Szczecin. Pomniki. Rzeźby. Pomnik Marynarza Sternika @ al. Papieża Jana Pawła II, Plac Grunwaldzki

Szczecin. Pomniki. Rzeźby. Pomnik Marynarza Sternika @ al. Papieża Jana Pawła II, Plac Grunwaldzki

08/01/2020 Wyłączono przez kierunek Szczecin

Pomnik Marynarza Sternika w Szczecinie

Pomnik zlokalizowany jest w Alei Papieża Jana Pawła II przy Placu Grunwaldzkim. Monumentalna postać marynarza sternika stojącego przy kole sterowym z podniesionym kołnierzem wykonana jest z blachy miedzianej na cokole z betonu, oblicowanym szaro-granitowymi płytkami.

Marynarz za sterem, ukazany w całej postaci, stojący na szeroko rozstawionych nogach, trzyma dłonie na rumbach wystających poza obręcz koła sterowego. Ubrany jest w szeroką bluzę marynarską oraz długie spodnie z rozszerzonymi u dołu nogawkami. Przy szyi, dla osłony przed wiatrem, ma wysoko postawiony kołnierz, na głowie zaś okrągłą czapkę marynarską bez daszka. Stanowi przykład kompozycji figuralnej o syntetycznej, sumarycznej, kubizującej formie.

Rzeźba została odsłonięta 19 czerwca 1980 roku w części al. Papieża Jana Pawła II popularnie zwanej aleją Fontann.

Pomnik jest otoczony zielenią i ławeczkami, co czyni go popularnym miejscem spacerów i wypoczynku dla mieszkańców i turystów.

Pomnik Marynarza Sternika jest ważnym symbolem historii i tradycji morskich miasta i regionu. Marynarz często przebierany jest na różne okazje i święta, takie jak Dni Morza, co dodaje mu uroku i podkreśla jego znaczenie dla miasta i jego mieszkańców.

Przebieranie pomnika to szczeciński sposób uczczenia ważnych wydarzeń związanych z morzem i marynarzami.

:: galeria fotografii Pomnika Marynarza Sternika

zdjęcia dzięki www.ddfoto.pl