ARCHIWUM. Szczecin. Wydarzenia. 18.11.2016. Spotkanie z Edwardem Dwurnikiem i prezentacja książki „Moje królestwo” @ Książnica Pomorska

ARCHIWUM. Szczecin. Wydarzenia. 18.11.2016. Spotkanie z Edwardem Dwurnikiem i prezentacja książki „Moje królestwo” @ Książnica Pomorska

14/11/2016 0 przez Imprezy w Szczecinie

Spotkanie z Edwardem Dwurnikiem i prezentacja książki „Moje królestwo”…

Edward Dwurnik - Moje królestwoWydarzenie: Spotkanie z Edwardem Dwurnikiem i prezentacja książki „Moje królestwo”
GDZIE: Książnica Pomorska. ul. Podgórna 15/16. 70-205 Szczecin
sala im. Zbigniewa Herberta
KIEDY: 18 listopada 2016 (piątek), start godz. 17:30
Bilety: wstęp wolny

Spotkanie z Edwardem Dwurnikiem i Małgorzatą Czyńską, którzy zaprezentują książkę „Moje królestwo. Rozmowa z Edwardem Dwurnikiem”.

Edward Dwurnik: malarz celebryta, ulubieniec mediów, galerzystów, kolekcjonerów i koneserów sztuki. Artysta przewrotny, po witkacowsku ukrywający się za maską błazna i prowokatora. Tytan pracy doceniony w Polsce i na świecie. Wreszcie humanista, przenikliwy komentator życia społecznego, który czasami z sarkazmem, a czasami z głębokim zrozumieniem portretuje ludzkie niedoskonałości i ograniczenia.

Wywiad Małgorzaty Czyńskiej jest jak kolekcja obrazów malarza – na kolejnych stronach pojawiają się migawki z jego bogatego życia, opowieści o sobie, przyjaciołach, autorytetach, sztuce i kobietach. Balansuje na granicy zmyślenia i prawdy, nie boi się szczerych wyznań ani kontrowersji, rozmawia poważnie, by za chwilę puścić do czytelnika oko. I każdy sam musi sobie odpowiedzieć na pytanie: czy król jest nagi?

Edward Dwurnik (ur. 1943) – malarz i grafik. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych współczesnych polskich artystów. Cykle Podróże autostopem, Warszawa, Sportowcy czy Robotnicy przyniosły mu uznanie w kraju i za granicą, gdzie został zauważony jeszcze przed transformacją polityczną. W 1982 roku jako jedyny Polak wziął udział w wystawie documenta 7 w Kassel. Wielokrotnie nagradzany, między innymi Nagrodą Kulturalną Solidarności, Nagrodą Fundacji Sztuki Współczesnej, Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Edward Dwurnik - Moje królestwo