ARCHIWUM. Szczecin. Wydarzenia. 21.05.2016. Europejska Noc Muzeów, Szczecin 2016 @ Muzeum Historii Szczecina

ARCHIWUM. Szczecin. Wydarzenia. 21.05.2016. Europejska Noc Muzeów, Szczecin 2016 @ Muzeum Historii Szczecina

17/05/2016 0 przez Imprezy w Szczecinie

program Europejskiej Nocy Muzeów 2016 w Muzeum Historii Szczecina…

21.05.2016 Europejska Noc Muzeów 2016 w SzczecinieWydarzenie: Europejska Noc Muzeów w Muzeum Historii Szczecina
Gdzie: Muzeum Historii Szczecina. ul. Księcia Mściwoja II 8. 70-533 Szczecin [zobacz w google street view]
Kiedy: 21 maja 2016 (sobota), godz. 18:00-0:00

program Europejskiej Nocy Muzeów w Muzeum Historii Szczecina

Europejska Noc Muzeów jest wielkim świętem i jednocześnie wyzwaniem.

Nie tylko dla muzealników, bo w tym przedsięwzięciu bierze udział blisko 50 partnerów. Każdego roku podczas Nocy Muzeów odnotowuje się frekwencyjne rekordy. W 2015 roku same tylko gmachy Muzeum Narodowego w Szczecinie odwiedziło ponad 20 000 osób, a wszystkie pozostałe przestrzenie ponad 50 000 osób.

Tegoroczna noc muzeów odbywa się pod nieformalnym hasłem „Noc nowości”.

Uwaga!
W dniu wydarzenia we wszystkich przestrzeniach Europejskiej Nocy muzeów dostępne będą gazety ze szczegółowym programem oraz praktyczną mapą.

Max Büge Nocą

Muzeum Historii Szczecina w czasie 11. Europejskiej Nocy Muzeów zaprasza do szczególnego przyjrzenia się dwóm, prezentowanym po raz pierwszy w gmachu Ratusza Staromiejskiego, widokom Szczecina autorstwa Maksa Bügego (1892–1978).

Choć artysta nie urodził się w Szczecinie, to większość dzieciństwa i lat młodzieńczych spędził właśnie w stolicy Pomorza, gdzie jego ojciec pracował jako urzędnik celny. Ponieważ Max przejawiał nieprzeciętne zdolności w dziedzinie rysunku, po zakończeniu edukacji podstawowej postanowił studiować architekturę na Berlińskiej Wyższej Szkole Technicznej.

Prace, które prezentujemy w Muzeum Historii Szczecina, pochodzą właśnie z początkowego okresu jego studiów, czyli z 1914 r. Oba widoki, wykonane w technice akwareli i gwaszu, Max podarował w prezencie ślubnym swojej siostrze Juliannie, która wyszła za handlowca i przedsiębiorcę Kurta Seifferta. W przeciwieństwie do brata, Julianna mieszkała dłuższy czas w Szczecinie, prawdopodobnie do okresu drugiej wojny światowej. W 2015 r. wnuk Julianny przekazał w darze oba obrazy Muzeum Narodowemu w Szczecinie. Dwa widoki – Starego Miasta i Portu – obrazują sceny z życia codziennego Szczecina w przededniu wybuchu pierwszej wojny światowej.

Pełne spokoju i dostojeństwa statki cumujące oraz wpływające do portu, a także plac budowy przy Hakenterrasse (dzisiejszych Wałach Chrobrego) ze Starym Miastem i zamkiem w tle, przedstawione zostały w ciekawym, ciepłym świetle zimowego słońca. Obrazy Bügego wydają się na pierwszy rzut oka typowymi przedstawieniami Szczecina z początku XX w. Ale czy na pewno? O tym, czy widoki Szczecina autorstwa Maksa Bügego kryją w sobie jakieś tajemnice, opowie tuż po zmroku, o godzinie 21.05, Aleksandra Wilgocka.

pozostałe imprezy w ramach Europejskiej Nocy Muzeów 2016 w Szczecinie

Europejska Noc Muzeów 2016 w Szczecinie