ARCHIWUM. Szczecin. Wydarzenia. 11.06.2016. Duch Wrocławia w sercu Szczecina @ Plac Solidarności/Centrum Dialogu Przełomy

09/06/2016 0 przez Imprezy w Szczecinie

prezentacja stolicy Dolnego Śląska w Szczecinie…

11.06.2016 Duch Wrocławia w sercu SzczecinaWydarzenie: Duch Wrocławia w sercu Szczecina
Gdzie: Centrum Dialogu Przełomy. Pl. Solidarności 1. 70-515 Szczecin
Kiedy: 11 czerwca 2016 (sobota), godz. 21:00
Bilety: wstęp wolny

Szczecin i Wrocław połączy nie tylko Odra, ale również sztuka regionów promowana w ramach Koalicji Miast dla Kultury – projektu realizowanego przez Europejską Stolicę Kultury Wrocław 2016.

W sobotę, 11 czerwca 2016 roku na placu Solidarności przy Muzeum Narodowym w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy stolica Dolnego Śląska zawita nad Pomorze Zachodnie i zaprezentuje spektakl teatralny „Wielka Woda”, wystawę prac artystycznych oraz wernisaż poezji Tadeusza Różewicza.

Jaki jest Wrocław? Kim są jego mieszkańcy? Na te pytania będą chcieli odpowiedzieć wrocławscy twórcy podczas prezentacji stolicy Dolnego Śląska w Szczecinie. Wszyscy, którzy pojawią się na placu przy Centrum Dialogu Przełomy przyjrzą się wielu twarzom Wrocławia zaprezentowanym w trzech odsłonach.

Piętno wielkiej wody

Nierozerwalną częścią historii Wrocławia jest wspomnienie powodzi tysiąclecia, z którą miasto zmagało się w lipcu 1997 roku. To wydarzenie, na zawsze zmieniło Wrocław i wrocławian. Właśnie o przemianie jaka zaszła w mieszkańcach opowiada spektakl „Wielka Woda” w wykonaniu teatru Ad Spectatores.

Według twórców walka z kataklizmem, który nawiedził miasto była symbolicznym zakończeniem procesu oswajania się i adaptacji nowych mieszkańców. Ludzie bronili przed żywiołem własnego dorobku i miejsca na ziemi. Teraz tę historię, w niekonwencjonalnej formie, zobaczą szczecinianie.

Poeta w służbie miastu

Tadeusz Różewicz był poetą bardzo mocno związanym ze stolicą Dolnego Śląska. We Wrocławiu mieszkał od lat 60 ubiegłego wieku odciskając na mieście swoje piętno.

Podczas wystawy mieszkańcy Szczecina będą mogli poznać wiersze z ostatniego okresu twórczości wielkiego polskiego poety. Utwory te przepełnione są empatią i wyrozumiałością, czyli cechami tak potrzebnymi w dzisiejszym świecie.

Wrocławski Luxus w Szczecinie

Ostatnią odsłoną „twarzy Wrocławia” będzie prezentacja dzieł plastycznych wrocławskiej grupy „Luxus”. Artyści związani ze środowiskiem kontrkulturowym końcówki lat 70 przez wielu krytyków uznawani są za jedno z najważniejszych zjawisk artystycznych w polskiej sztuce przełomu lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych.

Dzięki zaangażowaniu w sposób prawdziwy, twórczość grupy „Luxus” nakłania do refleksji nad postrzeganiem otaczającego nas świata. Dzieła zostaną zaprezentowane na placu przy Centrum Dialogu Przełomy.

Wizyta w Szczecinie jest drugą po Lublinie odsłoną prezentacji genius loci stolicy Dolnego Śląska realizowanej w ramach Koalicji Miast dla Kultury – projektu Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Już za dwa tygodnie w dniach 17 – 19 czerwca szczecinianie odwiedzą Wrocław i zaprezentują dorobek kulturalny Pomorza Zachodniego.

Unikatowa współpraca

Koalicja miast to wydarzenie bez precedensu. Po raz pierwszy miasto, które zdobyło tytuł Europejskiej Stolicy Kultury rozpoczęło współpracę na tak szeroką skalę ze swoimi dotychczasowymi rywalami w zmaganiach o tytuł.

Wrocław jako Europejska Stolica Kultury 2016, żeby jak najlepiej reprezentować polski dorobek artystyczny na starym kontynencie zaprosił do współpracy Lublin, Katowice, Gdańsk, Łódź, Szczecin i Poznań.

Miasta te będą prezentować własną unikatową kulturę i ważne dla nich wartości. Jednym z celów Koalicji Miast jest również stworzenie platformy wymiany doświadczeń, sieciującej polskie instytucje, organizacje oraz twórców kultury.

11.06.2016 Duch Wrocławia w sercu Szczecina