2013 roku w Radio Gdańsk. Zespół jest nadal artystycznie aktywny, występując zarówno na dużych festiwalach jak i w małych salach klubowych, prezentując własny repertuar i pozostając wierny piosence literackiej.

Podczas koncertu w Szczecinie usłyszymy Andrzeja Grzegorza Wilczewskiego, Grzegorza Bielawskiego oraz Romana Uske.

:: materiał video powiązany z koncertem