ARCHIWUM. Szczecin. Wydarzenia. 15.03.2014. Pivaria – 14. Międzynarodowa Giełda Birofilów @ Dom Kultury Słowianin

ARCHIWUM. Szczecin. Wydarzenia. 15.03.2014. Pivaria – 14. Międzynarodowa Giełda Birofilów @ Dom Kultury Słowianin

10/03/2014 0 przez kierunek Szczecin

Szczecin,wydarzenia, Słowianin, koncert, w Szczecinie, birofilia, giełda, Pivaria, Międzynarodowa Giełda Birofilów, 15.03.2014

Szczecin. Wydarzenia. 15.03.2014. Pivaria - 14. Międzynarodowa Giełda Birofilów @ Dom Kultury SłowianinWydarzenie: Pivaria
14. Międzynarodowa Giełda Birofilów
Gdzie: DK Słowianin. Korzeniowskiego 2. Szczecin
Kiedy: 15 marca 2014 (sobota), godz. 09:00-13:00
Bilety: wstęp wolny

PIVARIA już po raz 14-ty zagości w szczecińskim Słowianinie.

Właśnie w sobotę (15.03.2014) odbędzie się spotkanie kolekcjonerów birofilii – dziedziny kolekcjonerstwa obejmującej zbieranie różnego rodzaju przedmiotów związanych z piwem: jego konsumpcją, przechowywaniem, transportem, reklamą itd.

Impreza, nad którą patronat objął browar BOSMAN, przyciągnie do Szczecina hobbystów z wielu stron kraju. Spodziewany jest przyjazd czołówki polskich kolekcjonerów oraz ich kolegów z Niemiec, Czech i Słowacji.

Na XIV Międzynarodową Giełdę Birofilów PIVARIA zjadą jak zwykle miłośnicy butelek, kufli, szklanek, etykiet, kapsli, podstawek, otwieraczy i całego szeregu innych przedmiotów będących przedmiotem pożądania piwnych kolekcjonerów zbierających wszystko co ma związek ze złocistym napojem.

Kolekcjonowaniem piwnych pamiątek zajmuje się w Polsce kilkaset osób. Ścisłą czołówkę tworzy ok. 150 z nich. Na birofilskich giełdach wymieniają zbiory, handlują i piją piwo. Propagują w ten sposób kulturę picia piwa i jego wyższość nad innymi napojami.

Podobnie jak filateliści, birofile mają swoje „białe kruki”. Do takich można zaliczyć np. kolektybilia z browarów przedwojennego Szczecina: „Elysium”, „Bohrisch”, „Bergschloss”.

Kolekcjonowanie piwnych akcesoriów to domena mężczyzn. Na liście krajowych birofilów widnieją nazwiska jedynie kilku pań. Przedmiotem kolekcji ostatnio bywają również m.in. firmowe długopisy browarów, zapalniczki czy koszulki oraz bardzo modne ostatnio modele samochodów ciężarowych. W całym hobby najważniejsze jest jedno: musi być logo browaru!

Dużą rolę w uatrakcyjnieniu giełdy spełnia sponsoring browaru „Bosman”, który wspomaga giełdę różnego rodzaju kolekcjonerskimi gadżetami. Tym samym podtrzymuje swoją dobrą markę wśród ludzi zajmujących się promowaniem kulturalnego picia piwa.

BOSMAN od lat wspiera hobbystów przekazując do ich dyspozycji unikalne akcesoria kolekcjonerskie takie jak np. podkładki, etykiety i kapsle. W tym roku, jako niespodzianka, ukaże się limitowana wersja kapsli przygotowanych specjalnie z myślą o Giełdzie.

Ilość uczestników z roku na rok rośnie. Dzięki sponsoringowi, Giełda zyskała uznanie i została wpisana do czterech najważniejszych imprez międzynarodowych tego typu w Polsce!

Impreza ma charakter międzynarodowy: uczestniczą w niej głównie Polacy, Niemcy, Słowacy oraz Czesi. Na przestrzeni lat byli również goście m.in. z Danii i Holandii.

Najdalsze miejscowości skąd przyjeżdżają uczestnicy to Norymberga, Hamburg, Rzeszów, Lublin i Znojmo – mała czeska miejscowość pod Brnem przy granicy z Austrią.

Świadczy to o renomie giełdy: że ludziom opłaca się przyjeżdżać z tak daleka właśnie do Szczecina, aby nawiązywać i zacieśniać kolekcjonerskie kontakty.

Od samego początku organizatorem giełdy jest Krzysztof Żurawski, właściciel jedynego w Polsce wydawnictwa skierowanego do środowiska briofilów PIVARIA. Jest on również znanym i cenionym w Polsce znawcą piwa i jego historii, a także autorem książek dot. m.in. historii piwowarstwa w Szczecinie i Stargardzie Szczecińskim.

Żurawski, za swoje zasługi został uhonorowany specjalnym medalem ZŁOTY CHMIEL, którego kawalerami są m.in. Kazimierz Kutz, Robert Makłowicz czy Leszek Mazan – tego typu wyróżnienie posiada w Polsce zaledwie kilka osób.

PLAN IMPREZY

7:00-8:00 zajmowanie stolików
9:00 oficjalne otwarcie Giełdy
10:00-11:00 konkursy
12:00 wydawanie upominków
13:00 zakończenie Giełdy