ARCHIWUM. Szczecin. Wydarzenia. 05.05.2011. Teatr Boscha. Spektakl

26/04/2011 0 przez kierunek Szczecin

Spektakl: Teatr Boscha – „Żyję więc, bo życia nikt nie zatrzyma…”
Gdzie: SCK Kontrasty. Wawrzyniaka 7A. Szczecin
Kiedy: 5 maja 2011 (czwartek), start godz. 19:00
Bilety: WSTĘP WOLNY

W czwartek 5 maja 2011 w szczecińskich Kontrastach zobaczyć będzie można spektakl „Żyję więc, bo życia nikt nie zatrzyma…”.

Teatr Boscha jest szczecińskim teatrem studenckim, powstał z fascynacji twórczością artystów ukazujących absurdalność życia człowieka.

Takie są obrazy Hieronima Boscha (ok. 1450-1516), które zawierają w sobie kilka warstw znaczeniowych, wnoszących kondensację idei i przeżyć, dających w rezultacie wrażenie nadrealizmu – wielości rzeczywistości.
Zobacz „Ogród rozkoszy ziemskich”, obraz, który stał się motywem przewodnim naszego poprzedniego spektaklu.

Nasz obecny spektakl zatytułowaliśmy: „Żyję więc, bo życia nikt nie zatrzyma…”, co jest cytatem jednego z krótkich wierszy młodego polskiego poety, Nestora Mocarskiego, żyjącego w Szkocji.

Jego przemyślenia stały się nam bliskie, jako wypowiedź młodego polskiego pokolenia.
W spektaklu ukazujemy bylejakość życia codziennego i próbę oceny sytuacji po to, by nie dać sie zwariować.

Dlaczego Sławomir Mrożek i Tadeusz Różewicz?
Tadeusz Różewicz znany jest jako popularyzator teatru absurdu w polskim dramatopisarstwie, czego przykładem jest utwór „Świadkowie albo nasza mała stabilizacja”.
Sławomir Mrożek również pisze sztuki pokrewne teatrowi absurdu, którego najznakomitszym twórcą był Samuel Beckett (1906-1989).

Teatr absurdu rozwijał się w latach 50. i 60. XX wieku i nawiązywał do egzystencjalizmu.

Utwory tego nurtu często cechował brak logiki, powiązań przyczynowo-skutkowych, rozbicie struktury tradycyjnego dramatu, posługiwanie się groteską, parodią, ironią i czarnym humorem.

Twórcy mówili o niemożności porozumienia się, rozpadzie więzi międzyludzkich i alienacji. Czy coś się zmieniło? Chyba nie, skoro Sławomir Mrożek ukazuje nam niedorzeczne konflikty i sytuacje w „Szczęśliwym wydarzeniu”. Dowcip, satyra, karykatura służą temu twórcy do komentowania nie tylko istotnych problemów politycznych, ale również do ukazania naszego codziennego zmagania się z rzeczywistością.

Scenariusz na podstawie tekstów:
Wisławy Szymborskiej, Sławomira Mrożka, Tadeusza Różewicza, Jonasza Kofty, Marka Koterskiego i Nestora Mocarskiego

Występują: Adrianna Pawłowicz, Klaudia Borawska, Katarzyna Laskowska, Katarzyna Chruściel, Gniewomir Łuczak, Sławomir Chruściel, Damian Stasik, Damian Rybicki
Reżyseria: Teresa Ciborska

:: materiały video ::