ARCHIWUM. Szczecin. Koncerty. Wydarzenia. 12.10.2014. Muzeum Muzyki – Wiolonczele serca Europy  @ Muzeum Narodowe w Szczecinie

ARCHIWUM. Szczecin. Koncerty. Wydarzenia. 12.10.2014. Muzeum Muzyki – Wiolonczele serca Europy @ Muzeum Narodowe w Szczecinie

08/10/2014 0 przez Imprezy w Szczecinie

Szczecin, Muzeum Narodowe, koncerty, Baltic Neopolis Orchestra , w Szczecinie

Szczecin, Muzeum Narodowe, koncerty, Baltic Neopolis Orchestra , w SzczecinieKONCERT: Wiolonczele serca Europy
Muzeum Muzyki
GDZIE: Muzeum Narodowe w Szczecinie. Ul. Wały Chrobrego 3. Szczecin
KIEDY: 12 października 2014 (niedziela), GODZ. 17:00
BILETY: 15zł (uczniowie, studenci, seniorzy), 30zł (normalny) – do nabycia godzinę przed koncertem

W niedzielę (12 października 2014), o godz. 17:00 Muzeum Narodowe w Szczecinie oraz Stowarzyszenie Baltic Neopolis Orchestra zapraszają do Gmachu Głównego Muzeum Narodowego w Szczecinie, przy ul. Wały Chrobrego 3, na koncert „Wiolonczele serca Europy”.

Wspomniany koncert odbędzie się w ramach cyklu „Muzeum Muzyki”.

„Wiolonczele serca Europy” w wykonaniu Visegrad Cello Quartet – zespołu wiolonczelistów z Czech, Polski, Słowacji i Węgier to energia słowiańskiej duszy, jej wrażliwość na piękno i emocje, potrzeba ekspresji i niepowstrzymane umiłowanie wolności.

Muzyczny projekt Visegrad Cello Quartet odzwierciedla idee leżące u podstaw wspólnoty państw wyszehradzkich, oparte o wspólną tożsamość społeczeństw i wspierane poprzez intensywne kontakty oraz współpracę kulturalną i artystyczną. To kolejny projekt muzyczny realizowany w Szczecinie i współfinansowany przez Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki.

Kwartet został założony przez Eugena Procháca ze Słowacji jako reprezentatywny zespół w ramach prezydencji Słowacji w Grupie Wyszehradzkiej (od lipca 2014 do czerwca 2015).

Kwartet składa się z wiolonczelistów z Czech, Polski, Słowacji i Węgier, których cechuje duże doświadczenie w różnych stylach muzycznych. Polskę reprezentuje wiolonczelista Baltic Neopolis Orchestra – Tomasz Szczęsny, Czechy – Petr Nouzovský, Słowację – Eugen Prochác, a Węgry – Zoltán Rácz. Celem zespołu jest przede wszystkim prezentacja dorobku muzycznego każdego z czterech krajów Grupy Wyszehradzkiej.

Podczas koncertu wykonane zostaną dzieła takich klasycznych mistrzów muzyki instrumentalnej, jak Fryderyk Chopin, David Popper czy Béla Bartók, ale również współczesnych twórców, których kompozycje zostały napisane specjalnie dla zaproszonych wiolonczelistów: Cello Quartet No. 1 „Višegradský” Romana Haasa i „Symphony for Four” Mirka Krajčego.

W koncercie wystąpi również Baltic Neopolis Quartet, który wykona utwór „Three pieces na kwartet smyczkowy” Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej, która w sezonie 2014/2015 jest kompozytorem-rezydentem Baltic Neopolis Orchestra w ramach programu „Kompozytor – rezydent” współfinansowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Artyści:
Visegrad Cello Quartet:
Petr Nouzovský (Czechy)
Eugen Prochác (Słowacja)
Zoltan Rácz (Węgry)
Tomasz Szczęsny (Polska)

Baltic Neopolis Quartet:
Filip Lipski (skrzypce)
Joanna Wójtowicz (skrzypce)
Wojciech Mazur (altówka)
Tomasz Szczęsny (wiolonczela)

Program koncertu:
Ewa Fabiańska-Jelińska – Three pieces na kwartet smyczkowy (w wykonaniu Baltic Neopolis Quartet)
Roman Haas – Cello Quartet No. 1 Višegradský
Wariacje na temat hymnu słowackiego
Wariacje na temat Antonína Dvořáka
Wariacje na temat Fryderyka Chopina
Wariacje na temat Béli Bartóka
Fryderyk Chopin – Mazurek F-dur, op. 68 nr 3
David Popper – Concert polonaise, op. 14
Bela Bartók – Cztery słowackie pieśni ludowe, Sz. 70
Mirko Krajči – Symphony for Four

Bilety na koncert:
15zł (uczniowie, studenci, seniorzy), 30zł (normalny) do nabycia w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Szczecinie (od godz. 16 – godzinę przed koncertem)