ARCHIWUM. Szczecin. Wydarzenia. 20.01.2017. Totalnie nie nostalgia. Memuar, promocja książki @ Biblioteka Filia nr 54 [ProMedia]

ARCHIWUM. Szczecin. Wydarzenia. 20.01.2017. Totalnie nie nostalgia. Memuar, promocja książki @ Biblioteka Filia nr 54 [ProMedia]

16/01/2017 0 przez Imprezy w Szczecinie

Promocja powieści graficznej “Totalnie nie nostalgia. Memuar“. W spotkaniu weźmie udział rysownik Jacek Frąś, a poprowadzi je Krzysztof Lichtblau….

Totalnie nie nostalgia promocja książkiWydarzenie: Totalnie nie nostalgia. Memuar, promocja książki
Gdzie: Miejska Biblioteka Publiczna Filia nr 54 [ProMedia]. Al. Wojska Polskiego 2. 70-741 Szczecin [zobacz w google street view]
Kiedy: 20 stycznia 2017 (piątek), start godz. 18:00
Bilety: wstęp wolny

“Totalnie nie nostalgia. Memuar“ to autobiograficzna opowieść Wandy Hagedorn narysowana przez Jacka Frąsia.

Autorka urodziła się i spędziła pierwsze 11 lat swojego życia w Szczecinie. Jak pisze, w „odzyskanym dla macierzy Szczecinie”. Było to dzieciństwo katolickie, patriarchalne i peerelowskie, czyli depresyjno-opresyjno-represyjne. Całkiem banalne w tamtym czasie”.

Dzieciństwo osadzone bardzo dokładnie pod względem geograficznym, z dokładnością co do konkretnego numeru kamienicy przy al. Piastów. W miejscu, z którego bohaterce ostatecznie udało się uciec i w świecie oraz rodzinie, z którymi rozrachunku dokonuje w swojej powieści graficznej.

Ten świat i tę rodzinę poznajemy dzięki rysunkom Jacka Frąsia. PRL w jego kresce to z jednej strony beztroski świat dzieciństwa, ciepły i radosny, z drugiej zaś kraina przerażająca, upokarzająca, ograniczająca.

Autor będzie obecny na spotkaniu i z pewnością opowie więcej o świecie, który ostatnie 2 lata tworzył i odtwarzał.

Komiks zainteresuje zarówno osoby, które spędziły dzieciństwo w tym świecie, jak i te, które chcą go poznać i przybliżyć.

Wanda Hagedorn urodziła się w Szczecinie. W 1986 roku wraz z mężem Markiem i bliźniakami Malwiną i Jędrkiem wyemigrowała do Australii. Przez ostatnie dziesięć lat pracowała w organizacjach, pozarządowych koordynując projekty, na temat gender i zapobiegania przemocy przeciw kobietom.

Jacek Frąś od małego rysuje komiksy, głównie pod wpływem kolegi z bloku, cioci ze Szwecji, filmów z lat 80 i klocków Lego z Pewexu.

W wieku młodzieńczym, pod wpływem deskorolki, poznaje perkusję, w którą uderza do dziś. Pod wpływem szkół artystycznych rysuje i maluje, pod wpływem kolegów ze Słynnej Grupy 8 rysuje komiksy. Pod wpływem Oli zostaje ojcem. Pod wpływem Wandy Hagedorn, przez ponad 2 lata, pracuje nad „Totalnie Nie Nostalgią”. Pod wpływem alkoholu nie prowadzi.

Totalnie nie nostalgia promocja książki